|

Oscar hakkında her şey

Akademi Ödülleri 88. kez sahiplerini bulacak. Tüm sinema dünyasının kilitlendiği Oscar Ödülü nasıl verilmeye başlandı? İşte Oscar hakkında bilinmeyen gerçekler.

Yeni Şafak
09:51 - 25/02/2016 Perşembe
Güncelleme: 07:58 - 25/02/2016 Perşembe
Diğer

1929'da ilk Oscar, daha sonra Naziler için propaganda filmleri yapacak olan Alman aktör Emil Jannings'e verilmişti. Fakat söylentilere göre o yıl asıl ödülü 11 yaşındaki Alman kurt köpeği Rin Tin Tin kazanmıştı. 1918'de savaş sırasında Fransa'da Amerikalı bir havacı tarafından kurtarılan köpek, Hollywood'da kısa sürede ün yapmıştı.Rin Tin Tin toplam 27 filmde oynamış ve bunların dördü 1929'de çekilmişti. O sıralar yeni kurulan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, ilk Oscar'ın bir köpeğe verilmesinin yanlış anlaşılabileceği kaygısıyla, Rin Tin Tin en çok oyu almış olsa da ikinci oylamada onu listeden çıkarmış, ödülü Jennings almıştı. Yani Oscar, başlangıcından beri tartışmalı oldu. Walt Disney 26 Oscar ile ödül sırasında başı çekerken Alfred Hitchcock'un eserleri gereken özeni hiç görmemişti. Akademi'nin ödül verme konusundaki iç politikası ne olursa olsun, bir gerçek var ki 34.3 cm boyu ve 3,6 kg ağırlığı ile bu altın kaplama heykel gıpta ile bakılan cazip bir obje. Bu, bir film makarasının üstünde, elinde kılıçla ayakta duran bir Ortaçağ şövalyesi heykeli.

BBC Türkçe'nin haberine göre, 1929'daki hali pek değişmeyen heykelin tasarımı MGM stüdyolarının baş sanat direktörü Cedric Gibbons'a ait. 1920'lerin Fransa kaynaklı Art Deco akımından esinlenmişti heykel.Peki bu heykele neden Oscar adı verilmişti? Heykelin resmi adı Akademi Başarı Ödülü olsa da 1934'ten beri herkes Oscar 'ı kullanıyor. Akademi de 1939'dan itibaren bu ismi kullandı. Söylentiye göre, Akademi kütüphanecisi Margaret Herrick heykeli ilk gördüğünde, Oscar amcasına benzediğini söylemiş. Bir başka söylentiye göre ise aktris Bette Davis heykele ilk kocasının adını vermiş.Paha biçilmez mi?


Başlangıçta bronz olarak dökülen heykel 1930'ların ortalarından itibaren Britanya metali üzerine bakır, gümüş nikeli ve 24 ayar altın kaplama olarak imal ediliyor. 1942-45 savaş yıllarında ise metal sıkıntısı olduğundan Oscar heykelleri alçı üzerine boyanmış, bu ödülleri alanlar savaş sonrasında bunları altın olanlarıyla değiştirmişti.Oscar ödüllerinin satışı ise bir başka ilginç konu olmuştur. 1950'lerden itibaren bu ödül sahipleri veya mirasçıları satmak istedikleri heykelleri piyasaya sürmeden önce 1 dolar karşılığında Akademiye sunmak zorundaydı. Fakat farklı yollardan satanlar da oluyordu. 2011'de Orson Welles'in kızı Beatrice Welles, babasının Yurttaş Kane filmi için aldığı Oscar'ı açık artırmada 861 bin dolara satmıştı.Fakat Oscar, Hollywood'un paha biçilmez ikonu ve en çok arzulanan nesnelerden biri olarak yerini korumaya devam ediyor.#Oscar hakkında her şey
#Akadei Ödülleri
8 yıl önce