Hayat Edebiyat dergilerle ayakta

Edebiyat dergilerle ayakta

Yaz mevsiminde durgunlaşan edebiyat gündemini dergiler canlı tutuyor. Haziran dergileri özgün dosya ve içerikleriyle okuru selamlıyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sanat ve edebiyat dergileri Haziran ayında zengin içeriğiyle okuru selamladı.
Sanat ve edebiyat dergileri Haziran ayında zengin içeriğiyle okuru selamladı.

Yaz mevsimini kendini iyice hissettirdiği şu günlerde, edebiyatın gölgesinde buluşma vakti... Yaz döneminde yeni basılan kitap sayısı yavaş yavaş azalsa da dergiler yayına son hız devam ediyor. Sanat ve edebiyat dergileri Haziran ayında zengin içeriğiyle okuru selamladı. Özgün dosya konuları, yeni yayımlanan şiir, öykü ve denemeleri okumaya değer. İşte bu ayki dergi içeriklerinden hazırladığımız seçki…

Dergah 352. sayısında şiirden hikayeye, denemeden tenkite uzanan sayfalar sunuyor. Bu sayıda Samet Atılgan, Yeni Hece şiiri hakkında yazarken “Orta Sayfa’ konuğu şair Hüseyin Atlansoy şiire, şiir ortamına ve kendi hikâyesine dair bilgiler paylaşıyor. Merve Yalçın’ın çevirdiği Giorgio van Straten imzalı metinde, Walter Benjamin’in Fransa’dan İspanya’ya kaçarken yanında taşıdığı ve titizlikle koruduğu siyah çantanın akıbeti tartışılıyor. Derginin arka kapağında ise Mustafa Kutlu’nun ‘Köpekli Adamın Yalnızlığı’ başlıklı denemesi var.

Ahmet Murat’ın “Hazan değmiş bahçe görmeyene / Ne zor hazan değmiş bahçeyi anlatmak” mısralarıyla açılan İtibar, yaz ayını Büşra Yavuz, Harun Yakarer, Süleyman Unutmaz, Emel Özkan, Muhammed Said Çimen, Ayşe Çelikkaya, Zülal Sema’nın şiirleriyle karşılıyor. Derginin 93. sayısında Beyzanur Turcihan’ın Savaş Ş. Barkçin söyleşisi yer alıyor. Hasan Aycın, Cemal Şakar, Gökhan Ergür, Furkan Çalışkan, Ahmed Ölmez, Bahadır Sancak, Tayfun Doğan Haziran sayısına emek veren diğer isimler.

REKLAM

“RÜYA” VE “GENÇLİK” ÜZERİNE

Türk Edebiyatı dergisi Haziran sayısı “Rüya” başlıklı dosya konusuyla yayımlandı. Dergi yeni sayısında Cemalettin Latiç ile yapılmış bir söyleşiye yer veriyor. Nazım Hikmet Polat, “Turan Masalları’nda kolektif bilinçdışı”, Yılmaz Daşçıoğlu “Yahya Kemal şiirlerinde beka karşıtlığının işaretleri olarak rüya ve hayal”, Mücahit Kaçar “Osmanlı edebiyatında gerçekliğin kurgusu: rüya metinleri” yazılarıyla bu sayıya katkı sağlayan isimlerden.

İlim ve İrfan Haziran sayısı ise gençlik dosyasıyla çıktı. Gençliği büyük bir imtihan ve imkan olarak ele alan dergi, özellikle tasavvuf ve gençlik konulu yazılarla gençlerin önüne manevi imkanlar açıyor. Dosya kapsamında Selahattin Yıldırım, Peygamber Efendimiz’i ve etrafındaki genç sahabeleri ele alıyor. Ahmet Edip Başaran Eşrefoğlu Rumi Hazretleri’nin şiirlerini gönülde açan aşk çiçeği olarak niteliyor ve bu şiirlerdeki aşkın arayışına düşüyor.

İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?
Gündem

İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?

Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma gününde bu hafta da vatandaşlar camileri dolduracak. Cuma namazına gidecek olanlar İstanbul'da cuma saatini arıyor. Camileri dolduracak cemaat İstanbul'da cuma namazı saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor. Haberimizde İstanbul'da cuma namazı vakti ve ezan saatlerini bulabilirsiniz.
En güzel yazılı ve görsel Cuma mesajları
Gündem

En güzel yazılı ve görsel Cuma mesajları

En güzel cuma mesajlarını sizler için derledik. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Sizler için hazırladığımız SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz cuma mesajlarını haberimizde bulabilirsiniz.
Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar
Gündem

Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar

İstanbul'daki seçimler için geri sayım sürerken CHP-HDP ve İyi Parti'nin ortak adayı Ekrem İmamoğlu'nun ABD'nin en önemli 'etki' kuruluşlarından biri olan Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü (WINEP) bağlantısı soru işaretlerine neden oldu. WINEP ile organik bağı olan isimlerin daha önce Türkiye'ye çok büyük zararlar veren adımların mimarı olması 'CHP adayını uluslararası arenada kimler destekliyor?' sorusunu beraberinde getirdi. Hatırlanacağı üzere Necmettin Erbakan, REFAH-YOL hükümetini iktidardan düşürenin WINEP ve Alan Makovsky olduğunu açıklayarak, 28 Şubat döneminin asıl mimarlarının da bu yapı olduğunu açıklamıştı. Erbakan'ı iktidardan eden Henri Barkey, Alan Makovsky gibi isimlerin yanı sıra Soner Çağaptay, Yurter Özcan, Faruk Loğoğlu gibi 'Arı Hareketi'nin önemli simaları bugün gelinen noktada İmamoğlu'nun arkasında yer alıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.