Hayat Militan hakaretine ağır ceza

Tele 1 TV'ye ağır ceza

Militan hakaretine ağır ceza

RTÜK, imam hatipte öğrenim gören öğrencilere “militan”, “Atatürk düşmanı” gibi hakaretlerin sarf edildiği Tele 1 TV’ye en üst orandan idari para cezası verdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

RTÜK, imam hatip okullarında öğrenim gören öğrencilere "militan", "Atatürk düşmanı" gibi hakaretlerin sarf edildiği "18 Dakika" adlı programdaki yorumlar nedeniyle Tele 1 TV'ye en üst orandan idari para cezası uyguladı. Ceza, radyo ve televizyonların kuruluş ve yayın hizmetlerini düzenleyen 6112 sayılı kanunun 8'inci maddesinin ihlali sebebiyle verildi.

CEZASINI ÖDEMEYENE LİSANS İPTALİ

RTÜK ayrıca sağlık beyanıyla ürün satışı yaptığı için daha önce uygulanan "program durdurma" cezasını yerine getirmeyen Kanal T isimli kanalın yayın lisansını iptal etti. Aynı televizyon "Junkyard Dog" isimli filmde yer alan yoğun şiddet sahneleri sebebiyle de tavandan idari para cezasına çarptırıldı. Kanal S'ye de sağlık beyanıyla ürün satışı yaptığı gerekçesiyle üst sınırdan idari para cezası ve program durdurma müeyyidesi uygulandı. 1 An TV ise fal ve astroloji programlarında izleyicileri fal ve batıl inançlar yoluyla istismar ettiği gerekçesiyle en yüksek orandan idari para cezası aldı.

SAHTE CEP TELEFONU REKLAMI YAPMIŞLAR

Mega Müzik isimli yayın kuruluşu da yayınladığı sahte cep telefonu reklamları nedeniyle RTÜK’ün yaptırımına uğradı. Kanala izleyiciyi yanıltan reklamlarından dolayı üst sınırdan idari para cezası kesildi. Üst Kurul, yayınlarında 24 saat boyuncu akan yazılarla duyuru yayınlayan MGC TV’ye reklam süresini ihlal ettiği, Teve 2’ye “2. Sayfa” isimli programda magazin kastını aşan, özel hayata müdahale anlamı taşıyan ifadelere yer verdiği için idari para cezası uyguladı.

REKLAM

Bu da Eagle
bedduası!
GÜNDEM
Bu da Eagle bedduası!

Fiber işini tek
firma üstlenmeli
TEKNOLOJİ
Fiber işini tek firma üstlenmeli

Vatandaş imar barışına koştu
EKONOMİ
Vatandaş imar barışına koştu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.