Hayat Türkiyede 4 çocuktan 3ü hiç spor yapmadı

​Türkiye'de 4 çocuktan 3'ü hiç spor yapmıyor

Türkiye'de 4 çocuktan 3'ü hiç spor yapmadı

Türkiye genelinde 750 okulda uygulanan Yemekte Denge Eğitim Projesi ile çocuklar sağlıklı beslenmeye ve fiziksel aktiviteye yönlendirilecek. Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre çocukların yüzde 8'i şişman grubuna girerken, 4 çocuktan üçünün spor yapmadığı ortaya çıktı. Sabri Ülker Vakfı'nın öncülük ettiği proje ile yüzlerce çocuk obeziteye ve hareketsizliğe karşı bilinçlendirilecek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv

Sabri Ülker Vakfı’nın temel misyonlarından biri olan “sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesine katkı sağlamak” amacından hareketle 2011 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliğiyle hayata geçirilen Yemekte Denge Eğitim Projesi, 8. yılında Aktif Yaşıyoruz modülü ile tüm çocukları fiziksel aktiviteye teşvik ediyor. Öğrencilerin her gün uygulayacağı aktivite seçeneklerini içeren program ile Yemekte Denge Eğitim Projesi’nin uygulandığı okullarda öğrenciler, yeterli ve dengeli beslenmek kadar fiziksel aktivitenin de öneminin farkına vararak sporu günlük hayatlarının içine alıyor.

Oyunlaştırma tekniğiyle çocukları fiziksel aktiveye teşvik eden program kapsamında, okul öncesi ile 1-4. sınıflar için her gün sınıf içinde uygulanan 10 dakikalık farklı fiziksel aktiviteler gerçekleştiriliyor.

Proje, İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Aydın, Eskişehir, Trabzon, Rize, Kahramanmaraş, Gaziantep, Antalya, Sinop, Erzurum, Kayseri ve Adana illerinde toplam 750 okulda uygulanıyor.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, okul ziyaretleri kapsamında bu kez İstanbul’da Yemekte Denge Eğitim Projesi’nin uygulandığı Küçükyalı E.C.A Elginkan İlkokulu’nu İstanbul Maltepe İlçe Millî Eğitim Müdürü Faik Kaptan ile birlikte Okul Müdürü Süreyya Yapalıal’ın ev sahipliğinde ziyaret etti. Öğrencilerle beslenme ve sağlıklı yaşam üzerine sohbet eden Ülker, 4. sınıf öğrencilerinin Aktif Yaşıyoruz kapsamında hazırladığı spor etkinliğini beğeniyle izledi.

Ali Ülker, Küçükyalı E.C.A Elginkan İlkokulu öğrencileri ile birlikte.

Sağlıklı bir yaşamı kültür haline getirmek önemli

Projeye ilişkin bir değerlendirmede bulunan Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, şunları söyledi:

REKLAM

“Merkezine çocukları alan Yemekte Denge Eğitim Projesi, bizim için ayrı bir değer taşıyor. Çünkü çocuklarımızın yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenmesi, fiziksel aktiviteyi alışkanlık edinmesi onların “her yaşta sağlıklı, her yaşta aktif” olmalarını sağlayacak. Çocuklarımıza dengeli beslenmeyi öğretmek ve fiziksel aktiviteyi alışkanlık haline getirmelerini sağlamak için Bakanlığımızın da desteğiyle aşamayacağımız engel yok. Sağlıkla büyüyen bugünün çocukları, gelecekte sağlıklı çocuklar yetiştirecek. Ancak sağlıklı yaşamı bir kültür haline getirmek için çocuklukta eğitim şart. Spor yapmak, dengeli ve yeterli beslenmek sadece vücuda faydalı olmuyor, aynı zamanda zeka gelişimini, üretkenliği de etkiliyor. Bugün aktif yaşayan çocuklar; gelecek üretken nesillerin de temellerini oluşturacak.”

  • Çocukluk Çağı Obezite Araştırması (COSI-TR) verilerine göre her dört çocuktan üçü (%74,2) hiç spor yapmıyor. Hafta içinde çocukların %22,4’ü ve hafta sonunda %19,7’si en az bir saat bilgisayarda oyun oynuyor.

6-18 yaş arası çocukların yüzde 8.2’si şişman

COSI-TR çalışmasına göre vücut ağırlığı değerlendirmeleri sonucunda her 10 çocuktan dokuzu normal sınırlar içinde yer alıyor. Beden kitle indeksine göre 10 çocuktan yaklaşık 7-8’i normal sınırlar içinde bulunuyor. TOÇBİ Projesi verilerine göre ise Türkiye genelinde çocukların %6,5’inin şişman, %14,3’ünün hafif şişman/kilolu, %7,9’unun zayıf, %1,3’ünün çok zayıf, %70’inin ise normal vücut ağırlığında.

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 verilerine göre Türkiye genelinde 6-18 yaş arası çocukların ise %14,3’ü hafif şişman ve %8,2’si şişmandır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.