Hayat Dünyada ilk ameliyat Göbeklitepede yapıldı

İlk ameliyat nerede yapıldı? - Dünyada ilk ameliyat Göbeklitepe'de yapıldı

Dünyada ilk ameliyat Göbeklitepe'de yapıldı

Bursa UNESCO Derneği’nin düzenlediği söyleşide konuşan Uzman Antropolog ve Tarihçi Dr. Levent Sevik, Göbeklitepe'de bulunan bir kafatası parçasında 14 bin yıl önce dünyanın ilk ameliyatının yapıldığının keşfedildiğini söyledi.

Haber Merkezi IHA
Göbeklitepe, UNESCO Dünya Miras Listesine alındı.
Göbeklitepe, UNESCO Dünya Miras Listesine alındı.

Bursa UNESCO Derneği ve BUSİAD’ın düzenlediği kültür söyleşisine çok sayıda dernek üyesi katıldı. Kültürpark BUSİAD Evinde düzenlenen söyleşide konuşan Uzman Antropolog ve Tarihçi Dr. Levent Sevik'in açıklaması şöyle:

“Göbeklitepe'de insan olgusu ele alındığında orada yaşayan insanların bizden hiçbir farkı olmadığını sadece teknolojik farkı olduğunu görüyoruz. Göbeklitepe insanları harikulade bir iş başardılar. Bu Mısır piramitlerinden çok daha değerli. Çünkü bu kadar insanı bir araya getirmek ve böyle bir mabet kurmak herkesin harcı değil, Göbeklitepe insanı bugünümüz insanına taş çıkartacak eserler ortaya çıkarmış.”

2019 yılı Göbeklitepe yılı olarak kabul edildi.

İlk kafatası ameliyatı yapıldı

2017 yılında Göbeklitepe'de keşfedilen kafatası parçasında dünyanın ilk ameliyatının yapıldığının keşfedildiğini ifade eden Sevik, açıklamasına şöyle devam etti:

“Burada kafatası kütlüğü yapıldığını gösteren bir özel kafatası bulundu. Bu kafatasına ameliyat yapılmış, Göbeklitepe'de 14 bin yıl önce tarihte ilk kafatası ameliyatı yapılmış. Tripilasyon insan kafatasında ilkel anlamda yapılan kafatası delgi ameliyatıdır. Göbeklitepe'de bulunan kafatasının bir parçasının üzerinde bir delik var. Bu bir operasyon yapıldığını gösteriyor. Burada yüzde elli ihtimalle tarihteki ilk kafatası operasyonu yapılmış.”

Uzman Antropolog ve Tarihçi Dr. Levent Sevik

Hattuşa Antik Kenti'nde bulunan bu küpler 3800 yıllık
HAYAT
Hattuşa Antik Kenti'nde bulunan bu küpler 3800 yıllık

Göbeklitepe Güney Kore arama motorlarında tanıtılacak
HAYAT
Göbeklitepe Güney Kore arama motorlarında tanıtılacak

Youtuber Reynmen'den Acun'a ret: Onun adamı olmam
HAYAT
Youtuber Reynmen'den Acun'a ret: Onun adamı olmam

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.