Hayat Yan flüt çalan inşaat işçi konuştu

Yan flüt çalan inşaat işçi konuştu

İnşaatlarda seramik ustası olarak çalışan 26 yaşındaki Orhan Şen, şantiyede yan flüt çalarken çekilen videosuyla sosyal medyada dikkatleri üzerine çekti. Şen, "İnşaat denilince insanların aklına çekiç, testere, iletişim kurmak için bağıran insanlar, yani gürültü geliyor. Ben böyle bir ortamda müzik yapınca insanlar buna şaşırdılar ve o yüzden de çok ilgi gördüm. Herhangi bir müzik eğitimi almadım, nota bilgim de yok" dedi.

Haber Merkezi AA
Orhan Şen
Orhan Şen

İnşaatlarda seramik ustası olarak çalışan 26 yaşındaki Orhan Şen'in şantiyede yan flüt çalarken çekilen videosu, sosyal medyada büyük ilgi gördü.

Şırnak'un Uludere ilçesinde 1992 yılında dünyaya gelen Orhan Şen, 5 yaşına geldiğinde ailesiyle birlikte Gaziantep'e göç etti. 4 kız kardeşi daha olan Şen, ailesinin geçimini sağlamak için okulu bırakarak babasıyla birlikte inşaatlarda çalışmaya başladı. Şen, Gaziantep'teki iş imkanlarının azalmasından dolayı bir arkadaşının yardımıyla 3 ay önce İstanbul'a gelerek bir şantiyede fayans ustası olarak işe alındı.

Orhan Şen ailesinin geçimini sağlamak için inşaatta çalışıyor.

İstanbul'a, ailesinin geçimini sağlamak için gelmek zorunda kaldığını ifade eden Şen, göç nedenini ve hikayesini şöyle anlattı:

  • "Gaziantep'te kredi kullanarak gecekondu benzeri bir ev almıştık. İşler durulunca mecburen evi satışa çıkarmak zorunda kaldık. Bu yüzden de hemen iş bulmam gerekiyordu. İstanbul'da yaşayan asker arkadaşım vardı. Onu aradım ve bana birkaç gün içinde Kartal'daki bir şantiyede iş buldu. Zaman geçirmeden İstanbul'a geldim. Kalacak yerim olmadığı için şantiye koğuşlarında kalmaya başladım. Birkaç gün sonra çarşıda tesadüfen bir akrabama rastladım. Burada öğrenciydi. Kalacak yerim olmadığını öğrenince beni evine davet etti. Hala o öğrenci evinde 4 kişiyle birlikte yaşıyorum. Yani kısacası İstanbul'a gelmeye mecbur kalmıştım, şartlar zordu ama son zamanlarda yaşadıklarımı düşününce iyi ki gelmişim diyebilirim."

İnşaat işçisi Orhan Şen'den muhteşem yan flüt performansı
OYNAT 01:23
İnşaat işçisi Orhan Şen'den muhteşem yan flüt performansı
Orhan Şen isimli bir inşaat işçisi, yan flüt performansı ile sosyal medyada büyük beğeni topladı. İstanbul'da geçimini sağlamak için inşaatlarda çalışan Şen, işten arta kalan zamanlarında gitar çalıp resim çiziyor.

Müzik kulağım var

Gaziantep'te yaşarken gitar çalan 2 kuzeniyle birlikte parklarda şarkılar da söylediğini aktaran Şen, orada gitara ilgi duymaya başladığını ve İstanbul'a gelir gelmez kazandığı ilk parayla bir gitar aldığını dile getirdi.

Gitar çalmayı internetten öğrendi

İnternet üzerinden gitar çalmayı öğrendiğini anlatan Orhan Şen, "Gitar çalarken sesimin yetmediğini ve yeterince güçlü olmadığını anladım. İnternette nedenini araştırırken diyaframımı geliştirmem için üflemeli çalgıların faydalı olabileceği yazıyordu. Bunun için doğru enstrümanı seçmem gerekiyordu. Yan flütün sesini ilk kez orada duydum ve sevdim. Sevdiğim şarkıları bu enstrümanla çalabilirdim. Gitarımı bir yan flütle takas ederek ilk kez bir üflemeli çalgıya dokunmuş oldum. Nasıl çalınacağını bilmiyordum, hatta 1 hafta doğru düzgün ses bile çıkartamadım diyebilirim ama müzik kulağım vardı. İnternette nasıl çalınacağını anlatan videolar izledim. Sevdiğim şarkılara benzer sesler çıkarmaya başlayınca kendime güvenim de geldi" dedi.

REKLAM

Şen için yan flüt bir tutku.

Özgüvenim arttı

Bir süre sonra azmi sayesinde sevdiği şarkıları çalmaya başladığını söyleyen Şen, mesai sonrasında bir video çekerek yan flütle çıkardığı melodilerin başkaları tarafından nasıl yorumlanacağını merak ettiğini aktardı.

Videoyu paylaştığı yazar arkadaşından olumlu görüş aldıktan sonra öz güveninin arttığını ve çok kısa süre sonra bu videonun başka sosyal medya hesaplarından da paylaşıldığını ifade eden Şen, şunları söyledi:

  • "Haberim olmadan videomu paylaşan yazar arkadaşım 'Herkesin seni görmesi gerekiyordu, bu yüzden videoyu ben paylaştım' dedi. Bir anda birçok kişinin tanıdığı biri haline gelmiştim. Hiç tanımadığım insanlardan mesajlar alıyordum. Herkes videoyu ve azmimi sevmişti. Beni motive etmek için hep güzel şeyler söylüyorlardı. Bunları duymak beni hem mutlu hem de daha iyisini yapmak için teşvik ediyordu.

Cem Karaca'dan etkilendi

Merhum sanatçı Cem Karaca'dan etkilenerek "İşçi kalın dünyaya" sözlerini yazan Orhan Şen, "Ben şantiyelerde çalışan bir işçiyim. Bir inşaat işçisiyim. Rahmetli Cem Karaca'nın 'İşçisin sen işçi kal' diye bir şarkısı var. Ben de şantiyelerde çalışan bir işçi olarak diyorum ki 'İşçi kalın, ama dünyaya.' Çünkü dünyada savaşlar, merhametsizlik ve acı hüküm sürüyor. İyilik yapmak, hayvanlara merhamet göstermek ve tüm canlıları mutlu etmek varken yani dünyanın işçisi olmak varken insanların başka yolları tercih ettiğini görmek beni çok üzüyor." şeklinde konuştu.

Yıldız Tilbe’den Canan Karatay'a destek: Allah yardımcısı olsun
HAYAT
Yıldız Tilbe’den Canan Karatay'a destek: Allah yardımcısı olsun

Müslüm Gürses'in eşi Muhterem Nur isyan etti: Eşimi kullanıyorlar yeter
HAYAT
Müslüm Gürses'in eşi Muhterem Nur isyan etti: Eşimi kullanıyorlar yeter

Mehmet Ali Erbil'in son durumu nasıl?
HAYAT
Mehmet Ali Erbil'in son durumu nasıl?

Arda Kural metrobüste görüntülendi
HAYAT
Arda Kural metrobüste görüntülendi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.