HayatMinik Orman Kaşifleri Beykoz Korusunda

Minik 'Orman Kaşifleri' Beykoz Korusu'nda

3- 12 yaş arasındaki çocukların 15 kişilik gruplarla Beykoz Korusu'nda gerçekleştirdiği 'Orman Kaşifleri Atölyesi' Beykoz Belediyesinin de desteği ile yoğun katılımla sürüyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Çocukların yaşıtlarıyla birlikte aktif katılımcı oldukları bir ortamda bilim ve sanata ilgilerini arttırmayı, heyecanlarını yitirmeden eğitimlerine devam etmelerini sağlamayı amaçlayarak yola çıkarak 2014 yılından bu yana çocuklar için atölyeler düzenleyen Usturlab, 'Orman Kaşifleri Atölyesi' ile çocuklara yeni kapılar açıyor.


Doğayı doğada gözlemleyip Tabiat Defterine çiziyorlar

Geleceğin mucitlerine yol göstermeyi hedefleyen atölye çerçevesinde 3- 12 yaş arasındaki çocuklar ellerinde büyüteçlerle Beykoz Korusu'nda keşfe çıkıyor. Orman Kaşifleri çantalarına ilgilerini çeken yaprak, dal, meyve, kozalak gibi öğelerden beğendikleri ne varsa topluyorlar. Hep birlikte gözlerini kapatıp ormanı dinliyorlar, kuşların sesine odaklanıyorlar. Eğitmenler eşliğinde orman hakkında konuşuyor, toprağın altındaki yaşamı tartışıyorlar. Neden çöplerini yerlere atmamaları gerektiği, niçin geri dönüşüm kullanmaları gerektiği konuşuluyor. Turun sonunda da gördükleri her şeyi Tabiat Defteri'ne çiziyorlar.


15 kişilik ücretsiz turlar
Bugüne kadar İstanbul, İzmir, İzmit ve Ankara'nın birçok farklı noktasında gerçekleşen Orman Kaşifleri gezileri son olarak Beykoz Korusu'nda yapılmaya başlandı. Beykoz Belediyesi tarafından ücretsiz katılım imkanı sağlanan Orman Kaşifleri turlarına, şuana kadar birçok farklı ilkokuldan binlerce öğrenci kayıt oldu. En fazla 15 kişilik gruplar ile yapılan turlarda, Mikrobiyoloji, Genetik ve Biyoloji mezunu, alanında uzman eğitmenler yer alıyor.
Gheorghe Hagi Viitorul'dan kesin olarak ayrılıyor
Spor

Gheorghe Hagi Viitorul'dan kesin olarak ayrılıyor

Gheorghe Hagi, sahibi ve teknik direktörü olduğu Viitorul Constanta kulübünden kesin olarak ayrılıyor. Hagi'nin kulübünü gelecek yıldan itibaren Rumen teknik adam Costel Galca'nın çalıştıracağı iddia edildi.
Çiftlik Bank'ın dolandırıcısının iadesi için harekete geçildi
Ekonomi

Çiftlik Bank'ın dolandırıcısının iadesi için harekete geçildi

Çiftlik Bank vurgunuyla 77 bin kişiyi dolandırıp Uruguay'a kaçan Mehmet Aydın'ın iadesi için Türkiye harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı iade dosyasını Arjantin'e gönderdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Gül, "Çiftlik Bank olayında iade ve kırmızı bülten süreçleri başlatılmıştır, konu savcılığımız ve bakanlığımızca takip edilmektedir" dedi.
4 yıl önce 239 kişiyle kaybolan uçak hakkında önemli iddia!
Dünya

4 yıl önce 239 kişiyle kaybolan uçak hakkında önemli iddia!

Avustralyalı makine mühendisi Peter McMahon, 8 Mart 2014'te kaybolan Malezya Havayolları'nın uçağını bulduğunu ileri sürdü. Konuyla alakalı dört Amerikalı uzmanın da Avustralya'ya geldiğini belirten McMahon, uçağın kokpitinde kurşun izleri bulunduğunu ve enkazın bu nedenle dünyanın gözlerinden uzak tutulduğunu da söyledi.
Facebook’u sil kampanyası büyüyor
Teknoloji

Facebook’u sil kampanyası büyüyor

50 milyon kullanıcının hesap bilgilerini usulsüz şekilde sattığı ortaya çıkan sosyal medya devi Facebook’u protesto eden kullanıcılar “Facebook’u sil” kampanyası başlattı.
Neden bırakıp kaçtılar?
Gündem

Neden bırakıp kaçtılar?

Zeytin Dalı Harekatı kapsamından geçtiğimiz gün Afrin’in terörist gruplardan arındırılmasının ardından ilçe merkezinde güvenlik güçlerinin geniş çaplı arama-tarama faaliyetleri devam ediyor. İlçe merkezine ilerleyişte çok sayıda tünel ve mühimmat ele geçiren TSK-ÖSO unsurları NATO standartlarında dev mühimmat depoları buldu. Uzmanlara göre, teröristlerin aralarında TOW füzelerinden SUV-23’lere, doçkalardan arazi mayınlarına kadar her türlü mühimmatı bırakıp kaçmalarında farklı dinamikler etkin.