Hayat Kırık taşlarla arazi sanatı

Kırık taşlarla arazi sanatı

Aralarında yabancıların da bulunduğu 20 sanatçı, neolitik dönemin önemli yerleşimleri arasında bulunan Şanlıurfa Karahantepe Ören Yeri’nde, binlerce küçük taşı bir araya getirerek “Kırık Taşlar Sonsuz Dönüşüm” arazi sanatı performansı sergiledi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Kırık taşlarla arazi sanatı
​Kırık taşlarla arazi sanatı.

Aralarında yabancıların da bulunduğu 20 sanatçı, neolitik dönemin önemli yerleşimleri arasında bulunan Şanlıurfa Karahantepe Ören Yeri’nde, binlerce küçük taşı bir araya getirerek “Kırık Taşlar Sonsuz Dönüşüm” arazi sanatı performansı sergiledi. 2023 yılında Şanlıurfa’da dünya genelinde katılımın olması planlanan Neolitik Dönem Kongresi kapsamında hazırlanan çalışmaya, farklı coğrafyaları temsil eden aralarında heykeltıraş, ressam, seramik sanatçısı ve yazarların da bulunduğu sanatçı grubu katıldı. Taş Tepeler Çağdaş Sanat İnisiyatifi Grubu Koordinatörü Prof. Dr. Devran Tan, kongrenin sanat ayağını oluşturan grubuyla birlikte hazırladıkları projenin adını da ‘dönüşüm’ olarak seçtiklerini söyledi.

Göbeklitepe'ye 9 ayda 600 bin ziyaretçi
FOTOĞRAF 10
Title
Kent merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Örencik Mahallesi sınırlarındaki Göbeklitepede, 1995 yılında Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü iş birliğinde kazı çalışmalarına başlandı. Çalışmalar sırasında Neolitik döneme ait birçok eser bulundu.
Title
12 bin yıllık geçmişi ile dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe, 1 Temmuz 2018de UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edildi.
Title
İngilteredeki Stonehengeden 7 bin, Mısır piramitlerinden ise 7 bin 500 yıl daha eski olduğu kabul edilen Göbeklitepenin üzeri eserlerin zarar görmemesi için çatı ile kapatıldı.
Title
Ayrıca Göbeklitepenin daha iyi tanıtılması için canlandırma merkezi yapıldı.
Title
HEDEF 1 MİLYON TURİSTHaliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Göbeklitepe ile birlikte bütün tarih kitaplarının değiştiğini söyledi. Göbeklitepenin ardından ortaya çıkarılan Karahantepe ile Şanlıurfanın dünyanın en eski kentlerinden olduğunun ortaya konulduğunu belirten Canpolat, Göbeklitepenin yanı sıra Karahantepenin de ören yeri olarak ilan edilmesi sonucu Şanlıurfada 9 ayda yaklaşık 600 bin turisti misafir etmiş bulunmaktayız. Hedefimiz yıl sonuna kadar şehrimize gelen turist sayısının 1 milyon olması. Bu doğrultuda hem belediye hem de diğer kurumlarımızla gerekli çalışmaları yaparak turizmle ilgili olarak Şanlıurfayı hak etmiş olduğu yere getireceğiz dedi.
Title
Kentte konaklayan turist sayısını da artırmak istediklerini anlatan Canpolat, İnşallah yıl sonuna kadar şehrimizde konaklayan turist sayısının 1 milyonun üzerinde olmasını hedefliyoruz.
Title
Bu doğrultuda oluşan ihtiyacın karşılanması adına Haliliye Belediyesi olarak turizme katkı sağlamak amacıyla kendimize ait bir binamızı 180 yataklı otele dönüştürdük.
Title
Kısa süre içerisinde bu otelimiz de faaliyete girmiş olacak diye konuştu.Şanlıurfanın sıcak iklime sahip olduğunu da hatırlatan Canpolat, Kış turizmi anlamında sıcak iklime sahip Şanlıurfada turistleri misafir etmek isteriz.
Title
Bu konuda da acentelerimiz ile birlikte çalışma başlattığımızın bilinmesini istiyorum. Kış mevsimi Şanlıurfada sıcak ve ılıman iklimde geçiyor.
Title
Bu nedenle herkesi özellikle de enerji krizinin yaşandığı Avrupadaki yaşayan yabancı turistleri buraya bekliyoruz dedi.
Göbeklitepe'ye 9 ayda 600 bin ziyaretçi
Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesindeki 12 bin yıllık geçmişe sahip olan, 'tarihin sıfır noktası' olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'yi, 9 ayda 600 bin kişi ziyaret etti. Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, "Hedefimiz yıl sonuna kadar şehrimize gelen turist sayısının 1 milyon olması" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.