Hayat Tırnaklardaki koyu renk çizgiler hastalık habercisi

Tırnaklardaki koyu renk çizgiler hastalık habercisi

Türk Dermatoloji Derneği Tırnak Hastalıkları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Fatih Göktay, el ve ayak tırnaklarında aniden ortaya çıkan kahve ve siyah renkli çizgilerin "tırnak melanomu" olarak adlandırılan kanserin işareti olabileceği uyarısında bulundu.

Haber Merkezi AA
Arşiv
Arşiv

Prof. Dr. Göktay, el ve ayakların güzel görünmesinde en önemli etkenlerden birisinin tırnaklar olduğunu belirterek, bu nedenle tırnak bakımının doğru yapılmasının hem sağlık hem de estetik açıdan önem taşıdığını söyledi.

Tırnaklarda beliren şekil bozukluklarının bazen gözden kaçırılabildiğini ifade eden Göktay, buralardaki koyu renkli çizgilerin, önemli sağlık sorunlarının habercisi olabileceğine dikkati çekti.

Prof. Dr. Göktay, deride bulunan ve kişilerin ten rengini belirleyen "melanin" adlı kahverengi-siyah renkli boyanın, "melanosit" isimli hücreler tarafından üretildiğini dile getirerek, şu bilgileri aktardı:

"Tırnaklarda ortaya çıkan kahverengi ve siyah renk değişikliği, tırnak altındaki melanositlerin sayıca artması ve boya üretmeye başlaması sonucunda gelişebilir. Bu durum, doğuştan olabildiği gibi sonradan da meydana gelebilir. Tırnağın tamamında, çizgisel ve noktasal olarak görülebilir. Tırnak altında yerleşen, bir tırnağın tamamında ya da bir kısmında olabilen bu durum, iyi huylu bir benden kaynaklanabileceği gibi melanom isimli kansere de işaret edebilir."

Tırnak melanomunun ciddiyeti konusunda ise Göktay, şu uyarılarda bulundu:

  • "Tırnak melanomu hayatı tehdit eden en ciddi tırnak hastalığıdır. Tırnak melanomlarının büyük çoğunluğu tırnakta uzunlamasına yerleşen kahverengi-siyah bir çizgi, bant şeklinde başlar. Tırnak melanomları daha az oranda kahverengi-siyah renk değişikliği olmaksızın pembe, kırmızı renk değişikliği şeklinde de ortaya çıkabilir. Hastalığın kesin tanısı için mutlaka tırnak altında yerleşen hastalıklı alandan biyopsi alınarak patolojik inceleme yapılması gereklidir."

Prof. Dr. Göktay, zamanında tedavi edilmeyen tırnak melanomlarının, hem tırnağın etrafındaki deriye hem de altına doğru büyüyerek şekil bozukluğuna, koyu kahverengi siyah kitlelerin kırmızı kabarık yaraların meydana gelmesine ve kanamalara neden olabildiğine dikkati çekti.

Erken dönemde yakalanan ve tedavi edilen hastaların bundan kurtulma oranının çok yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Göktay, ayak tırnaklarının yürürken ayakkabıya sürtünmesi, tırnak ısırma alışkanlığı, çeşitli ilaçlar, gebelik, hormonal hastalıklar, deri hastalıklarının ultraviyole ile tedavisi, B12 vitamini eksikliği, genetik yatkınlık gibi pek çok faktörün tırnak altında yerleşen uykudaki melanositleri aktive ederek melanomla ilişkili olmayan renk koyulaşmalarına da neden olabileceğini anlattı.

Hastalığın erken teşhis edilmesi durumunda lezyonun cerrahi olarak çıkarılarak hastalığın tedavi edilebildiğini ifade eden Prof. Dr. Göktay, şunları kaydetti:

"Hastalık başlangıç dönemde henüz derinin alt tabakalarına inmeden tedavi edilirse yüzde yüz şifa bulabilir. Bu nedenle tırnaklarda meydana gelen tüm renk değişikliklerinin ayırıcı tanısı ve tedavisi için vakit kaybetmeden deri ve zührevi hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Hayatı tehdit eden tırnak hastalıklarında ancak doğru tanı ve erken tedavi ile şifa elde edilebileceği unutulmamalıdır."

