Hayat Kurtuluş gecesi Berat

Kurtuluş gecesi: Berat

Ramazanın müjdecisi kabul edilen Berat Kandili bugün. Peygamber Efendimiz'e peygamberliğin bildirildiği gece olan beratın Türkçe anlamı; günahlardan arınma, affedilme, temize çıkma olarak biliniyor. Şaban ayının 15'inci gecesine denk gelen bu mübarek vakit ile ilgili bir hadiste şöyle bahsedilir: Gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızk isteyen, rızk vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim' diye buyurur.

Haber Merkezi AA
Arşiv
Arşiv

Berat Kandili, 8 Mart'ta başlayan üç ayların ikincisi şaban ayının 15'inci gecesine denk geliyor. "Beraet" kelimesinin kısaltılmış ifadesi olan berat, günahlardan arınma, temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma anlamlarına geliyor.

Ayrıca hicretin ikinci senesi şaban ayının 15'inci günü, Hazreti Muhammed ziyaret için gittiği Beni Seleme yurdundaki mescidde öğle namazının ikinci rekatını kılarken, kıblenin Mescid-i Aksa'dan Mescid-i Haram yönünde değiştiği hakkında ayet indi. Hazreti Muhammed ile cemaatin bu esnada yönünü Kabe'ye çevirmesiyle birliğin sembolü olan bu tarihi olay, Berat gecesini değerli kılan başlıca nedenlerden birini oluşturuyor.

Peygamber Efendimiz'e Cebrail Aleyhisselam aracılığıyla peygamberliğinin bildirildiği, şaban ayının on dördünü on beşine bağlayan gece.

Hazreti Peygamber'in, Berat Kandili'ne ilişkin şöyle buyurduğu ifade ediliyor:

  • "Şaban ayının 15'inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim' buyurur."

Berat gecesini idrak eden herkes, Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki; “De ki, ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir” müjdesinin farkına varmalıdır. (Zümer Suresi/53)

Berat Gecesi'nde diğer kandillerde olduğu gibi camilerde programlar düzenlenecek.

Berat Kandili ile ilgili hadisler:

Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib Gecesi, Berat Gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı gecesi. [İbni Asakir]

Şaban ayının 15. gecesi, rahmet-i ilahi dünyayı kaplar, herkes affolur. Ancak haksız yere müslümanlara düşmanlık besleyen ve Allahü teâlâya ortak koşan mağfiret olunmaz. [Beyheki]

Allahu teâlâ Berat gecesinde, kâfirler hariç, müminlere mağfiret eder. Kindarlara da, bu huylarını bırakıncaya kadar mağfiret etmez. [Taberani, Beyheki]

Şabanın 15. gecesinde müşrik ve müşahin hariç herkes affedilir. [İbni Mace]

Allah, Şabanın yarısının [Berat] gecesinde, dünya semasına tecelli eder. Benikelb kabîlesinin koyunlarının kıllarından daha çok kimsenin günahlarını affeder. [İbni Mace, Tirmizi]

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.