DİĞER

Bilal Erdoğan: Her kültür değerlidir

Bu yıl Etnospor Kültür Festivali’nin en büyük sürprizinin Japonların atlı okçuluk (Yabusame) sporu olacağını söyleyen Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, “Kültürler arasında üstünlük olmaz. Her biri değerlidir. Her yıl farklı kültürleri burada insanlarımızla buluşturmak istiyoruz” diye konuştu.

Haber Merkezi Yeni Şafak

Geleneksel sporların yaşatılması ve yeni nesillere aktarılması hedefini her yıl giderek büyüten Etnospor Kültür Festivali bu yıl daha zengin, daha çeşitli, daha özgün bir içerikle ziyaretçileriyle buluşacak. Yenikapı Meydanı’nda kurulacak özel alanda gerçekleştirilecek Etnospor Kültür Festivali, 9 Mayıs Çarşamba günü başlayacak ve 5 gün sürecek. Festivalin artık geleneksel hale gelen aba güreşi, mas güreşi, mangala ve atlı okçuluk gibi etkinliklerine bu yıl bir sürpriz eşlik edecek. Dünyanın büyük hayranlık ve merakla takip ettiği Japon kültürünün en önemli geleneklerinden biri olan Japon atlı okçuları (Yabusame) Etnospor Kültür Festivali kapsamında Türkiye’ye geliyor.

"Her yıl farklı kültürler gelecek"

Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanı N. Bilal Erdoğan, Etnospor Kültür Festivali ile sadece Türkiye’ye has geleneksel sporları değil, tüm dünyanın geleneksel sporlarının tanıtılmasına da gayret gösterdiklerini söyledi.

  • “Yerli ve milli dendiğinde biz nasıl heyecanlanıyorsak, diğer ülkelerde de aynı heyecanı gördük. Kültürler arasında üstünlük olmaz. Her biri değerlidir, yaşanmayı ve görülmeyi hak eder. Dünyada batı kültürünün egemenliğini yaşadığımız 20. yüzyılın akabinde, tüm kültürlerin kendi hayatlarını devam ettirebilmeleri, kaybolmamaları için bu çalışmaların önemli olduğunu düşünüyoruz. Her yıl farklı kültürleri burada insanlarımızla buluşturmak istiyoruz. Bu yıl en büyük sürprizlerimizden birisi Japonların atlı okçuluk (Yabusame) sporu olacak.”

"13 dalda 883 sporcu katılacak"

Atlı sporların Etnospor Kültür Festivali’nin en önemli unsurlarından biri olduğunu belirten Bilal Erdoğan, etkinliğin bu sene, “At binenin, kılıç kuşananın” sloganıyla gerçekleşeceğini vurgulayarak, “Festivalde toplam 13 dalda 883 sporcu müsabaka yapacak. Çeşitli atlı akrobasi gösterileri düzenlenecek. Bir tane büyük han çadırı ve 43 oba çadırı kurulacak. Organizasyonda 156 at kullanılacak. Japon atlı okçuları Yabusame de festivalimizin bu yıl en gözde etkinliğinden birisi olacak. Yabusame, seyir zevki ve heyecanı yüksek, tüm dünyanın ilgi ve hayranlıkla izlediği bir görsel şov niteliği taşıyor. Etnospor Kültür Festivali ile hem Türkiye’nin tüm bölgelerini tanıtmaya çalışıyoruz hem de Orta Asya ve Balkanlar’daki komşu akrabalarımızın kültürünü tanıtıyoruz. Bu festivalin zaman içinde uluslararası turistler için de önemli bir adres haline geleceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı

Yorum

ÖNERİLEN VİDEO
Yetimlerin babası: Bahattin Yıldız
+

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.