Hayat Rahmet gecesi

Rahmet gecesi

Ramazan ayının müjdecisi Berat Kandili’nde camiler dolup taştı. Vatandaşlar İstanbul’da Sultanahmed, Süleymaniye, Eyüp Sultan gibi selatin camilerinin yanısıra Çamlıca Camii’ne akın etti. Eller af ve mağfiret için semaya açıldı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Ramazan ayının müjdecisi Berat Kandili, dün Türkiye’nin dört bir yanında idrak edildi. “Af ve mağfiret gecesi” olarak kabul edilen bu günde Müslümanlar camilere akın etti. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce kandil dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. İstanbul’daki Sultanahmet, Süleymaniye, Eyüp Sultan gibi selatin camilerin yanı sıra Çamlıca Camii’nde yoğunluk yaşandı. Geceyi ibadetle geçiren Müslümanlar, af ve mağfiret için ellerini semaya açtı. Ankara’da Beştepe Millet, Diyarbakır’da Kurşunlu, Giresun’da Sarayburnu, Bursa’da Ulu, Konya’da Hacı Veyiszade ve Kapu ile İstanbul’da Fatih ve Eyüp Sultan camilerinde özel program düzenlendi, Kur’an-ı Kerim ve mevlit okutuldu. Vatandaşlar, geceyi namaz kılıp dua ederek geçirdi. Berat Kandili’nde camiler, affedilmek için el açan Müslümanlarla doldu taştı. Camilerde yaşanan yoğunluk nedeniyle çok sayıda vatandaş ibadetini cami avlularında yerine getirdi. Kandil nedeniyle hayırseverler tarafından camiye gelenlere çeşitli ikramlarda bulunuldu.

  • Ramazana hazırlık
  • Ali Erbaş
  • Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Berat Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı. Berat’ın, kulluk bilincini kuşanarak hata ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı, affedilmenin yanında affedici olmayı, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme şuurunu kazandırdığını belirten Erbaş, “Berat, özellikle nurlu gölgesi üzerimize düşmeye başlayan ramazan ayına bizi hazırlamaktadır” dedi. Erbaş, şunları kaydetti: “Berat Gecesi’ni idrak eden herkes, Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki, ‘De ki, ey kendi nefisleri aleyhine haddi aşan kullarım. Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir’ müjdesinin farkına vararak, sevgili Peygamberimizin (s.a.s.), ‘Allah’ım azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum.’ şeklindeki yönelişi ile özüne dönmeli, ümitlerini canlı tutmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir. Bu mübarek gecenin barış, mutluluk ve huzurun yeryüzünün her yerine hakim olduğu bir dünyanın inşasına vesile olmasını diliyor, ramazan ayına her türlü dert, sıkıntı ve günah yükünden beri olarak girebilmeyi Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”

Günahlardan Berat gecesi
HAYAT
Günahlardan Berat gecesi
Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı
Gündem

Meteorolojiden 59 ile yağış uyarısı

Meteorolojinin son hava durumu tahminlerine göre, Marmara’nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Balıkesir çevreleri ile İstanbul’un Anadolu Yakası'nın sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Karadeniz kıyıları, Samsun'un doğusu, Adana, Osmaniye, Bilecik, Bolu, Düzce, Karabük, Ordu, Artvin ve Gümüşhane çevreleri ile Sakarya’nın güney, Mersin'in kuzey kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.
TÜRGEV: CHP adayını özür dilemeye davet ediyoruz
Gündem

TÜRGEV: CHP adayını özür dilemeye davet ediyoruz

TÜRGEV, CHP İstanbul adayı İmamoğlu'nun ortak yayında yapmış olduğu iddialara ilişkin açıklama yaptı. Sosyal paylaşım sitesinden yayınlanan açıklamada, "Sayın CHP adayını, kucaklayıcı ve birleştirici bir siyaset yürüttüğü iddiasının gereği olarak, gençlerimizden ve vakfımızın tüm gönüllülerinden özür dilemeye davet ediyoruz" ifadelerine yer verildi.
Meteoroloji'den il il sel, yıldırım, dolu uyarısı
Gündem

Meteoroloji'den il il sel, yıldırım, dolu uyarısı

Meteoroloji'nin son tahminlerine göre, Türkiye'nin büyük bölümü sağanak yağışların etkisi altında olacak. Yapılan uyarılarda ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiği belirtildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.