Hayat Evliya Çelebinin son durağı Yeditepe

Evliya Çelebi’nin son durağı Yeditepe

Evliya Çelebi Seyahatnamesi uzun süreden sonra yeniden okurla buluşuyor. Seyit Ali Kahraman tarafından günümüz Türkçe’siyle hazırlanan 20 kitaptan oluşan 10 ciltlik eser Ekim ayından itibaren Yeditepe Yayınları arasında çıkacak. Her ay bir cildinin yayınlanacağı eser 10 ayda tamamlanacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Evliya Çelebi’nin son durağı Yeditepe
Arşiv

17. yüzyılda Evliya Çelebi tarafından kaleme alınan Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nin günümüz Türkçe’siyle hazırlanmış 20 cildi yeniden okurla buluşuyor. Seyit Ali Kahraman tarafından hazırlanan seyahatname Yapı Kredi Yayınları tarafından basılmıştı ve bir süredir piyasada yoktu. İki ay önce Yeditepe Yayınları ile anlaşan Seyit Ali Kahraman Ekim ayından itibaren her ay bir cildi olmak üzere seyahatnamenin toplam 10 cildini 10 ayda 20 kitap olarak okurla buluşturacak.

Yayınevi sahibi Mustafa Karagülle, Seyit Ali Kahraman’ın geçtiğimiz yıllar Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nden yola çıkarak hazırladığı Evliya Çelebi’de Fatih, Evliya Çelebi’de Yavuz, Evliya Çelebi’de Kanuni gibi kitaplarını okurla buluşturduklarını şimdi ise Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nin günümüz Türkçe’siyle hazırlanmış 20 kitaptan oluşan toplam 10 ciltlik eserini basacaklarını ve son hazırlıkları tamamladıklarını dile getirdi.

Seyit Ali Kahraman
Seyit Ali Kahraman

10 AYDA 20 KİTAP

Seyit Ali Kahraman ise yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Evliya Çelebi Seyahatnamesi’ni yeniden gözden geçirdim, yeni düzeltmeler de yaptım. Kızım Begüm Kahraman da gençlerin gözüyle son okumasını yaptı. Titiz bir çalışmadan sonra bu önemli eseri yeniden okurlara sunuyoruz. Seyahatname bildiğiniz gibi 10 ciltten oluşuyor. 10 cildi 20 kitap olarak hazırladık. Ekim ayından itibaren her ay bir cildini yayınlayacağız ve 10 ay içinde seyahatnamenin tamamı okurla yeniden buluşmuş olacak. Daha önce Yapı Kredi Yayınları arasında çıkıyordu. Anlaşmamız bittikten sonra eseri yeniden gözden geçirerek bu defa Yeditepe Yayınları arasında çıkacak. Eser iki kere tekrar okumadan geçirildi.”

Çorak topraklara bir yolculuk
HAYAT
Çorak topraklara bir yolculuk
2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor
Gündem

2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor

Programı çerçevesinde ihaleye çıkan projenin başlangıç toplantısına ilgili paydaşları olan; Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve proje ekibi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomi ve Sosyal Gelişim Departmanı Başkan Yardımcısı Laurent Guırkınger ve Delegasyon Sektör Yöneticisi Asuman Özaltay, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İsmail Raci Bayer, bakanlık teknik personeli ile ihaleyi kazanan proje müşaviri ve yüklenici firmaların yetkilileri katıldı.
Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir
Ekonomi

Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir

Çok sayıda sektörün kabusu haline dönüşen stokçuluk çiğ köfteye de sıçradı. Son dönemde hammadde bulmakta zorluklar yaşandığına dikkat çeken Çiğ Köfte Üreticileri Derneği (ÇİĞDER) Başkanı Orhan Güzelaydın, stokçuluk yapıldığını ve bundan sektörün ve dolayısıyla vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığını söyledi. Güzelaydın, sürecin bu şekilde ilerlemesi halinde ise çiğ köftenin artık ekonomik olmaktan çıkabileceği noktasında da uyarıda bulundu.
Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı
Dünya

Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı

Belarus-Polonya sınırında yaşam mücadelesi veren göçmenler, Belarus tarafında sınıra bir kilometre mesafede kurulan Göçmen Merkezi’nde soğuk ve açlıkla mücadele ediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.