Hayat Şifalı olduğuna inandıkları suyu bidonlarla evlerine taşıyorlar

Şifalı olduğuna inandıkları suyu bidonlarla evlerine taşıyorlar

Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Tekebaşı köyünde şifalı olduğuna inanılan kaynak suyunu yöre sakinleri bidonlarla evlerine taşıyıp tüketiyor.

Haber Merkezi DHA
Doldurdukları şişeleri evlerine götürüyorlar.
Doldurdukları şişeleri evlerine götürüyorlar.

Samandağ'da yaklaşık 60 yıl önce ilçe sakinleri dağdan inen kaynak suyun yüzeye çıktığı noktaya çeşme yaptırdı. Traktör ve otomobilleriyle çeşme başına gelen yöre sakinleri, şifalı olduğuna inandıkları suyu yanlarında getirdikleri bidonlara doldurarak evlerine taşıyıp, tüketiyor.

Çeşme başında uzun kuyruklar oluştuğunu belirten Tekebaşı Mahalle Muhtarı İsmail Özçelik, şöyle açıklamada bulundu:

"Bu su tahmini 60 yıldır akıyor. Bölge halkı çok şifalı ve insan sağlığına iyi geldiğine inanıyor. Özellikle bu sudan yapılan çayın tadı bir başka."

Yöre sakinleri ise suyun sağlığa çok faydalı olduğunu ve evlerinde tükettiklerini söyledi.

Palu Ailesi korku filmi oluyor
FOTOĞRAF 11
Title
Bu yıl 30’uncu kez düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Emin Alper’in yönetmenliğini yaptığı “Kız Kardeşler” filmi, Ankaralı sinemaseverlerden büyük ilgi gördü. Yoğun ilgi üzerine film için ikinci seans açıldı ve ardından Alper ile film ekibinden Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel ve Kayhan Açıkgöz izleyicilerin sorularını yanıtladı.
Title
Alper, dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nin yarışmasında yapan ve geçen hafta İstanbul Film Festivali’nin ulusal yarışmasından En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil birçok ödülle dönen filmi hakkında konuştu. Alper, “Film Anadolu romantizmini yıkmaya mı çalışıyor mu?” sorusuna filmi bu amaçla yapmadığını belirterek, “Bazı eleştirmen arkadaşlar bunu çok öne çıkardılar ve filmin taşra filmleriyle dalga geçen bir noktada olduğunu söylediler. O kadar değil. Öyle bir niyetim yok. Ancak bu film diğer taşra filmlerinden biraz farklı oldu galiba” dedi.
Title
Bir soru üzerine filmin hikâyesiyle kişisel bir bağı olduğunu söyleyen Alper, “Bu soruyu Berlin’de de çok sordular. Benim çocukluğum beslemelerle geçti. O dönemde her hali vakti yerinde ailenin evinde olurdu. Hep çok acıklı ve hüzünlü bulduğum pozisyondu, anlatmak bu filmde nasip oldu” diye konuştu.
Title
Seyircinin “Bir korku filmi çekseniz ne kadar güzel olurdu” sözlerine ise Alper, yeni projesiyle ilgili bilgi verdi:
Title
“Bir projem var. Palu ailesini korku filmi yapacağım” dedi. Seyirciler özellikle filmde geçen akrebin özel bir anlamı olup olmadığı üzerine çeşitli sorular sordular. Emin Alper “Akrebin özel bir anlamı yok. Akrep kırsal kesimlerin en çok korktuğu hayvandır. Köydeki yaşamın zorluğunu ve korku dolu oluşunu hatırlatan bir imge.” dedi.
Title
Kocaeli, Körfez’de yaşayan Meryem Tanhal ve kızı Melike, 11 yıl önce kaybolmuştu. Havva Palu, 2018’de oğulları İsa ve Fatih ile birlikte bir televizyon programına katılmış ve kayıp kızı ve torununun bulunmasını istemişti.
Title
Harun ve Havva Palu çifti, o zaman polise yaptıkları ihbarda, kızları Meryem ve torunları Melike Tahnal’ın öldürülüp, cesetlerinin Tütünçiftlik sahiline gömüldüğünü iddia etmişti. Bunun üzerine Tütünçiftlik sahilinde arama yapılmış, ancak bir sonuca ulaşılamamıştı.
Title
Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı üzerine Palu ailesinin evine baskın düzenlenmişti. Palu ailesinden 5 kişi ile damatları Tuncer ve eşi Emine Ustael, tutuklanmıştı. Yürütülen soruşturma kapsamında, Palu ailesine yönelik hazırlanan iddianame Şubat 2019’da kabul edilmişti.
Title
Davanın ilk duruşması ise 8 Nisan’da yapılmıştı. Mahkeme heyeti, sanıkların akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan rapor istenmesine ve tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı 24 Haziran’a ertelemişti.
Title
.
Title
.
Palu Ailesi korku filmi oluyor
30. Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşan Emin Alper, gelecek projelerinden birinin Palu ailesi üzerine bir korku filmi olduğunu söyledi.

Okula sürünerek değil yürüyerek gitmek istiyor
HAYAT
Okula sürünerek değil yürüyerek gitmek istiyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.