|

SEO uzmanı uyardı: Google dolandırıcılarına dikkat

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insan yaşamının parçası haline gelen internet, dolandırıcıların da uğrak noktalarından biri oldu. Son zamanlarda dünyaca ünlü arama motoru Google’dan aradıklarını söyleyen dolandırıcıların ilk hamlesi “Google’dan arıyoruz” oluyor. SEO uzmanı Cengiz Gönültaş, Google dolandırıcılarına dikkat çekerek, “Öncelikle şu iyi bilinmelidir, Google‘ın Türkiye de resmi olarak fatura keseceği ve herhangi bir hizmet için para istediği bir çağrı merkezi yoktur. Bu tarz istekler ile arayan kişilere itibar edilmemelidir.” dedi.

15:28 - 11/10/2019 Friday
Güncelleme: 17:28 - 18/10/2022 Tuesday
Diğer
Arşiv.
Arşiv.

Modern insan yaşamının bir parçası haline gelen internet, dolandırıcıların da uğrak noktalarından biri oldu. Son günlerde dünyaca ünlü arama motoru Google’dan aradıklarını söyleyen dolandırıcıların hedefinde internetten hizmet veren işletmeler var. Özellikle SEO ve Google reklamları hizmetinde kurumlar dolandırıcıların hedefinde.

Dolandırıcıların yasadışı eylemlerine karşı neler yapılması gerektiği gündemdeki yerini korurken, “Google reklamları hakkında neler biliyoruz? İnternet okur-yazarlığı konusunda bilinçlenme nasıl sağlanacak?” gibi sorular da büyük merak konusu. Yenisafak.com’a değerlendirmelerde bulunan SEO uzmanı Cengiz Gönültaş, Google dolandırıcılığına karşı önlemler, Google reklamlar ve internet okur-yazarlığına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“Google Türkiye’den arıyorum” diyerek arıyorlar

“Sosyal ağlarda, dolandırıcıların ağına düşmüş yada düşürülmeye çalışılmış firma sahiplerine ve bireysel kişilere çok kez şahit oldum. Büyük ve küçük çaplı işletmeler, internet kullanımının giderek artmasıyla Google reklamlarına artık daha fazla bütçe ayırıyor. Bunu fırsat bilen dolandırıcılar, firmaları arayıp ‘Google Türkiye’den arıyorum’, ‘Sizi Google’da üst sıralara çıkaracağım’, ‘Google Haritalar’da yeriniz yanlış, düzeltelim’ gibi cümlelerle ağına düşürmeye çalışıyorlar. ”

Bu gibi hizmetler Google tarafından değil SEO uzmanı kişiler tarafından yapılmaktadır. Google hiç bir kuruma ajans gibi danışmanlık vermez. Sadece SEO blogun yönergeleri anlatır ve bir SEO uzmanıyla neden ve nasıl çalışmanız gerektiğini söyler.

Google‘ın Türkiye de resmi olarak fatura keseceği bir merkezi yok

SEO danışmanı Cengiz Gönültaş ayrıca Google reklamcılığında da dolandırıcılık faaliyetlerinin yapıldığını söyledi.

“Öncelikle şu iyi bilinmelidir, Google ‘ın Türkiye de resmi olarak fatura keseceği ve herhangi bir hizmet için para istediği bir çağrı merkezi yoktur. Bu tarz istekler ile arayan kişilere itibar edilmemelidir. Google hizmet satmak için asla firmaları aramaz. Google Adwords dediğimiz sponsorlu reklamlar (Google Adwords) dışında hiçbir hizmetten para almaz. “

Google reklamları (Adwords) hakkında bilinmesi gerekenler

Teknoloji devi Google’ın amiral gemisi ürünü sponsorlu reklamlar dediğimiz Adwords’tür. Bu reklamlar tamamen ücretlidir. Google tarafından size ücretsiz olarak sunulan bir panel üzerinden hedeflediğiniz anahtar kelimelere istediğiniz bakiye tutarında reklam verebilirsiniz. Bunlar arama motoru sonuçlarında ilk sayfada en üstte ve en altta yada diğer sayfalarda yanından reklam ikonuyla birlikte gösterilir.

Google, işletmelerin bu reklamları doğru kullanabilmesi için ‘ETO’ (telefon destek operasyonu) adındaki özel ekiple ücretsiz hizmet vermektedir. Altını çizerek vurgulayalım, bu hizmet tamamen ücretsizdir.

Google Haritalar’daki yeriniz yanlış tuzağı

Son zamanlarda dikkat çeken bir diğer dolandırıcılık faaliyeti de Google Haritalar. İşlemeleri arayan dolandırıcılar, “Google Haritalar’daki yerinizi yanlış, değiştirmek ister misiniz?” sorusu karşısında şaşıran işletme sahipleri hemen ‘Evet’ cevabını veriyor. Ancak bu değişim tamamen ücretsiz olarak herkes tarafından yapılabiliyor. Google İşetme Hesabı üzerinden düzetmeler kolaylıkla yapılabiliyor. Bunun için herhangi bir ücret ödememelisiniz.

İnternet kullanımı konusunda bilinçlenilmeli

İnternet kullanımının giderek arttığı hepimizin malumu. Yeni nesil teknolojik aletlerle çok içli dışlı. Bu aynı zamanda e-ticaret dediğimiz online alışveriş piyasasını da etkiliyor. Firmaların ve kullanıcıların zarara uğramamaları için bilinçlenme çok önemli.

Bilinçlenmeyi ailede, okulda ve sosyal hayattaki eğitimle aşabiliriz. Evde evebeylerin, okulda derslerde, yazılı ve görsel medyada bu konuya daha çok yer vererek, yaşanabilecek kötü tecrübelerin önüne geçebiliriz.

Hedefte küçük çaplı işletmelerin siteleri var

Büyük çaplı siteler zaten uzmanlarla çalıştıkları için bu konuda sorun yaşamıyorlar. Ancak küçük çaplı ve küçük bütçelerle çalışan firmalar, reklam çalışmalarını kendileri yönetmeye çalışıyor. Dolandırıcılar, büyük firmaları değil küçük firmaları arıyorlar. Her sektörde bu durum böyle.


#SEO
#SEO uzmanı
#Google
#Cengiz Gönültaş
5 years ago