Hayat Prof Dr Hayrettin Karamandan imam hatip okulları hakkında duygu dolu açıklama Bugünleri hayal edemezdik

Prof. Dr. Hayrettin Karaman'dan imam hatip okulları hakkında duygu dolu açıklama: Bugünleri hayal edemezdik

Yeni Şafak yazarı ilahiyatçı Prof. Dr. Hayrettin Karaman, Yeniden Açılışının 70. Yılında İmam Hatip Okulları ve Türkiye'de Din Eğitimi Uluslararası Sempozyumu'na bir video mesaj gönderdi. Karaman videoda imam hatip okulları hakkında açıklamalarda bulundu. Konuşurken gözyaşlarına hakim olamayan Karaman, imam hatip okullarının öksüzlük yaşadığı dönemlerden bugünlere gelmesiyle ilgili olarak "Bir bayram günü yaşıyoruz. Bugünlere gelineceğini hayal bile edemezdik" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Hayrettin Karamanın imam hatip açıklaması
Prof. Dr. Hayrettin Karaman

Yeniden Açılışının 70. Yılında İmam Hatip Okulları ve Türkiye'de Din Eğitimi Uluslararası Sempozyumu'na video mesaj gönderen Yeni Şafak yazarı ilahiyatçı Prof. Dr. Hayrettin Karaman, imam hatiplerle ilgili bazı kesimlerin kafasındaki soru işretlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Karaman, "Bu kadar imam hatip okuluna ihtiyaç mı var?" sorusunu dile getirenlere, temel yanlışın "imam hatipliği" bir meslek olarak telakki etmek olduğu cevabını verdi.

Hayrettin Karaman 'İmam Hatip' anısını gözyaşlarıyla anlattı
OYNAT 06:41
Hayrettin Karaman 'İmam Hatip' anısını gözyaşlarıyla anlattı
Yeni Şafak yazarı ilahiyatçı Prof. Dr. Hayrettin Karaman Yeniden Açılışının 70. Yılında İmam Hatip Okulları ve Türkiye'de Din Eğitimi Uluslararası Sempozyumu'nda konuştu. İmam hatip okullarının öksüzlük yaşadığı dönemlerden bugünlere geldiklerini ifade eden Karaman, 'Bana göre bir bayram günü yaşıyoruz. İmam Hatip Okulları öksüzken, kimse onların yüzüne bakmazken Milli Eğitim Bakanları, İmam Hatip Okulları'nı kastederek 'Şurada küflü kafalılar var, bir kolej açıyor. Siz ise aydınlıksınız. Onların da kafalarındaki küfü siz gidereceksiniz' dedikleri İmam Hatip Okulları'nın öksüzlük yaşadığı günlerden bugüne geldik. Şimdi nasıl bayram olmasın ki? dedi.

Çocukluk yıllarına ait bir hatırayı aktaran Karaman, İmam Hatip Okulları'nın açılışının ilan edildiği günleri anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Tellal Hüseyin amca adlı dervişin gözyaşı dökerek İmam Hatip Okulları'nın açılışını ilan ettiğini belirten Karaman, 'Orada okunacak dersleri sayıyordu adam. Kur'an'ı Kerim, Akaid, Siyer işte İslam Tarihi, Tarih, Coğrafya, Fizik hepsi 'Allah'ım sana şükürler olsun ya Rabbim bize bu günleri de gösterdin' diyor ağlıyor. Ve ilan ediyordu. Halk onun için çok ilgi gösterdi bu okullara. Zaman geldi binalar yapılacak günlük rızkını böldü verdi. Zaman geldi bu okullara kıymak istediler, kıymak isteyenlere karşı elini taşın altına koydu mücadele etti bu halk.' dedi.

'Bu kadar İmam Hatip Okulu'na ihtiyaç mı var?' sorusuna yanıt veren Karaman, 'Bu soru temel bir yanlıştan kaynaklanıyor. O da nedir? İmam hatipliği bir meslek olarak telakki etmek. Halbuki 'İmam hatiplik' meslek değil dini bir vazifedir. Yani Müslümanın vazifesidir. Her Müslüman kadın-erkek İmam Hatiptir' dedi.

  • Sözlerine devam eden Karaman, "Halbuki 'imam hatiplik' meslek değil dini bir vazifedir. Yani Müslümanın vazifesidir. Her Müslüman kadın-erkek imam hatiptir" dedi.

