Hayat Starbucks pipet kullanımını yasaklıyor

Starbucks pipet kullanımını yasaklıyor

Kahve şirketi Starbucks mağazalarında plastik pipet kullanımını yasaklamak için harekete geçti. 2020 yılına kadar pipet kullanımını tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen şirket uygulamaya Eylül'de başlıyor.

Haber Merkezi Diğer
Starbucks, pipet yerine bardak tasarımlarını değiştirecek.
Starbucks, pipet yerine bardak tasarımlarını değiştirecek.

Tek kullanımlık pipetlerin kullanımının yasaklanması için uluslararası kahve şirketi Starbucks'tan uygulamayı hayate geçirecek. Bugün Wall Street'te açıklama yapan şirket 2020 yılına kadar tüm mağazalarından plastik pipetleri kaldıracağını duyurdu. Şirket bu adım ile yılda 1 milyardan fazla plastik pipet kullanımının engelleneceğini söyledi.

Başta okyanuslar olmak üzere çevre kirliliğinde en büyük payın sahibi plastiklerin yasaklanması bir süredir ülkelerin ve şirketlerin gündeminde.

B planı bardak tasarımı

Şirketin pipet kullanımını kaldırmak için B planı ise bardak tasarımını değiştirmek. Dudak kısmı yukarı bakan yeni tasarımlarını da tanıtan Starbucks'ın Frappucciono ya da soğuk kahve gibi pipet kullanımının daha yaygın olduğu içecekler için ise kağıttan pipetler kullanma planı var.

Pipet kullanımının yasaklanması bu Eylül ayında Vancouver, Kanada ve Seattle'daki mağazalarda uygulamaya başlanacak.

Starbucks'tan 'kanser uyarısı'
HAYAT
Starbucks'tan 'kanser uyarısı'

Starbucks CEO'su: Dönüm noktası

Bir açıklama da şirketin CEO'su Kevin Johnson'dan geldi. Johnson plastik pipetlerin yasaklanmasını önemli bir dönüm noktası olarak nitelerken, sıcak içecekler için geri dönüştürülebilir bardak üretimi için şimdiden 10 milyon dolar harcadıklarını söyledi.

Geçen ay, McDonald's da (MCD), Eylül ayında Birleşik Krallık ve İrlanda'da kağıt pipetlerine geçmeye başlayacağını söyledi. Şirket, bu uygulamaya geçişi 2019 yılında tamamlanacağını söyledi.

İngiltere hareket planı hazırlıyor

CNN'in haberine göre, İngiltere yakın zamanda tek kullanımlık plastikleri yasaklamak için bir hareket planını hayata geçirmeyi hedefliyor. Birleşik Krallık hükümeti, her yıl 100 milyondan fazla deniz canlısının plastik atıklara nedeniyle hayatını kaybettiğini vurguladı.

Starbucks'ın ırkçı müdürü kovuldu
HAYAT
Starbucks'ın ırkçı müdürü kovuldu

Starbucks'tan skandal hareket: Siyahi müşterisini gözaltına aldırdı
HAYAT
Starbucks'tan skandal hareket: Siyahi müşterisini gözaltına aldırdı

Sakın konuşma!
Gündem

Sakın konuşma!

FETÖ elebaşı Gülen’in, itirafları engellemek için ‘konuşmayın’ talimatı gönderdiği ortaya çıktı. Karlov suikastının faili Altıntaş’ın örgüt abisi Şahin Söğüt’e de avukatı aracılığıyla talimat iletildi. Avukatın ajandasına “Sakın konuşma” yazdığı belirlendi.
Rahip Brunson'ın tahliye talebine ret
Gündem

Rahip Brunson'ın tahliye talebine ret

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’den iadesini istediği, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ve hakkında 35 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan ABD uyruklu papaz Andrew Craig Brunson, bugün üçüncü kez hakim karşısına çıktı. İlk çıktığı duruşmada tutuklu sanık Brunson hakkındaki iddiaları kabul etmemişti. Tanık olarak dinlenen kilise cemaatinden Levent Alkan, sanık Brunson’un PKK sempatizanlarına yardım ettiğini, kilisede bulunan gizli odada toplantılar yapıldığını, kilisede Türk-Kürt ayrımcılığı yapıldığını söyledi. Mahkeme, Rahip Brunson'ın tutukluluk halinin devam etmesine karar verdi.
Fenomen baba oğul Mercedes’in koltuğunu keserek içini açtı
Teknoloji

Fenomen baba oğul Mercedes’in koltuğunu keserek içini açtı

Sürekli ellerine geçen şeylerin içini açıp inceleyen fenomen baba oğul bu sefer Mercedes’in Almanya'daki müzesine gitti. Eline aldığı bucakla bir Mercdes Benz S Class serisi aracın şoför koltuğuna girişen baba içinde ne var ne yok hepsini ortaya döktü. İşte Mercdes-Benz S-Class serisi aracın şoför koltuğunun içerisinden çıkan mühendislik harikası sistemler ve parçalar.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.