Hayat Mukaddes üç aylar yarın başlayacak

Mukaddes üç aylar yarın başlayacak

İslam aleminde her yıl heyecanla beklenen recep, şaban ve ramazanı kapsayan mukaddes üç aylar yarın başlayacak. Regaip, Miraç ve Berat geceleri, ile Kadir Gecesi gibi özel gecelerin idrak edildiği üç aylarda, oruç tutma, Kur'an-ı Kerim okuma ve sadaka verme gibi ibadetlerin daha çok yapılması tavsiye ediliyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Mukaddes üç aylar ne zaman başlayacak? Regaip Gecesi hangi gün, ne zamana denk geliyor?
Arşiv

Müslümanlara dini hissiyat ve ibadet yoğunluğu eşliğinde gündelik hayatlarını sorgulama, yenileme ve zenginleştirme fırsatı sunan ve yarın başlayacak üç aylar, bu yıl da dünyayı saran Kovid-19'un gölgesinde ihya edilecek.

Regaip, Miraç ve Berat geceleri ile Kadir Gecesi gibi özel gecelerin idrak edildiği üç aylarda, oruç tutma, Kur'an-ı Kerim okuma ve sadaka verme gibi ibadetlerin daha çok yapılması tavsiye ediliyor.

Yasin Suresi oku: Yasin suresi okunuşu ve Türkçe meali
ÖZGÜN
Yasin Suresi oku: Yasin suresi okunuşu ve Türkçe meali

Regaip Gecesi ne zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı Vakit Hesaplama Bölümü'nün "vakithesaplama.diyanet.gov.tr" internet adresinde yer alan bilgiye göre, recep ayının ikinci günü olan 3 Şubat Perşembe akşamı Regaip Gecesi idrak edilecek.

Miraç ve Berat Gecesi tarihleri

Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Gecesi'nin 27 Şubat'ta ve "ramazanın müjdecisi" kabul edilen Berat Gecesi'nin 17 Mart'ta idrak edilmesinin ardından on bir ayın sultanı, huzur ve bereket ayı ramazan 2 Nisan'da başlayacak.

Kadir Gecesi 27 Nisan'da

Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, ramazanın 27. gecesi olan 27 Nisan'da idrak edilecek ve Müslümanlar 2 Mayıs'ta Ramazan Bayramı'nı karşılayacak.

FAZİLETLİ EZBERLENECEK SURELER

Mübarek gece mesajları: Resimli, Yazılı, Görsel, Özgün, En Güzel Regaib Gecesi mesajları
ÖZGÜN
Mübarek gece mesajları: Resimli, Yazılı, Görsel, Özgün, En Güzel Regaib Gecesi mesajları

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.