Karaman'ın açıklamasının ayrıntıları şöyle:

"Sevgili Cumhurbaşkanımızın, sevgili Milli Eğitim Bakanımızın, Genel Müdürümüzün, devlet ricalinin ve bunların birçoğu imam hatipli olmayan da imam hatip dostu olan kişilerin huzurunda konuşuyorum. Bu nasıl bayram olmasın? Onların hepsine kalbi muhabbetlerimi selamlarımı sunuyorum.

Nasıl bayram olmasın?

  • Bana göre bir bayram günü yaşıyoruz. Bugünü bize bahşeden Allah’a hamd ediyorum. Hayatımızı anlamlandıran hayatımızın biricik rehberi Efendimiz Sallallahu Aleyhi Ve Sellemi muhabbetle, hürmetle, sevgiyle anıyorum. İmam hatip okulları öksüzken, kimse onların yüzüne bakmazken milli eğitim bakanları, imam hatip okullarını kastederek “Şurada küflü kafalılar var” bir kolej açıyor bakan “Siz ise aydınlıksınız. Onların da kafalarındaki küfü siz gidereceksiniz” dedikleri imam hatip okullarının öksüzlük yaşadığı günlerden bugüne geldik. Şimdi nasıl bayram olmasın ki?

İmam hatip okulları olmasaydı demirci olurdum

İmam hatip okulları olmasaydı, benim babam demirciydi ben bir demirci çırağı kalfası sonra olsa olsa bir demirci olurdum hadi onu beğenmedim bir başka zanaata gönderirlerdi. Altın bilezik derlerdi zanaatlara. Anadolu insanı, köyü bırak şehirlisinin çocukları için hedefleri aslında bundan ibaretti.

Zaman geldi okulların yapılması için halk günlük rızkını böldü

  • Ben ümitsizce Çorum sokaklarında dolaşıyorum böyle üzüntü içinde dolaşırken o zaman dellallar vardı eline kağıt alır neyse o ilan edeceği konu onu alır kalabalıkların bulunduğu yerlerde "İlan olunur" diye bir diye bağırır önce ilan etmeden önce bağırır. Millet kulak kesildikten sonra o elindekini okur. Ben de gittim yanına sokuldum. Dellal Hüseyin Amca sakallı derviş samimi bir derviş ama dellal aynı zamanda. İki gözü iki çeşme imam hatip okullarının açılışını ilan ediyordu. Orada okunacak dersleri sayıyordu adam. Kur’an’ı Kerim, Akaid, Siyer işte İslam Tarihi, Tarih, Coğrafya, Fizik hepsi "Allah’ım sana şükürler olsun ya Rabbim bize bu günleri de gösterdin" diyor, ağlıyor. Ve ilan ediyordu. Halk onun için çok ilgi gösterdi bu okullara. Zaman geldi binalar yapılacak günlük rızkını böldü verdi. Zaman geldi bu okullara kıymak istediler, kıymak isteyenlere karşı elini taşın altına koydu mücadele etti bu halk.

Davamız İslam Medeniyeti davası

Bizim davamız "imam hatip"cilik değil bizim davamız medeniyet davası, İslam Medeniyeti davası. İstiyoruz ki çocuklarımız bu medeniyetin dilini öğrensinler, bu medeniyetin üstünlüğünden haberdar olsunlar. Bu okulda okuyan yavrularımız bu medeniyete intisap ederek bilinç olarak bilgi olarak buradan mezun olsunlar. Bunu hedeflesinler, ondan sonra nereye giderse gitsin. Yani hangi üniversiteye giderse gitsin hangi işin sapından tutarsa tutsun, o bizim olur bizden olur ve bize ait olur bize ait olanı yapar.

İmam hatiplik meslek değil dini bir vazifedir

  • "Bu kadar imam hatip okuluna ihtiyaç mı var?" diyorlar. İtirazım var. Belki çocuklarımız da hani bundan etkilenebilirler. Benim onlara söyleyeceğim bir şey var; Bu soru temel bir yanlıştan kaynaklanıyor. O da nedir? İmam hatipliği bir meslek olarak telakki etmek. Halbuki "imam hatiplik" meslek değil dini bir vazifedir. Yani Müslümanın vazifesidir. Her Müslüman kadın-erkek imam hatiptir. Biz imam hatip okullarının bugününü hayal edemezdik.

Ben bununla iktifa ediyor, imam hatip okullarıyla ilgili ümidimin devam ettiğini beyan ediyor başta çok sevgili Cumhurbaşkanımız olmak üzere hazirunu kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum efendim."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.