Hayat Troya Müzesine Avrupadan özel ödül

Troya Müzesi'ne Avrupa'dan özel ödül

Çanakkale'de 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti'nin girişinde bulunan Troya Müzesi, Avrupa Müze Akademisi Özel Ödülü'ne layık görüldü. Troya, Avrupa Yılın Müzesi ve Avrupa Müze Akademisi Özel ödüllerinin her ikisini alan ilk Türk müzesi oldu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Troya Müzesine Avrupadan özel ödül
​Troya Müzesi

Dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzelerinden biri olan Çanakkale'deki Troya Müzesi, Avrupa Müze Akademisi Özel Ödülü'ne layık görüldü.

Müze, 2020 Avrupa Yılın Müzesi Özel Takdir Ödülü'nü almıştı. Troya, Avrupa Yılın Müzesi ve Avrupa Müze Akademisi Özel ödüllerinin her ikisini alan ilk Türk müzesi oldu.

MÜZE HAKKINDA

Troya Müzesi, Çanakkale İli, Merkez İlçesi’ne bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içinde yer alıyor. UNESCO’nun 1998 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne aldığı, Troya Antik Kenti girişinde bulunuyor. 3.000 m2 sergi salonu, 11.200 m2 kapalı alana sahip. İnşasına 2013 yılında başlandı, 2018 yılı ekim ayında açıldı. Troya Müzesi’nde, Troya ve kültürlerinin yaşamı ve arkeolojik tarihi, kazılardan çıkan eserler aracılığıyla anlatılıyor.

Troya Müzesi Avrupa finalinde
HAYAT
Troya Müzesi Avrupa finalinde

Troya Müzesi "Avrupa Yılın Müzesi" adayı oldu
HAYAT
Troya Müzesi "Avrupa Yılın Müzesi" adayı oldu

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.