Hayat Marizadan Fado konseri

Mariza'dan 'Fado' konseri

Portekiz halk müziği "Fado" geleneğinin çağdaş temsilcilerinden ödüllü sanatçı Mariza, yeni albümü Mundo'nun dünya turnesi kapsamında İstanbul'da sahne aldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Marizadan Fado konseri
Portekiz halk müziği "Fado" geleneğinin çağdaş temsilcilerinden ödüllü sanatçıMariza, yeni albümü Mundo'nun dünya turnesi kapsamında İstanbul'da sahne aldı.

Şarkılarını, UNESCO'nun Kültürel Miras listesine aldığı Portekiz'in Fado tarzında seslendiren Mariza, Cemal Reşit Rey Konser Salonunda verdiği konserle müzik severlere Cape Verde'den (Yeşil Burun) İspanya'ya, Arjantin'den Portekiz'e müzikal yolculuk yaşattı.

"Benim için konser sizlersiniz"

Konser sırasında izleyiciyle seslenen Mariza, "İstanbul çok güzel ve harika bir şehir. Sizler de hoşgeldiniz. Benim için müzik vermek ve almaktır. Ben size müziği vermeye çalışırım ama siz de benim gibi kendinizi veremezseniz, müzik imkansız olur. Bana 'konserin her şeyi sensin' diyorlar, oysa benim için konser sizlersiniz. Eğer çekingen dinleyici olursanız konser, utangaç bir konser olur. Mükemmel bir konser olması dileğiyle." ifadelerini kullandı.

"Fado'yu ben seçmedim, bu benim kaderimdi." diyen Mariza, müzikal yolculuğunda Fado geleneğinin üzerindeki etkisini, "Fado yalnızca bir müzik değil, bir histir. Melankoliktir. Tanıştığım ilk müzik Fado oldu. Bu yüzden de çocukken bile Fado söylemek benim için şarkı söylemek demekti." diye anlattı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.