Hayat Tokatın 600 yıllık el baskısı yazması dünyaya tanıtılacak

Tokat'ın 600 yıllık el baskısı yazması dünyaya tanıtılacak

Tokat Belediyesince başlatılan "Tokat Anne Yazmaları Projesi" kapsamında 600 yıllık geçmişi bulunan el baskısı yazmalar, üzerinde yazma ile desenlerin hikayesinin anlatılacağı yazının bulunacağı özel kutulara konularak satışa sunulacak.

Haber Merkezi AA
Arşiv
Arşiv

Tokat Belediyesince, 600 yıllık geçmişi bulunan el baskısı yazmaların daha fazla tanıtılıp satışını artırmak amacıyla "Tokat Anne Yazmaları Projesi" hayata geçirildi.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Canikli Konağı El Sanatları Merkezinde düzenlenen kursa katılanlarla bir araya gelerek, "Tokat Anne Yazmaları Projesi"nin tanıtımını yaptı. Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, 600 yıllık geçmişi bulunan yazmacılığın Tokat'ta önemli yeri bulunduğunu söyledi.

Yapmayı planladıkları projeler arasında "Tokat Anne Yazmaları Projesi"nin ilk sıralarda yer aldığını vurgulayan Eroğlu, hanımefendiler ve yazmacı esnafla yazmacılığın büyüye büyüye devam edeceğine inandığını dile getirdi.

Tokat'ın zengin bir kültürel zenginliğe sahip olduğunu, el baskısı yazmacılığın da bunların başında geldiğine işaret eden Eroğlu, şöyle devam etti:

"Dışarıdan gelen misafirlerimiz Tokat'tan yazma almadan gitmez. Yazmalar annelerimizin başörtüsü, kardeşlerimizin fularıdır. Evrim geçirmek suretiyle tişört olmuştur, elbise olmuştur. Yazma bugün birçok alanda kullanılan bir ürün haline gelmiştir. Yapılan anne yazmalarımızı kutu içine koyduk. Bu vesileyle tüm Türkiye'de hem satılmış hem de tanıtılmış olacak. Amacımız Tokat'ın yazmalarını Türkiye'ye ve dünyaya tanıtmak. Bu ürünler tanzim satış mağazalarımızda, Hanımeli Kültür Sanat Merkezimizde, gerekse esnafa verilerek satılacak. Belediyemizin internet sitesi başta olmak üzere ulusaldaki tüm alışveriş siteleriyle görüşeceğiz. İnternet üzerinden de yazmalar sipariş edilebilecek."

Eroğlu, sarı, beyaz ve kırmızı renklerle çalışıldığını, bunun dışında isme özel yazmalar yapılacağını anlatarak, "Kutuların üzerinde yazma ile üzerindeki desenlerin hikayesini anlatan yazı olacak. Hedefimiz Tokat yazmasını dünyaya tanıtmak, hanımefendilerin katkılarını ortaya koyup istihdamı artırmak" dedi.

REKLAM

Şehit ailelerine yazma hediye edildi

Eyüp Eroğlu, Anneler Günü dolayısıyla şehit anneleri ile şehit eşlerine bin yazma dağıtımına da başlandığını kaydederek, "Vatan için canlarını feda edenleri de unutmadık. Şehit ailelerini ziyaret ettik. Anneler Günü'nde evlatları, eşleri yok. Bizleri evlatları yerine koysunlar. Annelerimizin Anneler Günü'nü kutladık. Anne yazmalarıyla şehit annelerimizi bütünleştirerek projemizi başlatmış olduk" ifadesini kullandı.

Oniks taşı ustaları zamana direniyor
HAYAT
Oniks taşı ustaları zamana direniyor

Tansu Çiller'in figürü Madame Tussauds'da sergileniyor
HAYAT
Tansu Çiller'in figürü Madame Tussauds'da sergileniyor
İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?
Gündem

İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?

Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma gününde bu hafta da vatandaşlar camileri dolduracak. Cuma namazına gidecek olanlar İstanbul'da cuma saatini arıyor. Camileri dolduracak cemaat İstanbul'da cuma namazı saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor. Haberimizde İstanbul'da cuma namazı vakti ve ezan saatlerini bulabilirsiniz.
En güzel yazılı ve görsel Cuma mesajları
Gündem

En güzel yazılı ve görsel Cuma mesajları

En güzel cuma mesajlarını sizler için derledik. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Sizler için hazırladığımız SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz cuma mesajlarını haberimizde bulabilirsiniz.
Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar
Gündem

Yine sahnedeler: Erbakan'ın karşısındaydılar İmamoğlu'nun arkasındalar

İstanbul'daki seçimler için geri sayım sürerken CHP-HDP ve İyi Parti'nin ortak adayı Ekrem İmamoğlu'nun ABD'nin en önemli 'etki' kuruluşlarından biri olan Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü (WINEP) bağlantısı soru işaretlerine neden oldu. WINEP ile organik bağı olan isimlerin daha önce Türkiye'ye çok büyük zararlar veren adımların mimarı olması 'CHP adayını uluslararası arenada kimler destekliyor?' sorusunu beraberinde getirdi. Hatırlanacağı üzere Necmettin Erbakan, REFAH-YOL hükümetini iktidardan düşürenin WINEP ve Alan Makovsky olduğunu açıklayarak, 28 Şubat döneminin asıl mimarlarının da bu yapı olduğunu açıklamıştı. Erbakan'ı iktidardan eden Henri Barkey, Alan Makovsky gibi isimlerin yanı sıra Soner Çağaptay, Yurter Özcan, Faruk Loğoğlu gibi 'Arı Hareketi'nin önemli simaları bugün gelinen noktada İmamoğlu'nun arkasında yer alıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.