BASKETBOL

Basketbola Türk kültürü giriyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın global tanıtım markası 'Turkey Home', kulüpler bazında Avrupa basketbolunun en önemli organizasyonu Avrupa Ligi'nin ortağı oldu.

Haber Merkezi AA
Ortaklıkla ilgili Ülker Sports Arena'da düzenlenen basın toplantısında Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal ile Avrupa Ligi Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Jordi Bertomeu, 2 yıl sürecek iş birliğinin yapısıyla ilgili bilgi verdi.

Bir tarafta Avrupa'nın en çok izleyicisi olan THY Avrupa Ligi'nin bulunduğu, diğer tarafta ise Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın global tanıtım markası olan Turkey Home'un yer aldığı bir iş birliğinin söz konusu olduğunu vurgulayan İrfan Önal, "Turkey Home'un stratejik iş birliklerine önem veriyoruz. Dünyaca bilinen, karşılıklı kazanacağımız ve yükseleceğimiz iş birliklerini tercih ediyoruz. Bu açıdan Avrupa Ligi'ni çok önemsiyoruz" dedi.

Basketbol ve bu sporun gençler arasındaki popülerliğine hizmet eden ligin dünyadaki atılımlarıyla Turkey Home kampanyasının kitlelere ulaşması açısından da yardımcı olacağına inandıklarını kaydeden Önal, "Bu iş birliğine geçtiğimiz mayıs ayında Madrid'deki Dörtlü Final'de başladık. 2015-2016 sezonu boyunca hem Avrupa Ligi hem Avrupa Kupası'nda, top 16 ve Dörtlü Final'inde birlikte olacağız. Önceliğimiz basketbol sporuna ve izleyicilerine hizmet etmek" diye konuştu.

THY Avrupa Ligi'nde geçen sezon yapılan Dörtlü Final organizasyonuna kampanyalarının heyecan kattığını vurgulayan Önal, şunları söyledi:

"Türkiye'yi tanıtmak adına başarılı sonuçlar elde ettik. Biz dünyada bireylerle iletişime çok önem veriyoruz. O iletişimde tabii ki Avrupa Ligi ortaklığımızı da kullanacağız. Türk basketbolseverlerine ve THY Avrupa Ligi seyircilerine de bir heyecan ve eğlence sunmayı düşünüyoruz. Ortamı biraz neşelendirmek, sempatik hava oluşturmak ve sempatik ilişki kurmak amacımız. Son noktadaki amacımız insana hizmet etmek. Düşüncemiz üretimlerimizi dijital ve sosyal medya kanallarımızda, tabii ki klasik medyada yaymak."

Bertomeu: "Türkiye'nin güzellikleri görünür hale getirmeyi amaçlıyoruz"

Jordi Bertomeu ise bir yandan dünyadaki Avrupa Ligi taraftarlarını bir yandan da Türkiye'nin farklı yerlerdeki güzelliklerini görünür hale getirmeyi istediklerini ifade etti.

Organizasyonun unutulmaz deneyimlerinin yanı sıra Türkiye'yi ön plana çıkarmayı hedeflediklerini belirten Bertomeu, şunları kaydetti:

"Türkiye, en önemli stratejik pazarımız arasında yer almaktadır. Bu hem ticari hem sportif açıdan böyledir. Türkiye'nin farklı yerlerindeki güzellikleri görünür hale getirmeyi amaçlıyoruz. Ortakların ve markaların sayısının artması sayesinde Avrupa Ligi'ne olan ilgi de katlanarak artıyor. Türkiye'deki spor taraftarları da Avrupa Ligi deneyiminin keyfine varmakta. Yalnızca iki yıl boyunca değil, çok uzun yıllar devam edecek ortaklığımızın kararlılığına diyorum."

Avrupa Ligi ile iş birliğini birçok markanın istediğine dikkati çeken Jordi Bertomeu, "Avrupa Ligi'nin büyük değer kattığının farkındalar. İyi sonuçlar elde ettiğimiz için yaptığımız çalışmalara bakarak iş birliği yapmak istiyorlar. Fenerbahçe ve Anadolu Efes'e de yaptıkları iş ve başarıdan dolayı teşekkür borçluyuz. Harika iş çıkardılar. Türkiye'de basketbolun gelişmesine katkıda bulundular" değerlendirmesinde bulundu.

Yeni formata gelen eleştiriler
Bertomeu, THY Avrupa Ligi'nde gelecek sezon uygulanacak 16 takımlı sistemle ilgili eleştirilere de yanıt verdi.

Benzeri fikrin FIBA tarafından da geliştirildiğini vurgulayan Jordi Bertomeu, "Bu projede Türk takımları maçlarda başarılı olursa yer alma seçenekleri mevcut. Mevcut sözleşmesi olan 11 kulübün dışında bir ortak düşünceyle beş takım belirlenmiş olacak. Türkiye'den takımların da bu beş içinde yer almaması için neden yok" ifadelerini kullandı.

Yeni sistemle Avrupa Ligi'nin kapalı bir hale geleceği yönündeki düşüncelere katılmadığını kaydeden Bertomeu, "Kapalı lig olsaydı elde ettikleri sonuç ne olursa olsun aynı takımlar oynamaya devam ederdi. 16 takım var, beşi performanslarına göre belirlenecek. Beş takımın hangi ülkeden olacağına karar verirken, en önemli ve başarı elde edenlere şans verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Niteliğin ön plana çıkarılması amaçlandığı için en iyi takımlar 16'nın içinde yer alacak. Nitelik ve niceliğin belli bir dengede olması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Ahmet Ağaoğlu'ndan Uğurcan Çakır ve Sörloth'a...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

+