HayatKerasusun incisi Giresun

Kerasus'un incisi Giresun

Kümbet'in kokusu Dumankaya'nın havası, Kulakkaya2nın çimeni, Sis Dağı'nın Türküsü, Gedikkaya'nın manzarası, Gelin Kayası'nın hikâyesidir o. Tirebolu'nun yeşili kucaklayan sahili, Görele'nin Katip Şadi'si, kirazın ve fındığın anavatanı, Şebinkarahisar'ın sarp tepeleridir. O baştan sona bir Karadeniz cenneti, Şeyh İdris'in ve Çepnilerin diyarı, Topal Osman'ın edebi istirahatgahı Giresun'dur. Skyroad bu ay Giresun'un tarihi dokusunu ve doğal güzelliklerini okuyucuları için paylaşıyor.

Haber MerkeziSkyroad
Skyroad Dergisi bu ay Kümbet Yaylası'ndan çıkıp tarih kokan Şebinkarahisar'a kadar Giresun'un tüm güzelliklerini okuyucularına sunuyor. Doğal güzelliği ve tarihi dokusu kadar leziz yiyeceklerine de yer verilen dergide Giresun adasının gizemli hikâyesine de yer veriliyor.

Kümbet'te rüya gibi iki gün


Giresun'un Kümbet Yaylası birbirinden güzel ağaçları bünyesinde barındırıyor. Ladin ve çam ağaçları ile başlayan ormanlar, köknar, sarıçam, sedir, kayın, meşe, ıhlamur, karaağaç, gürgen, kızılağaç, yabani fındık gibi ağaçlarla devam ediyor. Binbir renkte açan çiçeklerde cabası…

Altyapısı tamamlanmış, PTT acentası sağlık ocağı, bakkal, sadece kuzu etinin satıldığı kasaplar, manav, lokanta, fırın, kır kahvesi ve oto tamircisi bile bulunan yaylada güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Kümbet Yaylası, Giresun'un doğal güzelliğine ev sahipliği yapan bir doğa harikası...


Gogora kilisesi


Giresun'un 18. yüzyıl eserlerinden biri olan Gogora Kilisesi, 1923 yılına kadar işlevselliğini korudu ve sonrasında bir süre boş kaldı. 1948-1967 yılları arasında ise cezaevi olarak kullanıldı. Kilise 1988 yılında müze olarak düzenlendi. Giresun Müzesi'nde Tunç çağından Hititlere, Hellenistik dönemden Roma'ya Bizans'a ve Osmanlı dönemine ait birçok eser bulundu.

Giresun'un gizemli adası


Zalim kral Mitridates'in dillere destan bir kızı varmış. Güzel olduğu kadar da tevazu sahibi… Gönlünü sarayının çobanına kaptırmış. Çoban da bu güzel kral kızına âşık olmuş. Kral Mitrades durumu öğrenince çobanı Aretias (Giresun Adası)'da kiraz ağacına astırarak öldürtmüş. Çobanın ölümüyle kraın ızı da ölünce Kral Mitradates de ağır bir hastalığa yakalanmış. Öyle ki kralın iniltileri Giresun'un kayalarından duyulmuş. Şiddetli ağrılar sonucunda ölen Kral'ın sevda ahı aldığına ve çobanın ruhunun da hala adada dolaştığına inanılıyor. Herkül'ün altın postunu aramak için geldiği, Amazon kadınlarının erkeklerden uzak bir hayat kurduğu ada Karadeniz'in tek adası olarak Giresun'u selamlıyor.

Giresun Adası, mitolojik hikayeleriyle tanınıyor.


Turizm'e kapısı açık Şeyhli köyü


Piraziz ilçesine bağlı Şeyhli Eko Turizm Köyü'nü diğer köylerden faklı kılan özelliği ise turizme açık bir yer olması. Köye gelenler yöresel kıyafetler ve folklor ekibiyle karşılanıyor. Köy evinde ise Kına Gecesi ve yöresel oyunlardan oluşan yemekli bir kabare sunuluyor.

