Hayat Uyuşturucuya özendirmek suçundan yargılanan Rapçi Murdaya hapis şoku

'Uyuşturucuya özendirmek' suçundan yargılanan Rapçi Murda'ya hapis şoku

Şarkılarında uyuşturucu kullanımını özendirdiği iddiasıyla "Uyuşturucu madde kullandırmaya özendirmek" suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Murda lakaplı şarkıcı Mehmet Önder Doğan, 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Şarkıcının avukatı Ümit Gürkal Egemen, karara itiraz edeceklerini belirtti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Rapçi Murdaya hapis şoku: Murda kimdir?
Murda lakabıyla tanınan Mehmet Önder Doğan

İstanbul 53. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen 3'üncü celseye, Mehmet Önder Doğan katılmazken avukatı hazır bulundu. Duruşma savcısı esas hakkındaki görüşünde, sanığın iddianamedeki şarkının kendisine ait olduğunu kabul ettiği, Duman, Pahalı ve Eh Baba isimli şarkılarında esrar içmeye özendirici sözlerin bulunduğu anlatıldı.

Sanık Doğan'ın Youtube kanalının yüksek takipçili olduğu, kliplerinin yüksek izlenme ve beğeni rakamları gözetildiğinde, sanığın çok sayıda insana ulaşarak uyuşturucu madde kullanmaya alenen özendirildiğinin sabit olduğunu belirterek zincirleme olarak "Uyuşturucu madde kullandırmaya özendirmek" suçundan 6 yıl 2 aydan 17 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

AVUKATI BERAATİNİ İSTEDİ

Avukat Ümit Gürkal Egemen ise mütalaaya katılmadıklarını belirterek "Müvekkilimin iki tane Duman isimli şarkısı vardır. İddianamede sözü edilen Duman şarkısı YouTube’da yayınlanmamıştır. Kendi kanalından da kaldırmıştır. Ancak paylaşıldığı dönemde kopyalanıp üçüncü kişiler tarafından yayınlanmasına teknik olarak engel olamamaktadır. Söz konusu şarkı ayrıca hiçbir konserinde de bu şarkı seslendirilmemiştir. Söz konusu şarkı lisanslı bir şarkı olmayıp anonimdir ve o tarihlerde ünlü olmadığından eş, dost çevresinde paylaştığı şarkıdır. Her ne kadar suç genel kasıt ile işlense bile Anayasa'nın 26-27. maddeleri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 10. maddesi uyarınca özel olarak suç işlemek kastıyla hareket edilmediği hallerde düşünce sanat ve fikir hürriyeti kapsamında değerlendirilmesi gereken eylemlerdir. Müvekkilime atılı suçun yasal unsurları oluşmamıştır. Bu nedenle beraatine karar verilmesini talep ediyoruz" dedi.

İYİ HALLE CEZA 4 YIL 2 AY HAPSE İNDİRİLDİ

Mahkeme, sanığın sabit olan "Uyuşturucu madde kullanmaya alenen özendirme" suçundan TCK'nin 190/2. maddesi uyarınca önce 5 yıl hapis cezası verdi. Sanık Mehmet Önder Doğan'ın yargılama sürecindeki davranışlarını dikkate alan mahkeme, takdiri indirim uygulayarak cezayı 4 yıl 2 ay hapis cezasına indirdi. Karara istinaf mahkemesinde itiraz edilebileceği de kararda belirtildi.


Murda savcılığa verdiği ifadesinde, "İki tane 'Duman' isimli şarkım var. Türkiye'de söylediğim 'Duman' adlı şarkım, suçlamanın olduğu şarkım değil. 'Pahalı' ve 'Eh Baba' şarkıları da benim. Hollanda'da yetiştim. Oranın kültürüyle yetiştim. Orada bu maddelerin kullanımı serbest. O yüzden burada böyle olduğunu düşünmedim. Rap şarkıları sokak jargonuna yakındır. Arada çok ince bir nüans vardır. Hiç kimseyi suça özendirmek maksadıyla söylenmiş değildir" demişti.


