Hayat Fıratın çakıllarından taş bebek sanatı

Fırat'ın çakıllarından taş bebek sanatı

Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde, kadınlara yönelik düzenlenen kursta, Fırat Nehri'nden toplanan çakıllardan taş bebekler üretiliyor. Yapılan taş bebekleri yerli ve yabancı turistlere satmayı düşünen kadınlar taş bebekler sayesinde hem turizme hem de aile ekonomisine katkı sağlayacaklar.

Haber Merkezi AA
Kursiyerler yapmış oldukları bu bebekleri satarak, hem turizme hem ilçenin tanıtımına hem de aile bütçelerine katkıda bulunacaklar.
Kursiyerler yapmış oldukları bu bebekleri satarak, hem turizme hem ilçenin tanıtımına hem de aile bütçelerine katkıda bulunacaklar.

Halfeti Halk Eğitim Merkezinde (HEM) düzenlenen "Yöresel Taş Bebek Sanatı" kursuna katılan kadınların, Fırat Nehri'nden toplanan çeşitli büyüklüklerdeki çakıllardan ürettikleri taş bebeklerle hem aile bütçesine hem de ilçenin tanıtımına katkı sağlamaları amaçlanıyor.

Büyük taşlarla bebeğin gövdesini oluşturan kursiyerler, orta büyüklüklerdeki taşlarla başını, küçüklerle ise ayaklarını yapıyor. Tutkalla yapıştırdıkları taşları seramik hamuruyla kaplayan, ardından da boya ve vernikle süsleyen kadınlar, taşları yöresel kıyafetli bebeklere dönüştürüyor.

Kursta üretilen taş bebekler, Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi tarafından "sakin şehir" ağına dahil edilen, tarihi ve doğal güzelliği ile ön plana çıkan ilçede, yerli ve yabancı turistler için satışa sunulacak.

Taşlara folklorik özellikler kazandırılıyor

HEM Müdürü Eşref Arıkan, yaptığı açıklamada, bölgede ilk kez düzenledikleri taş bebek kursuna 12 kadının katıldığını söyledi. Kursta Fırat Nehri'nden çıkan taşlara folklorik özellikler kazandırdıklarını belirten Arıkan, "Fırat Nehri'nden çıkan taşları sanata dönüştürmek, yöresel folklorik taş bebek yapımında kullanmak için böyle bir proje geliştirdik. Kursiyerlerimiz yapmış oldukları bu bebekleri satarak, hem turizme hem ilçemizin tanıtımına hem de aile bütçelerine katkıda bulunacaklar." dedi.

Büyük taşlarla bebeğin gövdesini oluşturan kursiyerler, orta büyüklüklerdeki taşlarla başını, küçüklerle ise ayaklarını yapıyor.

Üç sanat birleştirilerek taş bebek elde ediliyor

Usta öğretici Emine Gündoğdu, nehirden topladıkları taşların yüzeylerinin pürüzsüz olmasına dikkat ettiklerini ifade etti. Taşları baş, gövde ve ayaklar olmak üzere hızlı yapıştırıcıyla birleştirdiklerini anlatan Gündoğdu, "Daha sonra seramik hamurunu kıyafet gibi taşlara giydiriyoruz. Bu sanatta hem terzi hem ressam hem de heykeltıraş oluyorsunuz. Üç sanatı birleştirerek taş bebek elde ediyoruz." diye konuştu.

Taş bebek yapımının 3 bin yıllık geçmişe sahip bir Türk sanatı olduğunu kaydeden Gündoğdu, unutulmaya yüz tutmuş bu sanatı, kurslar düzenleyerek öğretmeye çalıştıklarını aktardı. Kursiyerlerden Nilüfer Yener de kursa hobi olarak başladığını belirtti. Taş bebek yapmayı çok sevdiğini ifade eden Yener, "Eğitimimiz çok eğlenceli geçiyor. Gelecekte de bu işi ilerletmeyi düşünüyorum. Farklı bir sanat olduğu için tercih ettim. Kursun sonunda çok güzel eserler ortaya çıkarmış olacağız." şeklinde konuştu.

Nehirden toplanılan taşların yüzeyleri pürüzsüz olmalı.

Tarihi Rumkale turizme kazandırılacak
HAYAT
Tarihi Rumkale turizme kazandırılacak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.