Hayat Dünyanın en yaşlı erkeği

Dünyanın en yaşlı erkeği

Japonya'nın Nagoya kentinde yaşayan 112 yaşındaki Yasutaro Koide, dünyanın en yaşlı erkeği olarak tescil edildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA Reuters
Dünyanın en yaşlı erkeği
Guinness Dünya Rekorları, 112 yaşındaki Japonyalı Sakari Momoi'nin temmuz ayında hayatını kaybetmesinin ardından Koide'nin bu unvanın yeni sahibi olduğunu açıkladı.

Japonya'da 13 Mart 1903'te doğan ve emekli bir terzi olan Koide'ye yaşadığı huzurevinde yapılan törende bir plaket takdim edildi. Koide, çocuklarının, torunlarının ve torununun çocuğunun katıldığı törende, uzun ve mutlu hayatın sırrının aşırıya kaçmamak olduğunu belirtti.

Törene katılanlara sigara ve alkolden uzak durmaları tavsiyesinde bulunan Koide, en sevdiği yiyeceğin ekmek olduğunu söyledi.

Gözlük kullanmadan gazete okuyabildiğini ifade eden Koide, "Her şeyin tadını çıkarın" dedi.

Koide'nin torunu Aya Kikuchi, yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada, dedesinin geçmişte kurallara çok bağlı ve inatçı biri olduğunu fakat yaşlandıkça daha hoşgörülü hale geldiğini kaydetti. Kikuchi, dedesinin stresten kaçınan bir yaşam tarzı olduğunu dile getirdi.

Dünyada en hızlı yaşlanma oranına sahip olan ülkelerden Japonya'da yaklaşık 54 bin kişi 100 yaşının üzerinde.

Guinnes Rekorlar Kitabı'na göre dünyanın yaşlı insanı olan ve Brooklyn'de yaşayan Susannah Mushatt Jones, 116. doğum gününü pazartesi günü kutladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.