Hayat"Semih Kaplanoğluyla ilgili iddialar asılsız"

"Semih Kaplanoğlu'yla ilgili iddialar asılsız"

Yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun ortağı olduğu "Kaplan Film Yapım"dan, 24. Adana Film Festivali ödül töreni sonrasında sosyal medyada Kaplanoğlu'yla ilgili ortaya atılan iddialara yanıt verildi. Yapım şirketinden yapılan yazılı açıklamada, Kaplanoğlu'yla ilgili iddiaların asılsız olduğu ve "Buğday" filminin Kültür ve Turizm Bakanlığından hibe almadığı belirtildi.

Haber MerkeziDiğer
Semih Kaplanoğlu.
Semih Kaplanoğlu.

Kaplan Film Yapım, Semih Kaplanoğlu hakkındaki iddialara cevap verdi.

Karar'dan alınan habere göre, filmin senaryo yazım aşaması dahil 5 yıl sürdüğü ve toplam maliyetinin yaklaşık 20 milyon lira olduğu aktarılan açıklamada, "Bunun 1 milyon 750 bin liralık, yani yüzde 8,76'lık kısmı Kültür ve Turizm Bakanlığından, hibe olarak değil, geri ödemeli kredi olarak verilmiştir. Bakanlık, tüm sektörün bildiği gibi bu tutar karşılığında banka teminat mektubu ya da gayrimenkul ipoteği istemektedir. Kaplan Film Yapım, elindeki tüm maddi varlığını sinemadan kazanan ve kazancını yine sinemaya yatıran bir yapımcı şirkettir. Dolayısıyla bu tutarı karşılayacak teminat bulmamız uzun ve zor olmuştur" ifadelerine yer verildi.

  • "Halen bankadan alınmış teminat mektupları iade edilmemiştir, gayrimenkul ipotekleri de devam etmektedir."
"Yönetmelik bellidir"

Açıklamada, Bakanlığın geri ödeme ya da hibe etme koşullarının, "Sinema Filmlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik"te bulunduğu belirtilirken, Kaplan Film Yapım'a bu konuda herhangi bir ayrıcalık tanınmasının söz konusu olmadığı kaydedildi.

"İsrail'den ödül aldığımız yalandır"

Başlıklar halinde yapılan açıklamada, Semih Kaplanoğlu'nun İsrail'den ödül aldığı iddiasının da yalan olduğuna değerlendirilerek, şu bilgiler verildi: "Filmlerin yabancı ülkelerde hangi dağıtımcıya satılacağı, dağıtımcının filmi ülkesinde hangi festivale göndereceği yapımcının tasarrufunda değildir. Kaplan Film’in yapımcısı olduğu Bal filminin dünya satış hakları The Match Factory'nindir. Bal filmi, vizyona girdiği diğer kırk ülkede olduğu gibi, İsrail haklarını The Match Factory'den alan Lev Cinema adlı dağıtımcı tarafından Hayfa Film Festivali yarışmalı bölümde gösterilmiş ve 3 bin avroluk dağıtım ödülünü de filmin vizyonunda harcanmak üzere dağıtımcı kazanmıştır."

Kusturica, Miloseviç'i kahraman olarak savundu

Dağıtımcının bu konuda yapımcıya danışmak ya da onu bilgilendirmekle yükümlü dahi olmadığı bildirilen açıklamada, Kaplanoğlu'nun İsrail'e şimdiye kadar hiç gitmediği, oradan kendisine ya da Kaplan Film'e bir ödül gelmediği aktarıldı.

Açıklamada, Sırp yönetmen Emir Kusturica hakkındaki iddialara da şu ifadelerle cevap verildi:

"47. Antalya Altın Portakal Film Festivali öncesinde Emir Kusturica'nın AKSAV tarafından jüri üyesi olarak davet edildiğini öğrendiğimizde, 1992-1996 yılları arasında Bosna'da yaşanan soykırım ve tecavüz suçlarının savunuculuğunu yapan birinin festivalin 'Özel Konuğu' olarak davet edilmesini protesto etmek amacıyla ekip olarak 'Bal' filminin galasına ve festival etkinliklerine katılmama kararı aldık ama festivali protesto etmediğimiz gibi filmimizi festivalden çekmiş değildik. Kusturica, Bosnalı kadınların tecavüze uğramasını alaylı bir dille onayladığı için aynı dönemde Cannes Film Festivali'nde de protesto edilmişti. Lahey Adalet Divanı'nda soykırım suçuyla yargılanan Miloseviç'i Antalya'da bir kahraman olarak savunan Kusturica'yı Antalya festival yönetimine havale ettik. Sosyal medyada 'Semih Kaplanoğlu Emir Kusturica'yı kovdurdu, yuhalattı' iddialarının aksine, Kusturica Antalya'yı terk etmeden önce iftiralarla dolu bir konuşma yaparak Kaplanoğlu'na hakaretler yağdırmıştır."

Semih Kaplanoğlu kimdir?
HAYAT
Semih Kaplanoğlu kimdir?

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...