Hayat Karnından 57 tane solucan çıktı

Karnından 57 tane solucan çıktı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde, karın ağrısı şikâyetiyle hastaneye başvuran 5 yaşındaki kız çocuğunun bağırsaklarından uzunluğu 10 ile 27 santim arasında değişen 57 solucan çıkarıldı.

Haber Merkezi IHA
Bitlis'in Güroymak ilçesine bağlı bir köyde ikamet eden Askay ailesi, önceki gün şiddetli karın ağrısı şikayeti bulunan 5 yaşındaki kız çocuklarını Tatvan Devlet Hastanesine getirerek muayene ettirdi. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Topaloğlu tarafından yapılan tetkikler sonucu kız çocuğunun bağırsaklarında tıkanıklık tespit edildi. Aileye konuyla ilgili bilgi verildikten sonra çocuk hastanede ameliyata alınmaya karar verildi. Yapılan ameliyatla 5 yaşındaki Güldanur A'ın bağırsaklarından uzunlukları 10 ile 27 santim arasında değişen 57 bağırsak solucanı çıkarıldı.

Yaptığı ameliyatın ardından Hastane Başhekimi Yaşar Akay ile birlikte hastanede yatan hastayı ziyaret ederek 'geçmiş olsun' dileklerini ileten Dr.Topaloğlu, hastanın sağlık durumunun iyiye gittiğini söyledi.Yapılan ameliyatta karın ağrısı şikayetiyle gelen hastanın bağırsaklarının solucanla dolu olduğunu gördüklerini ifade eden Topaloğlu, ameliyatla hastanın bağırsaklarından 57 solucan çıkarıldığını kaydetti.

Minik kızın karnından 57 tane solucan çıktı!
OYNAT 03:20
Minik kızın karnından 57 tane solucan çıktı!
Bitlis'in Tatvan ilçesinde karın ağrısı şikâyetiyle hastaneye başvuran 5 yaşındaki kız çocuğunun bağırsaklarından uzunlukları 10 ile 27 santimetre arasında değişen 52 adet solucan çıkarıldı. Doktorlar olayın sebebinin çocuğun yiyeceği yiyeceklerden ya da hijyen eksikliğinden kaynaklandığını belirtti.

Çocuk karın ağrısıyla getirildi


Hastanın sağlıklı bir şekilde takibinin devam ettiğini belirten Topaloğlu, şöyle konuştu: “Hasta bize şiddetli karın ağrısıyla geldi. Bağırsak düğümlenmesi şüphesiyle bize sevk edilmiş olan hastayı değerlendirdik ve bağırsak tıkanıklığı olduğunu belirledik. Gerekli olan cerrahi müdahaleyi yaptık ve bağırsaklarının solucanla dolu olduğunu gördük. Bu solucanlar parazittir ve çocuğun yediklerinden, içtiklerinden besleniyor. Ameliyatla çocuğun bağırsaklarının içindeki bütün solucanları aldık. Boyutları 10 ile 27 santim arasında değişen 57 solucan vardı. Hastamızın sağlık durumu şu an iyi ve beslenmeye başladı. İnşallah birkaç gün sonra taburcu olacak. Bu tarz hastalıklar çocuklarda nadir görülmesine karşın ameliyatla bile olsa çocukları sağlıklarına kavuşturmak benim için mutluluk verici bir durum"

Yapılan başarılı ameliyattan ötürü Dr.Topaloğlu ve ekibini tebrik eden Tatvan Devlet Hastanesi Başhekimi Yaşar Akay ise, “Hasta bize geldiğinde sağlık durumu kötüydü ve bağırsak tıkanıklığı vardı. Yapılan ameliyatla bağırsaklarındaki solucanlar alındı ve şu an hastanın sağlık durumu iyiye döndü. Ben bu vesileyle Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Topaloğlu ve ekibini tebrik ediyor, hastamıza acil şifa diliyorum" diye konuştu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.