|

Kişiler bir araya gelerek Hz. Peygamber adına kurban kesebilirler mi?

Kurban Bayramına sayılı gümler kaldı. Bazı vatandaşlar tarafından "Kişiler bir araya gelerek Hz. Peygamber adına kurban kesebilirler mi?" sorusunun cevabı merak ediliyor. Diyanetin yanıtını haberimizde bulabilirsiniz.

16:46 - 25/06/2021 Cuma
Güncelleme: 16:54 - 25/06/2021 Cuma
Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığından "Kişiler bir araya gelerek Hz. Peygamber adına kurban kesebilirler mi?" sorusuna şu yanıt verildi:

  • "
    Dinimizde böyle bir uygulama yoktur. Bunun, yapılması gereken bir ibadet gibi görülmesi caiz değildir. Çünkü Allah ve Resûlü’nden nakledilmeyen bir uygulamayı ibadet gibi telakki etmek ve ona dinîlik vasfı vermek bid’attır. Her bid’at da Hz. Peygamberin (s.a.s.) nitelemesiyle dalalettir
    (Müslim, Cumua, 43; Ebû Dâvûd, Sünnet, 6; Tirmizî, İlim, 16).
  • Hz. Ali’den rivayet edilen “Resûlullah (s.a.s.) (sağlığında) kendi yerine bir kurban kesmemi vasiyet etti. İşte ben de onun yerine kurban kesiyorum.” (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 2; Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, II, 420, 423) şeklindeki haber, bu uygulamaya delil olamaz. Çünkü Hz. Ali, kurbanı kesme gerekçesi olarak Hz. Peygamberin (s.a.s.) kendisine bunu vasiyet etmesini göstermiştir. Dolayısıyla bu hadis, eğer vasiyeti yoksa ölü adına kurban kesileceğine delalet etmez."

Kurban Bayramı ne zaman?

Kurban Bayramı Arifesi: 19 Temmuz Pazartesi
Kurban Bayramı 1. Günü: 20 Temmuz Salı
Kurban Bayramı 2. Günü: 21 Temmuz Çarşamba
Kurban Bayramı 3. Günü: 22 Temmuz Perşembe
Kurban Bayramı 4. Günü: 23 Temmuz Cuma

#Kurban
#Diyanet
3 yıl önce
default-profile-img