HayatŞelaleler kenti Rize

Şelaleler kenti: Rize

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yeşilin her tonunu barından yaylaları ve yaklaşık 100 şelalesiyle önemli bir turizm değeri oluşturan Rize, yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor. Şelaleler kenti olarak da adlandırılan şehir, yağmurun berekete dönüştüğü nadide yerlerden biri olarak kabul ediliyor.

Haber MerkeziAA
Rize yaklaşık 100 şelalesi ile 'şelaleler kenti' olarak adlandırılıyor.
Rize yaklaşık 100 şelalesi ile 'şelaleler kenti' olarak adlandırılıyor.
Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Koçkabanı, Gelintülü ve birçok küçük düşümlü şelalenin yanı sıra Palovit Şelalesi, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alıyor.

Çamlıhemşin Vadisi'nde en çok dikkat çeken güzelliklerinden biri de Palovit Şelalesi.Baharın gelmesiyle birlikte şelalede görülmeye değer görüntüler oluşuyor. Doğa severlerin yanı sıra fotoğraf tutkunlarının da yoğun akınına uğrayan Palovit Şelalesi'nden saçılan su zerreleri, güneşli havalarda gökkuşağı oluşturuyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, çok sayıda şelalenin bulunduğu Rize'nin "şelaleler kenti" olarak da adından söz ettirdiğini belirtti.

Rize'nin yağmurun berekete dönüştüğü bir coğrafya olduğunu ifade eden Hocaoğlu, "Suyun ve yağmurun merkezi Rize. Buna bağlı olarak da su en kıymetli değerimiz. İlimiz aynı zamanda vadiler ve dereler şehri. Onlarca su Kaçkar Dağı ve diğer dağlarından gelerek sular deniz ile buluşuyor. İlimizi bir şelaleler kenti olarak adlandırabiliriz." dedi.

"Şelaleler çok önemli turizm değerlerimizden birisi"

Hocaoğlu, Rize'de çok sayıda şelalelerin bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"İlimizde yaklaşık 100 şelale bulunmaktadır. Şelaleler çok önemli turizm değerlerimizden birisi. İlimize gelen ziyaretçilerin tamamı özellikle belli başlı şelaleleri ziyaret ederek ilimizden ayrılıyorlar. Bunlardan bir tanesi Ayder Yaylası bölgesinde bulunan Bulut Şelalesi. Türkiye'nin en uzun şelaleleri arasında yer alıyor. Yaklaşık 200 metreden kademeli olarak akan ve dereyle buluşan bir şelalemiz. İlimize gelen ziyaretçilerin en çok uğradıkları şelalelerden. Yine aynı bölgede Gelintülün ve Koçkabanı Şalalesi bulunmaktadır."

Zilkale bölgesinde bulunan Palovit Şelalesi'nin de görülmesi gereken şelaleler arasında olduğunu kaydeden Hocaoğlu, "Suyun en yoğun olduğu bir şelale. Son yıllarda gelen ziyaretçilerimizin çok ilgisini çekmektedir. Çayeli ilçemizde bulunan Ağaran Şelalemiz oldukça yüksek olan şelalelerden. Aynı zamanda ilimize en yakın bir şelalemiz. İkizdere ilçesinde Cimil Şelalemiz bulunmaktadır. Her ilçemizde şelalemiz var. Suyun ana vatanı olan ilimizde, şelaleler önemli bir turizm değeri." değerlendirmesinde bulundu.

Melo kaçırdığı penaltıyla alay konusu oldu
Spor

Melo kaçırdığı penaltıyla alay konusu oldu

Palmeiras forması giyen Felipe Melo, ilginç bir şekilde kullanarak kaçırdığı penaltıyla gündeme geldi.
Ordulu öğrenciler hurdalıktan aldığı aracı bakın ne hale getirdi
Teknoloji

Ordulu öğrenciler hurdalıktan aldığı aracı bakın ne hale getirdi

Ordu'da bir grup lise öğrencisi, hurdalıktan aldıkları otomobili "Akıncı Seyt 4" adını verdikleri, görsel ve sesli uyarı gönderebilen araca dönüştürdü. Ayrıca askeri araç görünümüne kavuşturulan araç, uzaktan kumanda ile de yönetilebiliyor.
Korkunç olay: Kapıyı açınca çığlık çığlığa kaldı
Gündem

Korkunç olay: Kapıyı açınca çığlık çığlığa kaldı

Adana'da evinin yakınında serada olan anne eve geldiğinde oğlunun boynunun bazanın içine sıkışmış halde görünce çığlık çığlığa kaldı. Komşuları ile çocuğunu bazanın altından çıkartıp hastaneye kaldırdı ancak kurtaramadı.
Mina Başaran'ın düğünü için Çırağan Sarayı kaporayı iade etti
Hayat

Mina Başaran'ın düğünü için Çırağan Sarayı kaporayı iade etti

Başaran Holding'e ait Bombardier Challanger 604 tipi özel iş jeti 11 Mart'ta İran'da düştü. Uçakta Hüseyin Başaran'ın kızı Mina Başaran ve 7 arkadaşı ile 3 kişilik mürettebat hayatını kaybetti. Mina Başaran'ın düğünü için Çırağan Sarayı kaporayı, düğünde sahne alacak olan Kenan Doğulu ise parayı iade etti.
Mehmed Bir Cihan Fatihi'ne şoke eden sözler: Bu ne rezilliktir?
Hayat

Mehmed Bir Cihan Fatihi'ne şoke eden sözler: Bu ne rezilliktir?

Önceki gün ilk bölümüyle ekrana gelen 'Mehmed Bir Cihan Fatihi' dizisini yerden yere vuran Hıncal Uluç, "Benim insanım eroin, bonzai mi alıp oturuyorlar ekran başına? Bu ne rezilliktir" dedi.