AVUKATI: İTİRAZLARIMIZ OLACAK


Duruşma çıkışında basın mensuplarının soruları üzerine Murda'nın avukatı Ümit Gürkal Egemen, "Anayasa’nın 26, 27, ve İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin 10. Maddesine göre sanatsal ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledik. Müvekkilimin burada kimseyi aleni bir şekilde herhangi bir kötü alışkanlığa, bunun adı ne olursa olsun özendirme, bunun iyi olduğunu göstermek gibi eylemi hiçbir zaman olmamıştır. Hiçbir sanatçının da böyle bir eylemi olamaz zaten. Bir yorum farkının olduğunu düşünüyoruz. Kararı istinaf edeceğiz, itirazlarımız olacak. Üst mahkeme değerlendirdiği zaman sonucu göreceğiz" dedi.


Avukat Egemen, "İddianame düzenlendikten sonra bir yurt dışı çıkış yasağı verilmişti. Bildiğiniz üzere müvekkilim Hollanda vatandaşı. Türk vatandaşı değil, burada ikametgahı yok. Biz de iddianame değerlendirildikten sonrasında, ifadesi alınıp yurt dışı çıkış yasağının kaldırılmasını talep etmiştik. Bu talebimiz kabul gördü. Bunun için duruşmalardan vareste tutuldu. Ondan dolayı bugün burada yoktu. Konserlerine devam edecek. Biraz önce de kendisiyle görüştüm. Yazın Türkiye’de konserleri var, adalete güvencemiz tamdır. Hukuki süreci takip edeceğiz" diye konuştu. Müvekkilinin iyi bir aile babası olduğunu belirten avukat Egemen, "Bunu da paylaşımlarından görüyorsunuz. Herhangi bir şekilde kendisinin kötü bir alışkanlığı yok. Göz önünde bir insan, bütün gençlere ve topluma örnek olma gayreti içerisinde bir insan. Tabii ki şarkıların içerisinde bazı söylemler olabiliyor. Bu sadece benim müvekkilime ait olan bir şey değil. Bütün filmlerde dizilerde, bütün sanat eserlerinde bu ve bunun gibi şeyler oluyor. Hiçbir sanatçının insanları kötüye sevk etme niyetinin olduğunu inanmıyoruz, düşünmüyoruz ve onları tanıdığımız kadarıyla biliyoruz" dedi.

İDDİANAME

İddianamede, Hollandalı şarkıcı Murda lakabıyla tanınan Mehmet Önder Doğan'ın "Duman", "Pahalı" ve "Eh Baba" isimli şarkılarında yer alan bazı ifadelerin uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımını özendirdiği ileri sürülmüştü. İddianamede, şarkıcı Doğan'ın Türk Ceza Kanunu'nun 190/2 maddesi uyarınca "Uyuşturucu madde kullandırmaya özendirmek" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi talep edilmişti. Şarkıcı Doğan, ara celsede duruşmaya çıkarak suçlamaları reddetmiş ve talebi üzerine hakkındaki yurt dışı yasağı kaldırılmıştı.

Ezhel'in 10 yıl hapsi isteniyor
HAYAT
Ezhel'in 10 yıl hapsi isteniyor

MURDA KİMDİR?

Önder Doğan 30 Ocak 1984 tarihinde doğdu. Sahne adıyla Murda, Türk-Hollandalı rapçi ve söz yazarı. Hollanda'nın Amsterdam şehrinde doğdu. Bir dönem yaşantısını İspanya'nın Madrid şehrinde sürdürdü. Daha sonra tekrar Hollanda'ya döndü ve müzik ile ilgilenmeye başladı. İlk EP'sini ise 2008 yılında çıkardı. Murda; Bizzey, Kraantje Pappie ve Ronnie Flex dahil birçok ünlü isim ve Hollandalı Hiphop sanatçısı ile çalışmalar yaptı. Ezhel ile YouTube sayesinde tanıştılar ve bundan sonra kariyerini Türkiye'de devam ettirme kararı aldı.

Fenomenlere
uyuşturucu
operasyonu
GÜNDEM
Fenomenlere uyuşturucu operasyonu

Sosyal medyadan uyuşturucu kullanımını özendirenlere operasyon: 56 gözaltı
GÜNDEM
Sosyal medyadan uyuşturucu kullanımını özendirenlere operasyon: 56 gözaltı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.