Hayat Bu köprü 150 yıldır ayakta Ordulular geçerken korkuyor

Bu köprü 150 yıldır ayakta: Ordulular geçerken korkuyor

Ordu’nun Fatsa ilçesinin Kulak ile Çaybaşı ilçesinin Gümüşlü mahallelerini ayıran Meşebükü Deresi üzerine inşa edilen ahşap yaya köprü, 150 yıldır ayakta duruyor. Tahtalar arasında açıklık olduğunu söyleyen çevre halkı, köprünün bakımının yapılmasını ve korunmasını istiyor.

Haber Merkezi DHA
Bu köprü 150 yıldır ayakta: Ordulular geçerken korkuyor
Meşebükü Deresi üzerine inşa edilen ahşap köprü

Ordu Fatsa'da Kulak ve Gümüşlü mahallelerinin sakinleri, iletişimi kısa sürede sağlamak için iki mahalleyi birbirinden ayıran Meşebükü Deresi üzerine yaklaşık 150 yıl önce tahta, çivi, tel ve halat kullanarak ahşap köprü inşa etti. Dere yatağından 4 metre yükseklikte ve yaklaşık 100 metre uzunluğundaki ahşap yaya köprüsü, hala kullanılmaya devam ediyor. Köprünün bakımı ise iki mahalle halkı tarafından yapılıyor. Köprü, iki mahalleyi en kısa güzergahtan birbirine bağladığı için tercih ediliyor.

‘GEÇERKEN KORKANLAR OLUYOR’

Kulak Mahallesi Muhtarlığı Azası Mevlüt Yüksel, “Düğün, davet, cenaze merasimlerimize bu köprüden geçerek katılıyoruz. Ayrıca market ihtiyaçları da yine bu köprü üzerinden karşılanıyor. Çevre mahallelerden bu tarafa gelmek isteyenler de bu köprüyü kullanıyorlar. Köprüden geçerken korkanlar oluyor” dedi.

Gönüllüler can dostlar için yasağı deldi
GÜNDEM
Gönüllüler can dostlar için yasağı deldi

'KORUNMASINI İSTİYORUZ’

Kulak Mahallesi’nde oturan Mehmet Uylas ise, “Ben şu anda 70 yaşının üzerindeyim. Benden önceki tarihlerde de bu köprüler vardı. İki ilçeyi iki mahalleyi birbirine bağlayan köprü. Yıllar öncesine dayanarak Gümüşlü Mahallesi ile Kulak Mahallesi’nin arasında dedelerimizden gelen geleneklere göre akraba bağlılığımız var. Cenaze, düğün, imece usulü çalışmak için bu köprüyü kullanıyoruz. Biz bu köprüyü 10-15 yılda bir bakımını yapıyoruz. Bu tamiratı da iki mahalle halkı kendi aralarında imece usulü yapıyor. Köprümüz bu şekilde günümüze kadar geldi. Biz bu köprümüzün korunmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘ŞU ANDA TEHLİKELİ, TAHTALAR ARASINDA AÇIKLIK VAR’

Aydın Uylas da, “Bu köprü dedelerimizden beri var. Bu köprüyü köylüler kendi imkanlarıyla yaptı. Tadilatını da kendi imkanlarıyla yapıyorlar. Bu köprü şu anda tehlikeli. Tahtaların arasında açıklık var. Köprünün bakımının yapılmasını istiyorum” ifadelerinde bulundu.

Kars'taki bu kayalıklar herkesi şaşırtıyor: Gören önünde fotoğraf çekiliyor
FOTOĞRAF 3
Title
Kars’a 15 kilometre uzaklıkta bulunan eski Çakmak köyü yolundaki kayalıklardaki Yunus figürü vatandaşların ilgisini çekiyor. Eski yolu kullanan vatandaşlar kayalık önünde durarak yunus figürü önünde fotoğraf çekiliyor. Daha sonra da yoluna devam ediyor. Yunus figürünün 100 öncesinde kaldığı ileri sürülüyor.
Title
Türkiye’nin en önemli tarihi bölgelerinden birisi olan Kars içerisinde barındırdığı 100 yıllar öncesine ait kalıntılarla da görenleri büyülüyor. Yunus balığı figürün bulunduğu eski Çakmak köyü yolundaki kayalıklar da son günlerde yoğun ilgi görmeye başladı. Hemen yanı başından derenin geçtiği kayalıklara gelen vatandaşlar buradaki yunus figürü önünde fotoğraf çekiliyor. Bir süre figürü inceledikten sonra bölgeden ayrılıyor. Vatandaşlar yunus figürünün koruma altına alınarak Kars turizmine kazandırılmasını istiyor.
Title
Kars'taki bu kayalıklar herkesi şaşırtıyor: Gören önünde fotoğraf çekiliyor
Kars'ta kayalıkta bulunan 'Yunus' balığı figürü dikkat çekiyor.


Abone Ol Google News
Tekirdağ'da korkutan yangın: İki ayrı fabrikada yangın çıktı
Gündem

Tekirdağ'da korkutan yangın: İki ayrı fabrikada yangın çıktı

Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde sabaha karşı fabrikaların olduğu sanayi caddesinde yangın çıktı. Yangında iki ayrı fabrika hasar gördü. Olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın kontrol altına alındı. Fabrikalarda maddi hasara neden olan yangının çıkış nedeninin tespit edilmesine yönelik olarak başlatılan çalışmalar sürdürülüyor.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez Fatih gemisinde: Yurt dışında çalışan Türk mühendisler ekibe dahil oldu
Ekonomi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez Fatih gemisinde: Yurt dışında çalışan Türk mühendisler ekibe dahil oldu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya Gaz Sahası’ndaki Fatih gemisinde soruları yanıtladı. Dönmez, "Artık elimizde sahayı tanıma adına tüm veriler ulaşmış oldu. Kıyıda bir terminalimiz var, işleme tesislerimiz ama arada bir de boru hatlarımız olacak. Bu gazı bizim kıyıya çıkartmamız gerekiyor" dedi.
Sosyal medya yalanlarında bugün: Tecavüze uğradığını söyleyen Ecem Güçlük'ün erkek olduğu ortaya çıktı
Hayat

Sosyal medya yalanlarında bugün: Tecavüze uğradığını söyleyen Ecem Güçlük'ün erkek olduğu ortaya çıktı

Sosyal medya üzerinden yalanlarla oluşturulmak istenen olumsuz algıya her gün bir yenisi ekleniyor. Twitter'dan yaptığı paylaşımlarla İstanbul Sarıyer'de tecavüze uğradığını söyleyen Ecem Güçlük'ün erkek olduğu ortaya çıktı. Paylaşımların yapıldığı hesabın Emre D. isimli kişiye ait olduğu tespit edildi. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı kayıtlarında bu isimde bir kadına ait herhangi bir davanın olmadığını tespit ettiklerini ve böyle birisinin bulunmadığını açıkladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.