HayatUzungöle teleferik yapılıyor

Uzungöl'e teleferik yapılıyor

Doğu Karadeniz'e gelen turistlerin en fazla ziyaret ettiği turistik mekanların başında gelen Trabzon'un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı'na, Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü Uzungöl'e, Gümüşhane'deki Karşıyaka Tabiat Parkı ile Rize'nin Kaçkar Dağları'na kolay ulaşım için teleferik kurulacak.

Haber MerkeziAA
Doğu Karadeniz'e gelen turistlerin en fazla ziyaret ettiği turistik mekanların başında yer alan Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'na, Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü Uzungöl'e, Gümüşhane'deki Karşıyaka Tabiat Parkı ile Rize'nin Kaçkar Dağları'na hiçbir ağaç kesilmeden yapılacak teleferik ile hem bölgenin trafik sorunu çözülecek hem de turistlerin daha kolay ulaşım imkanına kavuşması sağlanacak.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Doğu Karadeniz'i her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini söyledi.

Doğu Karadeniz'in turizm potansiyelinin her geçen gün arttığını dile getiren Bulut, "Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı, Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü Uzungöl, Gümüşhane'deki Karşıyaka Tabiat Parkı ile Rize'nin Kaçkar Dağları, bölgede yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği mekanların başında geliyor. Bu kapsamda da Doğu Karadeniz'de tabiat turizminin alt yapısını geliştirmek üzere, milli parklarımız ve tabiat parklarımız içerisinde ulaşım sağlanması için teleferik projelerimiz var." diye konuştu.

Bulut, hayata geçirilecek teleferik projeleriyle bölgenin güzel bir seyir alanına kavuşacağına dikkati çekerek, "Bu kapsamda da Trabzon'da Uzungöl ve Sümela Manastırı'na, Gümüşhane'de Karşıyaka Tabiat Parkı'na, Rize'de Kaçkar Dağları Milli Parkı'na teleferik projeleri, gelişme planı içerisinde bakanlığımız ve bölge müdürlüğümüz tarafından ihale edildi. Bunlardan Karşıyaka Tabiat Parkı'nın yer teslimini de gerçekleşti. İnşallah 2017 sonuna kadar buradaki teleferik projemizi hayata geçireceğiz." bilgisini aktardı.

Trabzon'un Maçka ilçesindeki çalışmaların da devam ettiğini belirten Bulut, Trabzon Büyükşehir Belediyesince Maçka Altındere Milli Parkı'nın içerisinde bulunduğu alanı kapsayan milli parkın girişinden Sümela Manastırı'na kadar bir teleferik projesi olduğunu anlattı. Bulut, bunun dışında Uzungöl Tabiat Parkı'nın içerisinde de hem ulaşımı rahatlatacak hem de ziyaretçilere güzel bir seyir alanı sunacak proje hazırlıklarının sürdüğünü, Kaçkar Dağları ile ilgili de projeleri bulunduğunu ifade etti.

Tabiatı tahrip etmeden çalışılıyor

Teleferik projelerini önemsediklerini dile getiren Bulut, şunları kaydetti:

"Projelerin Doğu Karadeniz'e değer katacağını düşünüyoruz. Projeler yüksek bir alandan geçeceği için hiçbir ağaç kesimine sebebiyet vermeyecek. O nedenle tamamen çevreci teleferik projemizle dinlenme ve ulaşım ihtiyaçlarını karşıladığımız gibi güzel seyir parkurlarıyla daha fazla aktivite yapılması ile turizmden daha fazla gelir elde etmeyi planlıyoruz. Yapacağımız teleferiklerle kesinlikle doğal güzelliği bozmayacağız. Bu yönü ile projemiz tamamen çevreci bir teleferik projesidir."

Projeleri kısa sürede tamamlayarak hayata geçireceklerini bildiren Bulut, Gümüşhane'deki projenin gelecek yıl hayata geçirileceğini belirtti. Uzungöl'deki projenin şu anda imar safhasında olduğunu ifade eden Bulut, onayın ardından bu yıl içinde inşaata başlamayı planladıklarını söyledi. Rize'de de en kısa sürede yapım çalışmalarına başlanacağını kaydeden Bulut, Maçka'daki projenin de fizibilite çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Bulut, Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde de hali hazırda devam eden bir teleferik projesi olduğunu anlattı.

Bulut, Doğu Karadeniz'de tabiat turizmi bakımından çok önemli alanlar olduğuna dikkati çekerek, Doğu Karadeniz'de tabiat turizmini geliştirmek için çalıştıklarını, bunu yaparken de tabiatı tahrip etmeden gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...