Hayat Güneşle gelen tehlike

Güneşle gelen tehlike

Cilt yaşlanması sadece doğal yollarla olmuyor. Kontrolsüz maruz kalınan güneş ışınları da erken cilt yaşlanmasının en önemli nedenlerinden biri. Ayrıca bilinçsiz bronzlaşma, cildi normalden önce yaşlandırmakla kalmıyor, deri kanserine de neden oluyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Güneşle gelen tehlike
Dış etkilere açık olan cildin erkenyaşlanmasında en önemli faktörün güneşolduğuna vurgu yapan Dermatolog Dr. Ömür Tekeli, özellikle güneş ışınlarının dik geldiği ve daha etkili olduğu yaz mevsimlerindeki korunma yöntemlerine dikkat çekiyor. Ntv'nin haberine göre Dr. Tekeli, güneşin cilde verdiği zararı önlemek için alınması gereken tedbirleri şöyle anlatıyor:

1. Her gün düzenli olarak 50 faktörlü ağırlıklı olarak mineral filtreli bir güneşten koruyucu kremi, hava bulutlu olsa dahi kullanın. Güneş kremlerinin eczanelerden alınması gerekir. Mümkünse deri tipinize göre bir ürün önermesi adına dermatoloji uzmanından öneride bulunmasını isteyebilirsiniz. Gün içinde ideal olarak 90 dakikada bir güneş kreminizi yeniden uygulamalısınız.


2. Yapay bronzlaşmadan uzak durun. Bu tarz salonların iddia ettiğinin aksine bu ışınlar güneş ışığından daha güvenli değildir. Eğer gerçekten hızlıca bronz görünümlü bir tene sahip olmak istiyorsanız bronzlaştırıcı kremleri deneyebilirsiniz.


3. Her hafta en az bir, ideal olarak iki kez derinizi keseleyin. Böylece pul pul olmuş ölü derilerden arınarak mat görünümü cildinizden uzaklaştırmış olursunuz. Cildiniz sağlıklı ve ışıldayan bir yaz görünümüne bürünür. Cildin genç kalmasında da büyük rol oynayan deri yenileme işlemini yaz boyu düzenli olarak uygulamalısınız.

4. Cildinizi nemlendirin. Yaz aylarında, genellikle cildimizi nemlendirme düzenimiz aksar; çünkü cildimizin kuruduğunu pek hissetmeyiz. Fakat yeme-içmeyi bırakmadığımız gibi cildimizi nemlendirmeyi de bırakmamalıyız. Nemli bir cilt ile yazın oluşabilecek güneş yanıklarının negatif etkilerini de azaltmış olursunuz. Özellikle yaz aylarında cilde en iyi gelen nemlendiriciler aloe vera özlü olanlardır. Aloe vera, cildin nem dengesini sağlar ve güneş yanığı olan cildi rahatlatır. Denizden döndükten sonra alınacak ılık bir duş sonrası kullanılabilecek after sun ürünleri oldukça etkili bir bakım sağlayabilir.


5. Bol bol yaz eğlencesine katılırken, uyku düzeninizi aksatmayın. Uyku eksikliği stres hormonlarının salgılanmasına sebep olur. Cildimiz kolajen sağlamayı bıraktığı anda elastikiyetini kaybetmeye başlar. Yorgun ve yıpranmış bir görünüme kavuşur. Bu nedenle yaz aylarında da ideal uyku saatleri dışına çıkmamak gerekir. Bu güneş altında uyuyarak haşlanma hikayelerini de minimuma indirgeyecektir.

6. Bol bol su içmeyi unutmayın. Suyun, vücudumuza sağladığı saymakla bitmez faydaların tamamı cildimiz için de geçerlidir. Yeterli su alımı, toksinlerin atılmasını sağlar. Biriken toksinler direkt olarak cildinize etki eder. Genç ve canlı bir cildin temel sırrı doğru su seviyesine sahip olmaktır. Günde sekiz bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.