Kültür Sanat Militarizm, iktidar ve hiyerarşi merkezinde siyasetin belleği

Militarizm, iktidar ve hiyerarşi merkezinde siyasetin belleği

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Militarizm, iktidar ve hiyerarşi merkezinde siyasetin belleği
Militarizm, iktidar ve hiyerarşi merkezinde siyase
Yarın Depo'da açılacak olan “Fikirler Suça Dönüşünce” başlıklı sergi, ifade özgürlüğünün sınırlarını araştıran, farklı kuşaklardan 48 Türkiyeli sanatçıyı yan yana getiriyor.

Küratör Halil Altındere, sergiye ismini, 1969 yılında, bağımsız küratörlüğün öncülerinden Harald Szeeman'ın "Tavırlar Biçime Dönüşünce" sergisinin başlığından esinlenerek vermiş. Altındere, sanatçılar tarafından üretilmiş politik tutumları ilişkilendirerek; içinde varolduğu topluma muhalefet eden, sataşan bir duruş sergiliyor bu kez. Siyasi ortamın belleğini tutan, militarizm, iktidar, hiyerarşi, milliyetçilik, sınır ve toplumsal cinsiyet politikalarının eleştirisine yoğunlaşan işler serginin bir aksını oluşturuyor. Bir yandan da içe bakan; güncel sanatın hangi simgesel ekonomiler ve iktidar biçimleri içinde etkinleştiğini kurcalayan öz-eleştiri görünür oluyor. Gülçin Aksoy, Burak Arıkan, Volkan Aslan, Atılkunst, Tufan Baltalar, Ramazan Bayrakoğlu, Bashir Borlakov, Canan, Burak Delier, Mehmet Dere sergide eserleri yer alan sanatçılardan bazıları.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.