|

Dursun Özbek: Hedef 50 milyon euro

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, 33-34 milyon euro olan sponsorluk gelirlerini 50 milyon euroya çıkarmak istediklerini söyledi.

16:29 - 22/09/2023 Cuma
Güncelleme: 16:31 - 22/09/2023 Cuma
AA
Dursun Özbek basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Dursun Özbek basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dursun Özbek, RAMS Park'ta sponsorluk için düzenlenen imza töreninde kulübün durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.


"Futbolculara destek verilmesini rica ediyorum"

Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'nde Kopenhag ile yaptığı maça değinen Özbek, şunları dile getirdi:


"Her zaman olmamız gereken yere, Şampiyonlar Ligi'ne geri döndük. Her maçın zor olacağını biliyorduk. Her zaman yaptığımız gibi, Galatasaray ruhuyla başarıyı yeniden ülkemize getirmenin çabası içindeyiz. Tüm taraftarlarımızdan, takımımızı maç bitene kadar, her saniye, hiç susmadan desteklerini rica eriyorum. Bazen hepimiz, maçın heyecanına, gerilimine kendimizi kaptırıyoruz. Ama bu durum, sahada Galatasaray formasını terleten futbolcularımıza yönelik bir hareket haline gelmemeli. Unutmayalım ki Cumhuriyetimizin 100. yılında bize şampiyonluğu getiren bu sporcu kardeşlerimizdir. Onların çabası, terlettiği formayla, gururla takip ettiğimiz bir sezonu geride bıraktık. Ve başarı bize onların emekleri sayesinde hediye edildi. Sahada maç bitene kadar bu kardeşlerimize çabalarına büyük destek verilmesini siz sevgili taraftarlarımdan rica ediyorum. Kalbi Galatasaray için atan kimsenin bu desteği esirgeyeceğini hiç düşünmüyorum."
"Son saniyelere kadar mücadeleyi bırakmadılar"

Kopenhag karşısında skoru 2-0 geriden 2-2'ye getirdiklerine dikkati çeken Özbek, "Galatasaray sporun her dalında, son saniyeye, son topa kadar mücadelesini bırakmaz. Galatasaray böyle bir takım. 2-2 berabere bitti. 5 dakika daha süremiz olsa galibiyetle ayrılmamız işten değildi. Şampiyonlar Ligi'nde olmak Galatarasay'a çok yakışıyor. Mücadele etmek, taraftara Avrupa futbolunun en üst seviyesini seyrettirmek bize gurur veriyor. Taraftarlarımızın maçları keyifle izlemesi için elimizden geleni yapıyoruz. Futbolculara teşekkür ediyorum. Son saniyelere kadar mücadeleyi bırakmadılar. Bundan sonra başarı için futbolcu, yönetim kurulu, taraftarlarımızla birlikte beraber taçlandıracağımız bir başarı öyküsünü yazmak için elimizden geleni yapıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.


"Her maçı 50-55 bin kişiye oynuyoruz"

Dursun Özbek, Kopenhag maçında oyunculara yönelik tepkilerle ilgili bir soruya karşılık da, taraftarın heyecanını yenmesi gerektiğini ve taraftarların dava arkadaşları olduğunu belirterek, şu yanıtı verdi:


"Bizim davamızdır Galatasaray'ı Avrupa'da başarılı kılan. Bunu istiyorsak, kulübü temsil eden değerli oyuncularımızı, ki geçen sene bizi şampiyon yapıp mutluluğa boğdular, çok zor bu ligde 90 dakika bitene kadar hep teşvik etmemiz lazım. Buna Galatasaray aşkı yaşayan herkesin dikkat etmesi gerektiğini söylüyorum. Her maç 50-55 bin kişiye oynuyoruz. Bu sevgi giderek de çoğalıyor. Sahada gösterdiğimiz başarı ve mutlu etmemizin hangi seviyeye geldiği noktaya dikkat edersek çoğalmanın sebebi belli. Maç bitene kadar, sahada onları yüreklendirip cesaretlendirecek her faaliyeti göstermemiz lazım. Onlar Galatasaray camiasını temsil ediyor. Onlara da güvenimiz tam. Bizi mutluluğa boğdular. Bu konuya özen gösterileceğine inancım tam."


Kopenhag kalecisi Kamil Grabara'nin paylaşımı

Kopenhag kalecisi Kamil Grabara'nın tepki çeken sosyal medya paylaşımına değinen Özbek, bu konuyu yönetim kurulu arkadaşlarıyla tartıştıklarını vurgulayarak, "Bilahare öğrenirsiniz nasıl bir şey yapacağımızı" dedi.
"Sponsorluklarda 50 milyon euro hedefi koyduk"

Başkan Özbek, sponsorluk gelirleriyle ilgili bir soru üzerine, yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıyla beraber bu sezon son derece büyük çaba gösterdikleri ve Galatasaray tarihinde bugüne kadar hiç ulaşılmamış sponsorluk rakamlarına ulaşmak üzere olduklarını belirterek, "Şu ana kadar imzaladığımız anlaşmaların toplam tutarı yaklaşık 33-34 milyon euro. Stat, forma ve diğer tüm gelirlerle oradayız. Hedefimiz bu değil. Bu sezon için sponsorluk anlaşmalarının yaklaşık 50 milyon euro olacağını görüyoruz. Verdiğimizi rakamlar, gelecek planlaması veya yapılacak sponsorluk rakamları değil. Anlaşması yapılmış, ödenmiş, yapılmış-bitmiş rakamlar. 50 milyon euro için çaba içindeyiz. Kaçıncı sponsorluk anlaşması sayısı bu, kaybettim ben. Her hafta yapıyoruz neredeyse. Önümüzdeki hafta da devam edecek. 50 milyon euro seviyesine gelen kadar ben ve arkadaşlarıma dur durak yok. Hedef koyduk. Sürekli çalışıyoruz" diye konuştu.
"Forma tedarikçisi değişecek"

Nike firması ile forma anlaşmalarının devam ettiğini ve 2024-2025 sezonundan sonra tedarikçilerinin değişeceğine yönelik yakında açıklama yapacaklarını da kaydeden Başkan Özbek, yasa dışı bahis ve kaçak yayınlarla ilgili şu konulara değindi:


"Naklen yayın gelirlerinde de muazzam bir düşüş var. İlk imzalandığı dönemde, ben de o zaman başkandım, o dönemdeki çalışmamızla 500 milyon dolar mertebesinde olan bir anlaşma, bugün bu sebeplerden dolayı 90 milyon seviyesine inmiş durumda. Naklen yayın futbol kulüplerinin en büyük geliri. Bu seviyede bir düşüşle, kulüplerin çok zor durumda olduğunu zaman zaman Kulüpler Birliği Vakfı toplantılarında dile getiriyoruz. Hem federasyon hem kamu hem kulüplere büyük görev düşüyor. Ortak çalışmayla bunun önüne geçmek gerekiyor. Geçemezsek bu rakamlar giderek azalma eğiliminde. Kulüplerin çok daha zorlanması söz konusu. Herkes elinden geleni yapmak zorunda kaçak yayın için aksi taktirde gidiş çok parlak değil."

#Galatasaray
#Dursun Özbek
#Süper Lig
2 ay önce
default-profile-img