Hayat Bulgaristan Pargalı İbrahim Paşa Camiini restore ediyor

Bulgaristan Pargalı İbrahim Paşa Camii'ni restore ediyor

İstanbul Balat'ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın talimatıyla tadilatı yapılarak ibadete açılan Demir Kilise'nin (Sveti Stefan) ardından Bulgaristan Hükümeti, Razgrad kentinde bulunan ve 40 yıldır kapalı bulunan Osmanlı'nın Balkanlarda ayakta kalan eserlerinden olan Pargalı İbrahim Paşa Camisi'ni restore etme kararı aldı.

Haber Merkezi DHA
Bulgaristan Hükümeti,  Pargalı İbrahim Paşa Camisi'ni restore etme kararı aldı.
Bulgaristan Hükümeti, Pargalı İbrahim Paşa Camisi'ni restore etme kararı aldı.

Bulgaristan Hükümeti, Bakanlar Kurulu kararıyla, Kanuni Sultan Süleyman'ın sadrazamı 'Pargalı İbrahim Paşa' hayratına 1616 yılında Razgrad kentinde yaptırdığı ve Osmanlı'nın Balkanlardaki ayakta kalan en büyük eserleri arasında yer alan Pargalı İbrahim Paşa Camii'ni ihaleye çıkararak onarıma alıyor.

Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Murat, tarafından yapılan ve UNESCO katalogunda yer alan, Pargalı İbrahim Paşa Camisi yaklaşık 40 yıl aranın ardından, restore edilip en kısa sürede açılması hedefleniyor. İstanbul Balat'ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın talimatıyla tadilatı yapılarak ibadete açılan Demir Kilise'nin (Sveti Stefan) ardından Bulgaristan Hükümeti'nin camiyi onarım kararı aldığı belirtildi.

Önümüzdeki hafta ihaleye çıkacak

Bulgaristan'ın tek Türk asıllı valisi Razgrad Valisi Gyunay Hyusmen, Pargalı İbrahim Paşa Camii'ne uzun yıllardır bakım yapılmadığını belirterek şöyle konuştu:

  • "Cami üzerinde bakımsızlıktan dolayı ağaç çıkmıştı. Ağaçları kesip - içeri su alıyordu- çatısını onardık. Başbakan, Bakanlar Kurulu karar alarak Razgrad Valiliği'ne camiyi onarması için yetki verdi. Ve biz de önümüzdeki hafta ayın 17'sinde onarımı için ihale edeceğiz. Bununla ilgili istenen bir rakam yok. Bütçenin ne kadar olursa olsun bize en uygun fiyat veren şirkete ihaleyi vereceğiz. Pargalı İbrahim Paşa Camimiz 1978 yılından bu yana çalışmıyor. O tarihte tamir için kapatılan camiye hiçbir şey yapılmamış. Müslümanların yoğun yaşadığı bölgemizde, 7 ilçede 200 bine yakın Türk yaşıyor. İbadete açılıp açılmayacağına Bulgar Hükümeti karar verecek. Bizim amacımız bu camiyi restore ederek, koruyup gelecek nesillere bırakmak."

Mimar Sinan'ın muhteşem zekası: Selimiye'nin sırları
HAYAT
Mimar Sinan'ın muhteşem zekası: Selimiye'nin sırları

İlber Ortaylı'nın avukatından kütüphane açıklaması
HAYAT
İlber Ortaylı'nın avukatından kütüphane açıklaması

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.