|
Reklam
Reklam
Hayat

Oreo'nun helal olmadığı ortaya çıktı

2013 yılında Türkiye gıda sektörüne giriş yapan 100 yıllık bisküvi markası Oreo, bugünlerde helal olup olmadığı konusuyla gündeme geliyor. 74 ülkede satışı olan bisküvinin haram olduğunu düşünen müşteriler bu soruyu Oreo yetkililerine sordu. Yetkilerden gelen cevaba göre ise Oreo helal değil.

Yeni Şafak
09:41 . 19/12/2018 Çarşamba
Yeni Şafak
Oreo, ABD'de "Çikolatalı Sandviç Çerezler" olarak pazarlanan bir sandviç bisküvi.

Oreo, ABD'de "Çikolatalı Sandviç Çerezler" olarak pazarlanan bir sandviç bisküvi.

Sosyal medyada sık sık gündem olan konulardan birisi de, ülkemizde neredeyse her süpermarkette satışı bulunan Oreo bisküvilerinin helal onayının olup olmadığı. Oreo resmi web sitesinin “Sıkça Sorulan Sorular” (Faqs– Frequently Asked Questions) sayfasında, Oreo’nun helal onaylı olmadığı ifade ediliyor.

Oreo'nin sitesinde "helal değil" yazan bölüm:

Bağımlılık yaptığı tespit edilmişti

Gzt'nin haberine göre, daha önce de Connecticut College öğrencileriyle birlikte bir nörobilim profesörü Oreo bisküvileri üzerine bir araştırma yapmışlar. Laboratuvarda sıçanlara vermişler ve kokain bağımlılığı gibi bağımlılık yaptığını görmüşler. Prof Joseph Schroeder “Çalışmamız yağlı ve şekerli yiyeceklerin beyni bağımlılık yapıcı maddelerle aynı biçimde uyardığını gösterdi. Bu da neden birçok kişinin bu tip yiyeceklerin zararlı olduğunu bile bile yemeye devam ettiklerini de açıklıyor.” şeklinde konuşmuş.

#oreo
4 yıl önce
default-profile-img