|

Derin Tarih 12 yaşında

Albayrak Medya çatısı altında "Tarih Okuyan Şaşırmaz" sloganıyla yayın hayatını sürdüren Derin Tarih dergisi, İstanbul Rami Kütüphanesi'nde düzenlenen törenle 12. yaşını kutladı. Yayın Yönetmeni Taha Kılınç, sadece Osmanlı tarihini değil, İslam medeniyetinin dünyada bıraktığı izleri özenle işlediklerini vurguladı.

04:00 - 21/04/2024 Pazar
Güncelleme: 03:26 - 21/04/2024 Pazar
Yeni Şafak
Derin Tarih dergisi, İstanbul Rami Kütüphanesi'nde düzenlenen törenle 12. yaşını kutladı.
Derin Tarih dergisi, İstanbul Rami Kütüphanesi'nde düzenlenen törenle 12. yaşını kutladı.

Albayrak Medya bünyesinde yayın hayatını sürdüren Derin Tarih dergisi, İstanbul Rami Kütüphanesi'nde düzenlenen törenle 12. yaşını kutladı. "Tarih Okuyan Şaşırmaz" sloganıyla 12 yılda 172 sayıya ulaşan derginin genel yayın yönetmeni Taha Kılınç, Türkiye'de yayınlanmaya devam eden tarih dergileri içinde Derin Tarih'in seçkin konumuna işaret ederek, editoryal bağımsızlık, ekonomik güç ve çalışkan yazı işleri kadrosuyla avantajlı bir durumda olduklarını söyledi. Dergideki görevine 2021'de başlayan Kılınç, kağıt fiyatlarının günden güne arttığı ve insanların alım gücünün düştüğü bir ortamda kağıda basılı dergi yayınlamanın Albayrak Medya yönetimi açısından ciddi bir özveri olduğunu ifade etti.

TARİHİMİZ OSMANLI'DAN İBARET DEĞİL

Derin Tarih'in yazı işleri kadrosunun alanında tecrübeli isimlerden oluştuğunu aktaran Kılınç, 5 bin aboneye sahip olduklarını ve her ay 12, 15 bin adet baskı gerçekleştirdikleri bilgisini verdi. Taha Kılınç, göreve ilk geldiğinde 1944 Tatar Sürgünü'nü dergide dosya olarak ele aldığını dile getirerek, "Sonra Ermeni lobilerinin dünyada nasıl çalıştığını ele alan bir sayı yaptık. Haccın serüvenini yaptık, bu benim çok önemsediğim bir sayı. Türkiye'de yapılmamıştı, birçok konuda dikkat çekti, çok farklı yerlere ulaştı. Abdürreşid İbrahim Efendi'yi seyyah ve alim olarak özel bir dosyaya konu ettik. Yine unutturulan Tripoliçe Katliamını özel bir sayıda ele aldık. Gündemde tutmak gerektiğini düşündük." dedi. Kılınç, dergide ayrıca Osmanlı'nın denizlerdeki hakimiyeti, Köprülü Ailesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun hakim olduğu şu anda Türkiye sınırları dışında kalan coğrafyalarda da ne yaşandığı, Balkanlar ve Gazze'nin de arasında bulunduğu birçok önemli konuyu dosya olarak işlediklerini anlattı.

BÜYÜK BİR BOŞLUĞU DOLDURDU

Üç ayda bir özel sayı da hazırladıklarını, Valide Sultanların yanı sıra Osmanlı dağıldıktan sonra Balkanlar'da neler olduğuyla ilgili ve Timur üzerine de yakın zamanda özel sayı çıkaracaklarını belirten Kılınç, "Sadece tarih ve coğrafya, Osmanlı üzerinden değerlendiriliyor ama İslam medeniyeti, Müslümanların dünyada bıraktığı izler Osmanlı'dan ibaret değil." diye konuştu. Derin Tarih

dergisinin en eski yazarlarından Prof. Dr. İsmail Kara ise programda Türkiye'de tarih dergiciliği konusunu ele aldığı konuşmasında, Derin Tarih'in alanı içerisinde büyük bir boşluğu doldurduğunu ifade etti. Programa, Prof. Dr. Adnan Demircan, Doç. Dr. Abdülkadir Macit, Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Dr. Ahmet Uçar, yazar Beşir Ayvazoğlu, Prof. Dr. Arzu Terzi, Fatma Türk Toksoy, Yıldırım Ağanoğlu, Prof. Dr. İdris Bostan, Prof. Dr. İsmail Taşpınar, Prof. Dr. Kahraman Şakul, Prof. Dr. Mehmet İpşirli, Prof. Dr. Mustafa Budak, Prof. Dr. Süleyman Berk, Tahir Günay, Dr. Turgay Şafak ve Yusuf Sami Kamadan'ın daaralarında olduğu çok sayıda akademisyen ve yazar katıldı.#Derin Tarih
#Albayrak Medya
#Aktüel
1 ay önce