Tarih kokan Şebinkarahisar


Merkezde deniz iklimine hakim tarihi ilçesi Şebinkarahisar, Giresun'un gözbebeği… Şebinkarahisar kalesi, Meryem Ana Manastırı, Licese Kilisesi, Fahreddin Behramşah Camii, Kurşunlu Cmii, Taşhanlar, Kadıoğlu Camii ile buram buram tarih kokusu alabileceğiniz nadide yerlerden…

 • Çocuk kütüphanesi (Katolik Kilisesi): Çınarlar mahallesinde bulunan ve çocuk kütüphanesi olarak kullanılan yapı aslen Fransız Katolik Kilisesidir. 1800'lü yılların sonlarında inşa edildi.
 • Kaya Kilise: Bugünkü askerlik şubesi arkasındaki eski Lonca yolu üzerinde, Hristiyanlığın ilk yayıldığı yıllardan kalma bir kaya tapınağı. Gizli ayinlerin yapıldığı ilk kapalı mabetlerden..
 • Kufa Kuyusu: Pontus döneminden kaldığı sanılan kuyu, kalenin eteğinde ve yeni açılan yolun kenarında, Kale'nin su ihtiyacını karşılamak için açılmış. Gizli geçitlerle de bağlantılı olduğu söylenir.
 • Millet Bahçesi Kapısı: Vilayet binası önündeki parkın taştan, kemerli kapısı. Kapıda üç kitabe bulunur. Kitabelerden anlaşıldığına göre kapı kaymakam Ziya Bey ve Reis Kaptan Yorgi tarafından yaptırılmış.

 • Seyit Vakkas Türbesi: Osmanlı Padişahı FATİH Sultan Mehmet han döneminde Giresun'un fethi sırasında büyük yararlılıklar gösteren ve yapılan çatışmalarda şehit düşen Uç Beyi Seyit Vakkas'a ait. Mezar 15. Yüzyılda, türbe ise 19. Yüzyılda yapılmış.
 • Kale Camii: Kale mahallesindeki mimari değeri yüksek bir yapı. İki yazıtı var. Giriş kapısı üstündeki 1830 tarihi yazıtında ilk camii Dizdarzade Emetullah Hanımın yaptırdığı bildiriliyor. 1912tarihli yazıtındaysa da caminin Sarı Mahmut Zade El-Hac Mustafa Efendi tarafından yeniden inşa ettirdiği belirtiliyor.
 • Hacı Hüseyin Camii: En eski camidir. 1594 yılında Çoban oğlu Hacı Hüseyin tarafından yaptırılmış. Hacı Miktat Camii: yapının üç ayrı yazıtı var. 1661 tarihliyazıtından yapının Hacı Miktat Ağa'nın vakfı, 1841 tarihli yazıtından Hacı Çalık Kapudan 'ın hayratı olduğu anlaşılıyor. 1889 tarhli yazıtı ise yapıyı Hacı İsmail Efendi'nin yeniden inşa ettirdiğini belirtiyor.
 • Çekek Camii: 1884 tarihli kitabesinden caminin Sarı Alemdar Zade tarafından yaptırıldığı anlaşılmakta.

 1. Giresun'un lezzetleri

 2. Giresun'un geçim kaynağı olan fındık ağustos ayında halkın hayatına giriyor ve tüm yılı kaplıyor. Dünya pazarlarında aranan ve yağ oranı yüksek olan fındık 'Giresun kalitesi' olarak nitelendiriliyor. Ayrıca Şebinkarahisar'a özgü damarları koruyan cildi temizleyen Şebin cevizi bulunuyor.
 • Ne yenir?
 • Giresun denilince akla karalahana ve hamsi gelir. Bunun yanında mısır unundan yiyecekler yapılır. Yemeklerden bazıları; Karalahana Çorbası, Karalahana Diblesi, Isırgan Püresi, Mısır Ekmeği, Fasulye Turşusu, Kiraz Duzlaması ve Pezik Mıhlamasıdır. Piraziz köftesi de Piraziz'e has bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.