Hayat Savaşın izlerini birlikte sileceğiz

Savaşın izlerini birlikte sileceğiz

Suriyeli ve Türk sanatçıların birlikte çalışmalarını sağlayan "Together-Birlikte" açık stüdyo çalıştayı başladı. Savaşın izlerini fırça darbeleriyle yok etmeyi amaçlayan sanatçılardan Deniz Sağdıç, "Birlikte yürürsek daha da güçleneceğiz" diyor.

Seray Şahinler Demir Yeni Şafak
Suriyeli ve Türk sanatçıları buluşturan "Together-Birlikte" başlıklı açık stüdyo çalıştayı UNIQ Hall'de başladı. 5 Suriyeli ve 5 Türk sanatçıyı buluşturan çalıştay boyunca katılımcılar aynı mekanı kullanarak iki kültürün etkileşimi içerisinde üretim yapacak. Adnan Jetto, Ahmet Rüstem Ekici, Deniz Sağdıç, Ercan Vural, Falak Al Ghazzi, Hiba Aizoug, Houssam Alloum, Imad Habbab, Mehmet Öğüt ve Melike Kılıç'ın yer aldığı ekip, çalıştay kapsamında hazırladıkları eserleri Ocak ayı itibariyle Turkmall Sanat'ta sergileyecek.

Deniz Sağdıç


EGOYU BIRAKIP YAN YANA OLALIM

Sergide yer alan Türk sanatçı Deniz Sağdıç tüm dünyaya vicdan kavramını sorgulatan Ümran ve Aylan bebeğin dramından yola çıkarak gözleri ziyaretçilere bakan Suriyeli bir çocuğu resmediyor. Suriyeli meslektaşlarıyla buluşmayı, "Eski bir tanıdığını yeniden görmek gibi" sözleriyle özetleyen Sağdıç, "Uzun süren ve bitmeyen bir savaş var ortada. Yapabildiğimiz tek şey empati kurmak. Biz de 15 Temmuz'un ertesi günü bir Suriyeli olarak uyanabilirdik" şeklinde konuşuyor. Türk sanatçılara Suriyelilerle birlikte çalışma çağrısı yapan Sağdıç, "İçlerinde büyük acı var. Bunu sanatla örtmeye çalışıyorlar. Bunu gözlerinden, fırçaya vuruşlarından, dokunuşlarından anlayabiliyorsunuz. Türkiye'deki sanatçılar olarak egolarımız biraz susturup onlara yanımızda yer açmamız gerek. Birlikte yürürsek hem hissiyet olarak hem de üretimsel olarak daha fazla büyüyeceğiz" diyor.

İmad Habbab


Acının yüzü aynı

Şam Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü'nden mezun olan ve savaşın ardından Beyrut'a yerleşen İmad Habbab'ın son durağı İstanbul oldu. İstanbul'da yaşayan sanatçı çalışmalarında şehir katmanlarına insan yüzleri yerleştiriyor. Yeni eserinde İstanbul'u konu edinen ve Topkapı Sarayı, Galata Kulesi gibi yapılara yer veren Habbab "Mahalleler arasında gezindiğimde bu şehirde olmanın ne kadar güzel bir şey olduğun hissediyorum. Beyrut'ta insanların savaşla mücadele ettiğini fakat yaşamayı hiç bırakmadığını gördüm. Türkiye'de de öyle. Artık buradayım" diyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kazancını anlattı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kazancını anlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında kazandığı ilk kazancını anlattı. Erdoğan, " İkinci veya üçüncü sınıfa geçtiğimde, Cağaloğlu'ndan kartpostal aldım. Markayı söylemeyeceğim, bildiğim kadarıyla o marka hala var. Halk otobüsüne biniyordum, Eminönü'nden yürüyordum Çağaloğlu'na, oradan kartpostal alıyordum. Tabii ilk anlarda çok fazla değil, 100 tane filan alıyordum. Sonra o kartpostalı arkadaşlarıma satıyordum ve bitince tekrar gidip alıyordum." sözleriyle anlattı.
Kaşıkçı'nın ölüm emri Skype üzerinden geldi
Dünya

Kaşıkçı'nın ölüm emri Skype üzerinden geldi

Reuters, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ölüm emrinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın danışmanı Kahtani tarafından verildiğini öne süren bir haber yayınladı. Habere göre, Skype üzerinden konsolosluğu arayan Kahtani önce Cemal Kaşıkçı'ya hakaret etti ve ardından infaz timine 'bana bu köpeğin kafasını getirin' dedi. Haberde Skype görüşmesine ait kayıtların Türkiye'nin elinde olduğu iddia edildi.
Muhtardan Kartal Belediye Başkanı'na yanıt: Köprüden atla desem atlayacak mı?
Gündem

Muhtardan Kartal Belediye Başkanı'na yanıt: Köprüden atla desem atlayacak mı?

Kartal Belediyesi'nin Arnavut kaldırım tarzında granit taşlar döşenmiş caddeyi asfaltlamasının yankıları devam ediyor. Belediye'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Mahalle muhtarı böyle istedi" denilirken, muhtardan yanıt gecikmedi. Mahalle Muhtarı Gülmüş, "Belediye Başkanı'na köprüden atla desem atlayacak mıydı" diyerek tepkisini dile getirdi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.