Hayat Bu kez diline Diyaneti doladı

Bu kez diline Diyanet'i doladı

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun nişanlı çiftlerle ilgili bir soruya hadisler çerçevesinde verdiği cevap, İslam’la uzaktan yakından alakası olmayan bazı cepheler tarafından eleştirildi. Bu kişilerin başında Hürriyet Gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök geliyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Din İşleri Yüksek Kurulu'nun Dini Bilgilendirme Platformu'nda yer alan “Nişanlıların rahat görüşebilmek için nikâh kıymaları uygun mudur?” sorusu altında söylenen birkaç cümle tepkilerin gelmesine sebep oldu. Söz konusu cevap ise Peygamber Efendimiz 'in hadisinden örneklerle verilmiş.

İşte verilen yanıt

Dini Bilgilendirme Platfomu'nda verilen cevap şu şekilde;

“Evlenmeyi diğer akitlerden ayıran özelliklerden biri bu akitten önce genellikle bir nişanlanma döneminin geçirilmesidir. Taraflar bu süreç içinde birbirlerini daha iyi tanımakta, karşılıklı hediyeler alınıp verilmektedir.

Bu dönemde nişanlıların mahremiyet ölçülerini gözetmek kaydıyla birbirlerini daha yakından tanımak amacıyla görüşüp konuşmalarında bir sakınca yoktur.

Fakat nişanlıların flört etmeleri, dost hayatı yaşamaları, dedikoduya mahal verecek şekilde baş başa kalmaları, el ele tutuşmaları ve benzeri İslam'ın onaylamadığı davranışlardan uzak durmaları gerekir (Tirmizi, Fiten 7; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 310,311, no: 176).

… “

“Diyanet yaşadığı yüzyılın farkında değil”

“Hadi o konuşuyor siz niye susuyorsunuz” başlıklı yazısında Diyanet'in bu açıklamasını 21. yüzyıla layık görmeyen Ertuğrul Özkök ise hem Diyanet'i hem de tesettürlü yazarları diline dolamaktan çekinmedi. Diyanet'i yaşadığı yüzyılı tanımayan kurum olarak nitelendiren Özkök'ün yazısındaki ayrıntılar şöyle;

“Ya siz…

At Pazar'ında rastladığım bana Bangladeş meyvelerinden yapılmış harika meyve suları ikram eden o harika genç kalabalık…

Kızlı erkekli oturan başörtülü ile örtüsüz arasındaki Berlin duvarlarını yıkmış, hoşsohbet güzel çocuklar…

Siz… Hepiniz… Niye susuyorsunuz…”

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir
Gündem

ABD ile yaptırım krizi derinleşirse İncirlik ve Kürecik masaya gelir

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde bir terör devleti kurulmasının engellemeye yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası ABD'de adeta yaptırım seferberliği ilan edildi. ABD Kongresi ve Hazine Bakanlığı ayrı ayrı yaptırım paketleri hazırladı. Şüphesiz Türkiye'nin bu yaptırımlara karşı atabileceği bazı adımlar bulunuyor. Akıllara gelen ilk seçenek ise, İncirlik ve Kürecik Radar Üssü'nün Amerikan ordusunun kullanımına kapatılması. Yenisafak.com'un sorularını yanıtlayan Türkiye'nin en kıdemli emekli büyükelçilerinden Uluç Özülker, "Yaptırım konusunda çok daha ileriye giden tutum içerisine girildiğinde, Türkiye'nin elinde kozlar ve atabileceği çok adım var. Türkiye bütün bunların altından kalkabilecek kadar güçlüdür" değerlendirmesinde bulundu.
ABD Başkan Yardımcısı Pence ve Dışişleri Bakanı Pompeo yarın Türkiye'ye geliyor
Gündem

ABD Başkan Yardımcısı Pence ve Dışişleri Bakanı Pompeo yarın Türkiye'ye geliyor

Beyaz Saray, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun yarın Türkiye'ye geleceğini ve Pence'nin, perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceğini açıkladı.
Lavanta kokulu baba kız sevgisi
Gündem

Lavanta kokulu baba kız sevgisi

Antalya’da kamyonetin çarpması sonucu 40 gün yoğun bakımda kalan 24 yaşındaki Seda Nur’un babası Kadir Şen, kızı çok sevdiği için oluşturduğu bahçeyle umutları yeşertti. Seda Şen, “Bizimkisi lavanta kokulu bir baba kız sevgisi hikayesi. Ondan hiç vazgeçmemeyi öğrendim” dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.