HayatVapur bizeSaramagonunemaneti

Vapur bize Saramago’nun emaneti

Şair Adnan Özer bu kez bir dergi ile karşımıza çıktı. İki yıllık çalışmanın ürünü olan 'Vapur', edebiyatın medyası olmayı hedefliyor. Özer, derginin Portekizli yazar Jose Saramago'nun bir emaneti olduğunu söylüyor.

Hatice SakaYeni Şafak
Fotoğraf: Talha Menteş
Fotoğraf: Talha Menteş

Geçtiğimiz günlerde yayın hayatına merhaba diyen Vapur Edebiyat, edebiyat çevrelerine yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor. İlk sayısında tüm dikkatleri üzerine toplayan derginin yayın yönetmeni Adnan Özer, uzun bir yolculuktan sonra hedefe ulaştıklarını söyledi. Derginin çıkış öyküsü de epey ilginç.

ULUSLARARASI BİR PROJEYDİ

Ünlü yazar Jose Saramago ile yaptığı bir konuşmadan sonra harekete geçtiğini söyleyen Özer, hikayeyi şöyle anlatıyor: “Saramago ile yaptığımız son görüşmede bir edebiyat fikri ortaya çıktı. Birlikte Yaşayabiliriz İstanbul. Uluslararası bir proje olarak planladık. Merkezi ve ilk ayağı da İstanbul olacaktı. Daha sonra İspanya ve başka ülkeler gelecekti. Bu fikir bana cesaret verdi ve artık bir dergi oluşturup yayınlamam gerek dedim. O da gülümsedi. Derginin uluslararası bağlantılarını da birlikte yapacaktık. Ancak olamadı. Bu nedenle, Vapur'u Saramago’nun emaneti olarak görüyorum.”

KAMUSAL ALANDAYIZ

Dergiyi edebiyatın medyası fikri üzerinden tasarladıklarını dile getiren Özer, "Ben bu dergiyi edebiyatçılar tartışıp, konuşsun diye çıkarmıyorum. Dergimiz daha çok kamusal alana yönelecek. Kamusal alanda ama bir edebiyat grubunun çıkardığı bir dergi. "Vapur'da okuyucu deneme, eleştiri, araştırma, haber, yorum, röportaj ve tanıtım köşeleri bulacak. Dergiyi alanları bekleyen bir diğer sürpriz ise öykü, şiir ve hikayelerden oluşan bir ek” Özer, bu konuyla ilgili de şöyle söylüyor: "Bunu bir ek olarak görmeyelim. Vapur 1 ve yanında Vapur 2 olarak değerlendirelim. Örneğin bir röportajın ya da haberin yanında şiir olmaz. Yer vereceğimiz hikayeler uzun ise dergideki akışı bozar. Böylece okuyucunun edebi yazılara odaklanacağı bir sayı daha vermiş olacağız. Önümüzdeki sayılarda bunu genişleteceğiz. Okuyucuya yeni sürprizler sunacağız.”

Genç yazarlara kapımız açık

İki yıl süren bir hazırlık sürecinin ardından çıkan derginin kadrosunda; Ercan Kesal, Haydar Ergülen, Enis Batur, Adnan Özyalçıner, Atilla Birkiye, Baki Asiltürk, Can Gürses, Talin Azar, M. Can Doğan gibi Türk edebiyatının etkin isimleri var. Genç yazarlara kapılarının her zaman açık tutacaklarını belirten Adnan Özer, Vapur Edebiyat’ı bir edebiyat okuluna dönüştürmek istediklerine de dikkat çekiyor.

Pepe'den Fikret Orman'a: Masaya yumruğunu vur
Spor

Pepe'den Fikret Orman'a: Masaya yumruğunu vur

Yorumculuk yapan Beşiktaşlı eski yönetici Erol Kaynar, siyah-beyazlı takımın içerisinde huzursuzluk olduğunu iddia ederken, Pepe ile Fikret Orman arasında dikkat çeken bir diyalog yaşandığını söyledi.
Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler
Hayat

Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler

İngiliz medyası, yeni bölümleri 2019’da başlayacak “Taht Oyunları” dizisinin hayranlarına, internetten “Diriliş Ertuğrul”u izlemelerini tavsiye etti. Haberde, Engin Altan Düzyatan için “Yeni Jon Snow” denildi. "Diriliş Ertuğrul" dizisini izleyen bir Amerikalının, diziye nasıl kendini kaptırıp heyecanla takip ettiğini anlatan notları ve "Diriliş Ertuğrul" dizisi ile ilgili yorumları güldürdü. İşte o notlar...
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Hayat

Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim

Ünlü türkücü Yavuz Bingöl dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bugüne kadar AK Parti'ye bir kez oy verdiğini söyleyen Bingöl, hayatı boyunca toplam üç oy kullanmış. Eskiden devletin millete haksızlık ettiğini şimdi ise milletin devlete haksızlık ettiğini belirten Bingöl, Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Diktatör dediğiniz insana her şeyi söyleyebiliyor, konuşabiliyorsunuz. Bizim Cumhurbaşkanımız" ifadelerini kullandı.
İstanbul Cuma namazı saati
Gündem

İstanbul Cuma namazı saati

İstanbul Cuma saati, Cuma namazını kaçırmak istemeyen ve tam vaktinde camide bulunmak isteyen vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Peki, İstanbul’da 23 Şubat Cuma saati kaçta? İşte İstanbul Cuma saati ve namaz vakti detayları.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Bugün 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz...