|

Büyük ödül Murray Perahia'nın oldu

44. İstanbul Müzik Festivali "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", efsane piyanist Murray Perahia'ya verildi.

Yeni Şafak
09:01 - 7/06/2016 Salı
Güncelleme: 08:00 - 7/06/2016 Salı
DHA
Konserin ilk eseri olan Felix Mendelssohn'un "Sinfoniesatz" olarak da bilinen 13 Numaralı Do minör Yaylı Çalgılar Senfonisi ise topluluğun baş kemancısı Tom Keller tarafından yönetildi.
Konserin ilk eseri olan Felix Mendelssohn'un "Sinfoniesatz" olarak da bilinen 13 Numaralı Do minör Yaylı Çalgılar Senfonisi ise topluluğun baş kemancısı Tom Keller tarafından yönetildi.

İstanbul Müzik Festivali, efsane Murray Perahia ile günümüzün en iyi oda orkestralarından Academy of St Martin in the Fields'i iki konserde ağırladı. Murray Perahia, Academy of St Martin in the Fields'le birlikte bugün Aya İrini Müzesi'nde gerçekleştirdikleri ilk konserde Mozart'ın 9 numaralı Piyano Konçertosu'nu seslendirdi; ayrıca orkestrayı Schuman'ın 2. Senfonisi'nde yönetti.Konserden önce de 44. İstanbul Müzik Festivali "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", efsane piyanist Murray Perahia'ya verildi. Murray Perahia'ya ödülü, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Genel Müdürü Görgün Taner ve İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak tarafından takdim edildi.
Murray Perahia
kimdir?


Murray Perahia 1972'de Leeds Uluslararası Piyano Yarışması'nı kazanmasıyla Avrupa çapında resitaller vermeye başlamıştır. Diskografisi son derece geniş olan Perahia, Frederic Chopin'in tüm Etütleri (op.10 ve op.25) ile Bach'ın İngiliz Süitleri'ni (No. 1, 3, 6) kaydettiği albümleriyle kazandığı iki Grammy Ödülü'nün yanı sıra pek çok kez Grammy'ye aday gösterilmiştir. Çeşitli Gramophone Ödülleri de alan Perahia, 2012 yılında verilmeye başlanan Piyano Ödülü'nün de ilk sahibidir. Günümüzün en saygın piyanistlerinden biri kabul edilen Murray Perahia onuruna Sony firması sanatçının 40 yıldır kaydettiği tüm albümlerinin ve bazı DVD'lerinin bir setini yayınlamıştır. Perahia, Kraliyet Müzik Üniversitesi ve Kraliyet Müzik Akademisi onursal üyesi olup Oxford Üniversitesi, Kraliyet Müzik Üniversitesi, Leeds Üniversitesi, Duke Üniversitesi fahri doktorudur. Ayrıca Weizmann Bilim Enstitüsü sanatçıya onursal Felsefe Doktorası vermiştir. 2004 yılında müziğe hizmetleri için Britanya İmparatorluğu Şövalyelik Nişanı ile onurlandırılmıştır.


#Murray Perahia
#44. İstanbul Müzik Festivali
#Yaşam Boyu Başarı Ödülü
8 yıl önce