|

Osmanlı dönemi masalları ilk kez Türkçe'de

Ünlü Macar Türkolog Ignacz Kunos'un, Osmanlı Devleti döneminde İstanbul'a gelerek topladığı ve orijinal kopyası ABD'deki Northwestern Üniversitesi'nde bulunan 1913 basımlı "Forty-four Turkish Fairy Tales" (Kırk Dört Türk Masalı) kitabındaki masallar Türkçeye kazandırıldı.

Yeni Şafak
12:19 - 17/02/2016 Çarşamba
Güncelleme: 12:25 - 17/02/2016 Çarşamba
AA

Tuti Kitap Genel Yayın Yönetmeni Muvaffak Erman Yılmaz, "Ünlü Macar Türkolog Ignacz Kunos, Bulgaristan'da bir süre Türkler arasında yaşamış, sonra da Türkçe öğrenmiş ve Osmanlı devrinde, 1885 yılından sonra Anadolu'da bulunmuş. Macaristan'a döndüğünde de Türk halkbiliminin önemli isimlerinden biri olmuş" dedi.Yılmaz, Kunos'un Osmanlı Türkçesi, Türk dili ve edebiyatına yönelik yaptığı çalışmaların yanı sıra, Nasrettin Hoca, Hacivat ve Karagöz, Ortaoyunu üzerine de çalışmalar yaptığını, ziyaretlerinde topladığı masalları da kitaplaştırdığını kaydetti."Ağızdan ağıza aktarılan 44 masal kayıt altında"


"1993 yılında yayımlanan '44 Türk Masalı' kitabının orijinal kopyası İngilizce olarak Amerika'daki Northwestern Üniversitesi'nde bulunuyor" diyen Yılmaz, "Bu kitap, sözlü kültür geleneğinde olan masalları Macar Türkolog Ignacz Kunos'un İstanbul'a gelerek toplamasıyla oluşmuş. O dönem Anadoludan gelen insanların evlerine giderek, ağızdan ağıza anlatılagelen 44 masalı kayıt altına almış. Eser, bu yönüyle bizim için büyük önem arz ediyor" diye konuştu.Yılmaz, kitabı Ozan Mızrak'ın Türkçe çevirisiyle Tuti Kitap'tan yayımladıklarını ifade ederek, şunları söyledi:"Ünlü Macar masal ressamı Willy Pagany'in çizimlerini de aynen kitaba taşıdık. Eseri hazırlarken aslına uygun olması için titizlikle çalıştık, tam anlamıyla orijinalinin birebiri oldu. Anadolu'da, özellikle ninelerin anlattığı masallar olması hasebiyle, o dönemki masalların günümüze aktarılmasını çok önemsiyoruz. Ayrıca bu kitaptaki masallarda, Fars ve Arap geleneğinin etkileri de görülüyor."

Anadolu'da çok yaygın olan masal kültürünün günden güne kaybolduğunu savunan Yılmaz, şu yorumu yaptı:"Bugün çocuklarımız ne yazık ki masallarla büyümüyor. Aslında fantastik öğeler içeren hikayeler çocukların hayal gücünü zorluyor. Çocuklar günümüzde artık televizyonda gördükleriyle yaşamaya başladı ama masallarda görsel bir dayatma yok. Kendi yeteneklerini keşfetmeleri konusunda masal çok önemli bir yerde bulunuyor."İki farklı kapakla okura ulaştı


"44 Türk Masalı" kitabında yer alan masalları okuyucuyla buluşturmaktan gurur duyduklarını ifade eden Yılmaz, masallar hakkında şu bilgileri verdi:"Kitapta yer alan masallarda, bir prensesi elde edebilmek için yapılan yarışmalar, hain, üvey evlat ve kötü akrabalar, konuşan hayvanlar, sihirli objeler, basit ama cesur köylüler, büyücüler ve cadılar, ejderhalar ve kuleler, uzun ve maceralı yolculuklar ve saf şirin kahramanlar gibi konular işlenmiş. Hikayelerin büyük çoğunluğunu da Türk kültürüne has doğaüstü varlıklar oluşturuyor."Yılmaz, kitabın iki farklı kapak tasarımıyla okuyucuya sunulduğunu sözlerine ekledi.

#44 Türk Masalı
#Ignacz Kunos
8 yıl önce