|

Tuğrulhan dünyanın zirvesinde

Yıldız Erkekler Dünya Boks Şampiyonası'nda Tuğrulhan Erdemir, İrlandalı rakibi Patric Donovan'ı yenerek şampiyon oldu.

Yeni Şafak
09:29 - 13/09/2015 Sunday
Güncelleme: 06:41 - 13/09/2015 Sunday
IHA

Dünya Boks Birliği (AIBA) tarafından Rusya'nın St. Petersburg şehrinde 4 Eylül'de başlayan Yıldız Erkekler Dünya Şampiyonası'na 46 Ülkeden 407 Sporcu katıldı.Finalde 60 kiloda İrlandalı Boksör Patric Donovan ile karşılaşan Tuğrulhan Erdemir, rakibini yenerek altın madalyanın sahibi oldu. Erdemir maç sonunda, “Maçı kazandığımda aklıma ilk gelen şehitlerimiz ve aileleri oldu. Bu nedenle hakem elimi kaldırdığımda ben de tribünlere asker selamı verdim. Ülkemiz zor günler yaşarken Milli Marşımızı okutmak beni hem mutlu etti hem de duygulandırdı” dedi.
Milli boksörlerden 1 altın, 2 gümüş

60 kiloda Tuğrulhan Erdemir'in şampiyon olarak altın madalya almasının yanı sıra, 52 kiloda Ünal Kalkışım ve 70 kiloda Bayram Malkan gümüş madalyanın sahibi oldu.Tuğrulhan'ın şampiyon olması ve 2 sporcunun da gümüş madalya kazanmasının ardından Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, “Ülke olarak bu tür başarılara ihtiyacımız olan günler yaşıyoruz. İstiklal Marşımızı okutan ve şanlı bayrağımızı göndere çektiren Tuğrulhan Erdemir başta olmak üzere gümüş madalya kazanan Ünal Kalkışım ve Bayram Malkan'ı ve antrenörlerimizi tebrik ederim.'Yaptığımız yatırımların meyvesini almaya başladık'

Boks Federasyonu olarak hem sportif hem de tesis açısından çok büyük yatırımlar yaptık. Sporcularımızın şampiyonalara en iyi şekilde hazırlanabilmesi için var olan gücümüzle çalışıyoruz. 2016 Olimpiyat Oyunları'nın yanı sıra şimdiden 2020 için de çalışmalar yapıyoruz. Bu gençlerimiz 2020 Olimpiyatları'nda ülkemizi temsil etmeye aday sporculardır. Onların 2020'ye giderken Avrupa ve Dünya Şampiyonaları'nda madalyalar alarak ilerlemesi bizi daha fazla çalışmaya ve emek vermeye teşvik ediyor. Geleceğimiz için yaptığımız yatırımların meyvelerini almaya başladık. Bu yıl hem yıldız ve genç bayanlarda hem de erkeklerde şampiyon sporcularımızın olması bunun da en açık göstergesi” diye konuştu.


Şampiyona 13 sıklette final maçlarının oynanmasının ardından sona erdi.

#Tuğrulhan Erdemir
#Yıldız Erkekler Dünya Boks Şampiyonası
#Patric Donovan
9 years ago