Seçim Şentop CHPnin hazım problemi var

Şentop: CHP'nin hazım problemi var

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop, "CHP'nin hazım problemi var. Danıştay'a başvurdular bu sefer. Fakat çıkacak sonuç belli." dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Şentop: CHPnin hazım problemi var
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Birlik Vakfı İstanbul Şubesinin MTTB Konferans Salonunda düzenlediği "Türkiye'de Anayasalar ve Siyaset" konulu konferansta, anayasacılık ve siyaset konusunun tarihsel sürecini anlattı.

Darbeler ve darbe sonrası yapılan anayasalara da değinen Şentop, araç-sürücü örneğini vererek darbecilerin anayasayla aracın sağ tarafına oturup, şoföre yani seçilmişlere müdahale ettiğini aktardı.

Şentop, şöyle konuştu:

  • "Aracın sağ tarafında oturup solda aracı süren şoföre müdahale eden mekanizmayı 16 Nisan'da söktük. Tayyip Erdoğan sürücü koltuğuna oturduğu günden beri sağda oturan adamın müdahaleleriyle tartışıyoruz. Milletin desteği arttıkça sağdaki adamı etkisiz hale getirdik, müdahale arttıkça ve milletin desteği de arttıkça bu sefer sağdaki adamı aşağıya attık. 16 Nisan'a kadar o mekanizma duruyordu. 15 Temmuz'daki FETÖ teşebbüsü de sağda oturan adamın teşebbüsüydü. O örgüt zaten 40 yıldır o sağ tarafa oturmak için çalıştı, milletin desteğiyle 15 Temmuz'da da onu aşağıya attık."

Şentop, 1982 Anayasası'nda bugüne kadar 18 değişiklik yapıldığını ve anayasanın yaklaşık yüzde 70'nin değiştirildiğini hatırlatarak, "Fakat sorunlar bitmemiş ve biz 16 Nisan'da 19. değişikliği yaptık. İlk defa anayasanın ruhuna dokunan, çalışma mantığına dokunan bir değişiklik yaptık." dedi.

"Bugün bir başkanlık seçimi olsa böyle bir sonuç çıkmaz. Bunun çok çok üstünden bir sonuç çıkar" diyen Şentop, 16 Nisan'da yapılan değişikliğin çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Biz sadece hükümet sistemi değişikliği değil, bunun ötesinde bir değişiklik yaptık. Önümüzdeki 100 yılı, fikir olarak belirleyecek bir değişikliği milletimizin kararıyla gerçekleştirmiş olduk." diye konuştu.

"Çıkacak sonuç belli"

YSK tartışmalarına da değinen Şentop, sözlerini şöyle tamamladı:

  • "CHP'nin hazım problemi var. Danıştay'a başvurdular bu sefer. Fakat çıkacak sonuç belli. Yüksek Seçim Kurulu'nun 1984'ten beri mühürsüz oy pusulalarıyla ilgili verdiği karar hep aynı. Bunun da çok basit bir sebebi var, bu hata seçmenin hatası değil. Sandık kurulu o mührü basmamışsa, onun ceremesini neden seçmen çeksin? Bu sandık kurulunun hatası, seçmenin değil. İsteyen istediği yere başvurabilir ama ne Anayasa Mahkemesi ne de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), parlamento, yerel seçimler ve halk oylamaları ile ilgili konulara bakamıyor. Yetki alanına giren bir konu değil. "
iPhone SE 3'ün ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor
Teknoloji

iPhone SE 3'ün ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor

Yeni nesil uygun fiyatlı iPhone SE hakkında bilgiler gelmeye devam ediyor. Apple A15 yongası, 64 GB depolama alanı ve 5G desteği hakkında söylentiler artarken, LCD ekranlı bu modelde güvenlik kilidi için Touch ID'nin de yer alması bekleniyor.
Emine Erdoğan: 'İşim Var Okula Gidiyorum' projesiyle gençler meslek sahibi oluyor
Gündem

Emine Erdoğan: 'İşim Var Okula Gidiyorum' projesiyle gençler meslek sahibi oluyor

Eğitimleri yarıda kalan öğrencilerin yeniden okullarını tamamlaması, ileride çalışmak istedikleri iş alanında uzmanlaşmaları için Ümraniye Belediyesi tarafından hayata geçirilen "İşim Var Okula Gidiyorum" projesinin tanıtımı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Programda konuşan Emine Erdoğan, "İşim Var Okula Gidiyorum' projesiyle, gençler ilgi duydukları meslek alanlarına yönlendiriliyorlar. Haftanın bir günü okula gidiyor, diğer dört günde staj yapıyorlar. Böylece hem lise mezunu olup, hem de ustalık belgesi alarak bir meslek sahibi oluyorlar" ifadelerini kullandı.
Mehmet Sevigen: CHP'nin önündeki en büyük engel Kılıçdaroğlu ve yönetim kurulu üyeleri
Hayat

Mehmet Sevigen: CHP'nin önündeki en büyük engel Kılıçdaroğlu ve yönetim kurulu üyeleri

CHP eski Milletvekili Mehmet Sevigen, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) içinde yaşanan gelişmelere ilişkin TVNET'e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP yönetimine ağır eleştirilerde bulunan Sevigen, "Bizim partidekiler 'Ali kıran baş kesen' gibi oldular. Eleştireni, 'bu yanlış diyeni' partiden ihraç ediyorlar. Bütün ilkelerinden sapmış bir CHP var. Şuan farkında olmadan Meral Akşener'e çalışıyorlar. CHP'nin önündeki en büyük engel Kılıçdaroğlu ve yönetim kurulu üyeleridir" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.