|

Küresel ısınma alarmı: 2022'de okyanus sıcaklıkları en yüksek seviyeye yükseldi

İklim değişikliğine yönelik bir araştırmaya göre 2022'de dünya genelinde okyanus sıcaklıkları en yüksek seviyeye yükseldi. İnsanlık net sıfır emisyona ulaşana kadar, okyanusların ısınması ve aşırı hava koşulları artmaya devam edecek.

23:22 - 11/01/2023 Çarşamba
Güncelleme: 23:26 - 11/01/2023 Çarşamba
AA
Okyanus sıcaklıkları 2022’de rekor seviyeye ulaştı.
Okyanus sıcaklıkları 2022’de rekor seviyeye ulaştı.

Guardian'ın haberine göre, çok sayıda bilim insanından oluşan ekibin yaptığı araştırmada, insan kaynaklı emisyonlardan kaynaklanan ısıyı emen okyanusların 2022’de en yüksek sıcaklığa ulaştığı ve bunun iklim sisteminde derin değişimlere yol açtığı belirtildi.

ABD'de St. Thomas Üniversitesi'nden Prof. John Abraham, küresel ısınmanın yüzde 90’dan fazlasının okyanuslara gittiğini belirterek,
"Okyanusların ısınması sebebiyle daha aşırı hava koşulları yaşıyoruz. Bunun tüm dünyada korkunç etkileri var."
dedi.
1958'den itibaren tutulan kayıtlar, 1990'dan itibaren ısınmanın hızlanmasıyla birlikte okyanus sıcaklığında önemli bir artış olduğunu gösteriyor.
  • Araştırmaya göre okyanusların ısınması ve aşırı hava koşulları üzerindeki etkilerinin, insanlık net sıfır emisyona ulaşana kadar artacağı belirtildi.

Orta enlem Pasifik ve Atlantik okyanuslarındaki yoğun ısınmayla birlikte Kuzey Yarımküre'de rekor kıran sıcak hava dalgaları ve kuraklık olaylarının arttığı aktarıldı.

Dünya Meteoroloji Örgütü ekimde tüm ana sera gazlarının atmosferik konsantrasyon oranının rekor seviyelere ulaştığını bildirmişti.

Söz konusu araştırma, "Advances in Atmospheric Sciences" isimli hakemli dergide yayımlandı.

#Dünya Meteoroloji Örgütü
#İklim değişikliği
#Okyanus
#Küresel ısınma
1 yıl önce
default-profile-img