|
Spor

Blatter zor durumda

İsviçre Savcılığı tarafından hakkında soruşturma açılan FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter'in ifadesi alındı ve ofisindeki verilere el koyuldu.

Yeni Şafak
17:08 . 26/09/2015 Cumartesi
AA

İsviçre Savcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, dün sona eren FIFA İcra Kurulu toplantısı sonrasında Blatter'in sorguya çekilerek ifadesi alındığı belirtildi.


Açıklamada, İsviçre Savcılığı'nın Zürih'te bulunan FIFA Genel Merkezi'ni ve Blatter'in ofisini de aradığı ve bazı verilere el koyulduğu ifade edildi.Soruşturmadaki suçlamalar kapsamında, Blatter'den 2 milyon dolar aldığı iddia edilen UEFA Başkanı Michel Platini'den de konu hakkında bilgi istendiği belirtildi.'Ceza gerektirecek kötü yönetim'

İki gün süren FIFA İcra Kurulu toplantısının ardından düzenlenecek basın toplantısı neden belirtilmeden iptal edilmiş, sonrasında ise İsviçre Savcılığı'nın Blatter hakkında soruşturma açtığı duyurulmuştu. Soruşturmanın ceza gerektirecek kötü yönetim ve zimmete geçirme iddiaları nedeniyle açıldığı bildirilmişti.ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri, rüşvet aldığı ve kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez FIFA başkanlığına seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.FIFA'nın yeni başkanının belirleneceği olağanüstü seçim kongresi 26 Şubat 2016'da yapılacak. Suçlamalara adı karışan UEFA Başkanı Michel Platini de başkan adayları arasında yer alıyor.

#Joseph Blatter
#İsviçre
#FIFA
#UEFA
#Michel Platini
#futbol
8 yıl önce
default-profile-img