ÖZGÜN HABERLER

Ne zaman emekli olurum?

Çalışanlar tarafından merak edilen sorulardan biri de 'ne zaman emekli olurum?' sorusudur. Peki vatandaşlar ne zaman emekli olacağını nasıl sorgulayabilir. İşte detaylar...

Haber Merkezi Diğer

Çalışanlar, vatandaşlar ne zaman emekli olacağını e-devlet uygulaması üzerinden tüm kolaylıkla sorgulama yapabilirler. Vatandaşlar, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yaparak sorgulama yapabilirler.

Emeklilik sorgulaması e-devlet üzerinden yapabilmek için 'Sigorta Kolu' ve 'Hizmete Başlama Tarihi' bilgileri gerekmektedir.

EMEKLİLİK SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Emeklilik durumu çalışanların statülerine göre, yani SGK’lı (4-a), Bağ Kur’lu (4-b) ya da devlet memuru (4-c) olma durumuna göre farklılar oluyor. Her bir statü içerisinde bulunanların devlet tarafından belirlenen şartları yerine getirmesi bekleniyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) primleri ödenen tüm vatandaşların emekli olabilmesi için ödenen primlerin belli bir seviyeye gelmesi gerekmektedir. Çalışanların emekli olmaya hak kazanması için ayrıca, prim ödeme işlemi dışında gerekli görülen yaş sınırını tamamlamış olmaları ve belirli bir süre hizmet süresi geçirmeleri yeterlidir. SGK’lılar için emekli olma şartlarını sigorta başlangıç tarihi belirliyor. İlk sigorta girişinize göre emeklilik yaşınız ve ödeyeceğiniz prim miktarı belli oluyor.

EMEKLİ YAŞI KAÇ?

Emeklilik şartları zaman zaman devlet tarafından yeniden düzenleniyor örneğin; 1999 yılında emeklilik şartları düzenlendi ve ilk kez 8 Eylül 1999’dan sonra sigorta girişi olanlar için emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde 60 olarak kabul edildi. Bundan sonra yapılan yeni düzenleme sonucunda ise 30 Nisan 2008’den sonra ilk kez sigortalı olanlar için emeklilik yaşı 2036 yılından sonra her yıl bir yaş artırılarak erkeklerde 2044 ve sonrasında kadınlarda ise 2048 ve sonrasında 65’e çıkarıldı. Ayrıca, emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısı da artırıldı.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.