Hayat Kimse kitapsız kalmasın

Kimse kitapsız kalmasın

Danışmanlık yaptığı şirketlerden okumak amacıyla topladığı kitapları evinde biriktiren ve sonrasında başlattığı kampanya ile kitapları ücretsiz dağıtmaya başlayan Veli Airevata, iki yıl içerisinde binlerce kitabı okuyucuyla buluşturdu.

Haber Merkezi AA
Veli Airevata, 'Kimse kitapsız kalmasın' projesi ile 2 yılda binlerce kitap topladı.
Veli Airevata, 'Kimse kitapsız kalmasın' projesi ile 2 yılda binlerce kitap topladı.

Eğitim verdiği firmaların depolarında gördüğü atıl durumdaki kitapları, önce okumak amacıyla evinde topladığını, daha sonra ise yakınındaki kişilere hediye etmeye başladığını söyleyen Veli Airevata, projenin ilk günlerinde kütüphaneler yerine doğrudan okuyucuya kitap dağıtımı yaptığını, ilk etapta yaklaşık 7 bin kişiye posta yoluyla kitap gönderdiğini ifade etti.

Sosyal medya çok etkili oldu

Kampanyayı başlattığında yoğun bir talep beklemediğini söyleyen Airevata, "Bir kurumdaki atıl kitapları şahsıma almak isterken bir depo dolusu kitapla karşılaştım. Bu duruma çok mutlu oldum ama üzüntüyü sonra anlayabildim. Çünkü birçok kitap unutulmuştu. Kitaplar çok fazla olunca evimde depolamaya karar verdim" diye konuştu. Kampanyanın günden güne yayılmaya başladığını dile getiren Airevata, projenin duyulmasında sosyal medyanın çok etkili olmadığını, okuyucuların telefon, mesaj ya da elektronik posta yoluyla kendisine ulaştığını söyledi.

AA

3 cami kütüphanesi kurduk

Ankara'da başlayan ücretsiz kitap kampanyasının daha sonra bir arkadaşı vasıtasıyla Kuşadası'nda da yoğun talep gördüğünü belirten Airevata, şöyle konuştu:

"Bu sürede 3 caminin kütüphanesini bağışlanan kitaplarla kurduk. Öncelikle kendi mahallemin camisiyle başladım ve bu beni çok mutlu etti. Kurduğumuz kütüphaneler bizi bu işe daha da bağladı ve daha yoğun çalışmaya başladık."

AA

14 kişilik bir ekip kurdular

Kurumlardan ve yazarlardan yapılan bağışların yoğunlaşması üzerine eğitimlerden oluşan 14 kişilik bir ekip kurduğunu ifade eden Airevata, yaptıkları işin çok büyük bir sorumluluk taşıdığını söyledi. Airevata, ekipteki 5 kişinin Ankara'da gönüllü olarak çalıştığını belirterek, "Her gelen kitabı herkese göndermiyoruz. Kütüphanelere, okullara veya bireysel okuyuculara gönderilecek kitaplar bizim eğitimci arkadaşlarımızın süzgecinden geçiyor, ondan sonra dağıtımı yapıyoruz. Özellikle dini istismar edecek kitaplara çok dikkat ediyoruz" dedi.

REKLAM
  • Bazı sanatçıların duyarlılık göstererek kitap bağışında bulunduğunu belirten Airevata, bazı kurumların dışında yazarların da çok sayıda kitap bağışında bulunduğunu söyledi. Airevata, şöyle konuştu: "Biz daha çok popüler kültüre hizmet ediyoruz. Yazmaya başlayan genç yazarlarımız ve yeni çıkan bir çok eserimiz var. Bu yazarların kendilerini göstermeleri için ya fenomen olmaları yada fenomen birinin paylaşımda bulunması gerekiyor. Ben biraz bu açığı fırsat bildim ve genç yazarlarımızın okuyucuyla buluşması için bir köprü vazifesi görmeye başladım."

Öğrencilere hediye ettikleri kitaplara 'gezgin kitap' adını verdiklerini belirten Airevata, "Gezgin kitap kampanyamız İstanbul'da devam ediyor. 10 kişilik bir okuyucu kitlemiz bunu başlattı ve okudukları kitapları sokaklara ya da toplu taşıma araçlarına bırakarak başkalarının istifade etmelerine vesile oluyorlar. Kitapları bulan kişiler de bize dönüş yaparak mutlu olduklarını söylüyorlar." diye konuştu.

Kendi saçını yıkamayan kızın harcaması dudak uçuklattı
HAYAT
Kendi saçını yıkamayan kızın harcaması dudak uçuklattı

Off-road düşkünlerinin yeni tercihi askeri araçlar
HAYAT
Off-road düşkünlerinin yeni tercihi askeri araçlar

Alçıyla gittiği hastanede kolundan oldu
HAYAT
Alçıyla gittiği hastanede kolundan oldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.