İnsan sağlığına zarar veren 30 besin
FOTOĞRAF 30
Title
İŞLENMİŞ ET - Zararlı içerik: Nitrat, aşırı tuz
Title
AŞIRI YAĞDA KIZARTILMIŞ YİYECEKLER - Zararlı içerik: Hidrojenize yağ
Title
TATLANDIRICI - Zararlı içerik: Sukraloz
Title
CİPS - Zararlı içerik: Monosodyum glutamat
Title
MARGARİN - Zararlı içerik: Potasyum sorbat, trans yağ, soya yağı, gıda boyası
Title
ŞEKERLEMELER - Zararlı içerik: Yapay boya, fazla şeker, doymuş yağ
Title
SOSİSLİ SANDVİÇ - Zararlı içerik: Yüksek tuz, Orange B (gıda boyası)
Title
MİKRODALGA PATLAMIŞ MISIRI - Zararlı içerik: Trans yağlar
Title
TAVUK NUGGET - Zararlı içerik: Digliserid, Red #40 (gıda boyası),karajenan
Title
PAKETLENMİŞ SMOOTHİE - Zararlı içerik: Fruktoz, ksantan sakızı
Title
KAHVE KREMASI - Zararlı içerik: Titanyum dioksit, trans yağlar ve şeker
Title
BEYAZ UN - Zararlı içerik: Klor dioksit
Title
TOFU - Zararlı içerik: Magnezyum sülfat
Title
DONDURULMUŞ BALIK VE DENİZ ÜRÜNLERİ - Zararlı içerik: Tert-bütilhidrokinon
Title
ŞEKERLİ KAHVALTILIK GEVREK - Zararlı içerik: İşlenmiş karbonhidrat ve şeker.
Title
HAZIR TURŞU - Zararlı içerik: Yüksek tuz ve potasyum benzoat (koruyucu katkı madde)
Title
HİNDİ - Zararlı içerik: Arsenik
Title
İŞLENMİŞ SOMON - Zararlı içerik: PCB (Poliklorlu bifenil)
Title
MUFFİN - Zararlı içerik: Soya yağı, yüksek fruktozlu mısır şurubu ve trans yağlar
Title
YAPAY ÇİKOLATAYLA KAPLANMIŞ GIDALAR - Zararlı içerik: Polisorbat 60
Title
PANKEK ŞURUBU - Zararlı içerik: Yüksek fruktozlu mısır şurubu
Title
DONDURMA - Zararlı içerik: Soya yağı, titanyum dioksit, yapay renklendirici
Title
SALATA SOSU - Zararlı içerik: Sodyum karboksimetil selüloz
Title
GRANOLA BAR - Zararlı içerik: Şeker, mısır şurubu, sorbitol (yapay tatlandırıcı),soya yağı ve BHT
Title
KONSERVE ÇORBA - Zararlı içerik: Monosodyum glutamat
Title
BULYON KÜPLERİ - Zararlı içerik: Monosodyum glutamat
Title
DONDURULMUŞ ARA SICAK - Zararlı içerik: Sodyum, trans yağlar
Title
JÖLE - Zararlı içerik: Şeker, gıda boyası ve pektin
Title
SPORCU İÇECEĞİ - Zararlı içerik: Yapay boya, ağaç reçinesi
Title
BEYAZ ŞEKER
İnsan sağlığına zarar veren 30 besin
Amerika'da sağlıklı yaşam alanında tüyolar veren eatthis.com insan sağlığına zarar verebilecek 30 ürünü açıkladı. Açıkladığı 30 besinin yanı sıra, ürünlerin içindeki zararlı maddeleri de belirtti. İnsan sağlığına zarar veren besinler açıklandı! İşte en sağlıksız 30 besin:

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.