Hayat İngilizce nasıl öğrenilir? Okuyarak değil duyarak

İngilizce nasıl öğrenilir? Okuyarak değil duyarak

Dil öğrenmenin çok kolay olduğunu belirten 25 dil bilen Dilbilimci ve yazar Emin Gulu, kendine has geliştirdiği Pratik Evrensel Gramer metodu ile '20 Günde İngilizce’ isimli kitabı kaleme aldı. Dil konusunda önemli açıklamalarda bulunan Gulu, dilin okuyarak değil duyarak öğrenilmesi gerektiğini belirtti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Nasıl İngilizce öğrenebilirim?
Dilbilimci ve yazar Emin Gulu

359 milyon insanın anadili olan İngilizceyi, tahmini olarak öğrenmiş insan sayısı bir milyar civarında. İngilizce yeterliliğinde 88 ülke arasında 73. sırada yer alan ülkemizde bir yılda 250 bin öğrenci İngilizce kurslarına giderken yaklaşık 300 milyon TL ödüyor. Bu kapsamda dil öğrenmek için çeşitli kaynaklara başvururken genel olarak algı ingilizce öğrenmenin zor olduğu yönünde.

İngilizce öğrenmek, günümüzde hemen hemen herkesin ortak dertlerinden biri. Neredeyse ilkokuldan İngilizce için hem vakit hem de nakit olarak büyük harcamalar yapıyoruz. Hal böyle olunca herkesin dilinde ise “Nasıl İngilizce öğrenebilirim?” sorusu hakim. Bu sorunun cevabı genel anlamda çok zor olarak karşımıza çıkıyor.

Emin Gulu, okurları için kitabını imzaladı.
Emin Gulu, okurları için kitabını imzaladı.

Bu algının aksine dil öğrenmenin çok kolay olduğunu belirten 25 dil bilen Dilbilimci ve yazar Emin Gulu, 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı kapsamında kendine has geliştirdiği Pratik Evrensel Gramer metodu ile kaleme aldığı '20 Günde İngilizce’ kitabı için düzenlenen imza gününde dil konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Aslında çok kolay

Bütün dillerin köklerini araştırarak ‘Pratik Evrensel Gramer’ metodunu geliştiren Gulu, “Dil öğrenmek sanıldığının aksine çok kolay. Bir dili bilmek için 2 bin kelime bilmek gerekiyor. Ayrıca dil öğrenmede okuyarak öğrenmek olmaz. Bu noktada yanlış yapıyoruz. Önce kulakla duyarak öğrenmek gerekir. Bir dili öğrendiğimizde diğer dilleri daha kolay öğrenebiliriz.

20 Günde İngilizce kitabı
20 Günde İngilizce kitabı
  • İki şekilde dil öğreniyoruz: Biri doğal bir diğeri de yapay şekilde.
  • Doğal şekilde öğrenmek için dilin hakim olduğu ortamda en az 5-6 yıl yaşamalısınız.
  • Yapay şekilde öğrenmek ise iyi bir öğretmenden eğitim alındığı takdirde kolaylaşır ve öğrenme süreci daha kısa sürer.
  • İlk dili öğrendiğiniz zaman ikinci, üçüncü dilleri öğrenmek daha kolay “ifadelerini kullandı.

Kırk Hadis geleneği Mevlid-i Nebi Haftası'nda yeniden hayat buldu
HAYAT
Kırk Hadis geleneği Mevlid-i Nebi Haftası'nda yeniden hayat buldu

Naim Süleymanoğlu:
Hasret ve vuslatla geçen bir ömür
HAYAT
Naim Süleymanoğlu: Hasret ve vuslatla geçen bir ömür

Kahraman futbolcuların hayatları belgesel oluyor: Onlar 1. Dünya Savaşı’nın şehit ve gazileri
HAYAT
Kahraman futbolcuların hayatları belgesel oluyor: Onlar 1. Dünya Savaşı’nın şehit ve gazileri

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.